Ένταση, διακοπή  και «διπλό» του Άρη

Ένα παιχνίδι για… γερά νεύρα κι απ’ αυτά που κερδίζει όποιος, εκτός από ικανός, είναι και ψύχραιμος, πραγματοποιήθηκε χθες στις Καλυθιές όπου ο Απόλλων είχε απέναντί του το φιλόδοξο, φέτος, Άρη.

Μετά από ένα ανούσιο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, με λάθος μπαλιές από τις δύο ομάδες και παιχνίδι περισσότερο στο κέντρο, ο Άρης είχε την υπεροχή, χωρίς όμως να παρουσιαστεί με καλά τελειώματα για να προηγηθεί.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν περισσότερο… φορτσάτοι στην επανάληψη, δημιούργησαν τις φάσεις πάλι, αλλά υστέρησαν στην τελική τους προσπάθεια, μέχρι που ο Χρυσόστομος Χάσταλης, από πλευράς γηπεδούχων, πέρασε στον αγώνα τους Καντιμοίρη και Διακουράκη.

Έτσι, από το 68’ έως το 78’ οι Απολλωνιστές πήραν το ρυθμό και κόντρα σ’ αυτό ο Άρης προηγήθηκε με τον Χατζηλιόντα στο 81’. Τότε, και μετά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για το ότι η φάση ξεκίνησε από λάθος καταλογισμό φάουλ από το Μανώλη Παπαγιαννίδη στον Καντιμοίρη, ο αγώνας διεκόπη για ένα οκτάλεπτο περίπου, με το διαιτητή και τους βοηθούς του να πηγαίνουν στ’ αποδυτήρια.

Πριν απ’ αυτό όμως, ο Ραφαήλ Φλεβάρης είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση με αποτέλεσμα ο Απόλλων να συνεχίσει τον αγώνα με δέκα παίκτες.

Τα πράγματα όμως δεν ξεκίνησαν καλά μετά τη διακοπή, αφού η ένταση κυριάρχησε πάλι, όταν ο Παναγιώτης Μαθιός ανατράπηκε στην περιοχή, ο διαιτητής αρχικώς έδειξε πέναλτι αλλά εν συνεχεία συμβουλεύτηκε το βοηθό Σταυρούλια, βγάζοντας κίτρινη κάρτα για «θέατρο» στον επιθετικό του Απόλλωνα.
Το παιχνίδι, εν συνεχεία… ξέφυγε στο κομμάτι της πειθαρχίας από το διαιτητή, ο Άρης παρουσιάστηκε τότε πιο ψύχραιμος, κι όταν ο Μπαϊρακτάρης πέτυχε το 0-2, το «τρίποντο» εξασφαλίστηκε για τα καλά.

Φάσεις και γκολ
19’ Σέντρα του Φλεβάρη από δεξιά, για να διώξει ο Πομπός πριν το Μαθιό και την μπάλα να φτάνει τελικώς στο Γεωργιάδη, που με σουτ έξω από την περιοχή την έστειλε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

39’ Εκτέλεση κόρνερ του Χατζηπέτρου, η μπάλα κατευθύνθηκε προς  τον Μπαϊρακτάρη, ο οποίος έκανε την προβολή αρχικώς και ο Τσελεπίδης εν συνεχεία με σουτ δεν μπόρεσε να σημαδέψει εστία.

55’ Μετά από κόρνερ του Χατζηπέτρου, ο Μάλλιος στο δεύτερο δοκάρι έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Ροδίτης απόκρουσε με τα πόδια.

62’ Σουτ του Μάλλιου έξω από την περιοχή, με την μπάλα να σκάει μπροστά στο Ροδίτη, που έδιωξε πολύ δύσκολα.

79’ Ο Αξιώτης πραγματοποίησε το διαγώνιο σουτ  από μακριά και… σημάδεψε το Μάλλιο, που σούταρε τελικώς, άουτ.

80’ Εκτέλεση φάουλ του Αξιώτη για το Γκίκα, ο οποίος έκανε την επέλαση και πάσαρε στον Χατζηλιόντα. Δείχνοντας ο δεύτερος σημεία της εμπειρίας του, πραγματοποίησε τις προσποιήσεις και σούταρε για το 0-1, αφού η μπάλα κόντραρε κι έσκασε, «κρεμώντας» το Ροδίτη.

Στη φάση αυτή διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι για τον καταλογισμό του φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης από το διαιτητή, Μανώλη Παπαγιαννίδη με αποτέλεσμα ο Ραφαήλ Φλεβάρης να δεχτεί την απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση. Εν συνεχεία ο αγώνας διεκόπη από το διαιτητή για 8 λεπτά περίπου λόγω της έντασης.

81’ Ο Μάλλιος έβγαλε μόνο τον Μπαϊρακτάρη κι αυτός από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε άουτ.

82’ Ο Μίρτσεβ πάσαρε στο Μαθιό, αυτός έκανε την προσποίηση και απέφυγε τον Καραγιάννη, αλλά στη συνέχεια… βρέθηκε στο έδαφος αντί να πλασάρει.

Εκεί ο Παπαγιαννίδης αρχικώς έδειξε το βούλα του πέναλτι, αλλά στη συνέχεια, αφού συμβουλεύτηκε το βοηθό Σταυρούλια, έδωσε κίτρινη κάρτα για «θέατρο» στον επιθετικό του Απόλλωνα. Νέα ένταση σ’ εκείνο το σημείο από τους φιλάθλους.

92’ Εκτέλεση φάουλ του Κρεκούκια από δεξιά για τον Μπαϊρακτάρη κι αυτός από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε για το 0-2.

94’ Ο Μπαϊρακτάρης απέναντι από το Ροδίτη  έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Από τον Απόλλωνα διακρίθηκαν οι Φυλακούρης, Διακουράκης και Σαββούλης, ενώ από τον Απόλλωνα οι Πομπός και Κρεκούκιας.

Από πλευράς διαιτησίας, ο Μανώλης Παπαγιαννίδης έχασε μετά τη διακοπή τον έλεγχο στο κομμάτι της πειθαρχίας. Ο α’ βοηθός Σπάρταλης πέρασε απαρατήρητος, ενώ με το Σταυρούλια τα ‘χουν οι γηπεδούχοι για τον μη καταλογισμό του πέναλτι στη φάση με το Μαθιό.

Απόλλων: Ροδίτης, Σαχίνης, Νικολός (81’ Μίρτσεβ), Κυρίτσης, Φυλακούρης, Γεωργιάδης, Φλεβάρης, Μαθιός (83’ Γιορδαμνής), Κιόττου (56’ Διακουράκης), Παλάζης, Σαββούλης (68’ Καντιμοίρης).
Άρης: Καραγιάννης, Τσελεπίδης, Πομπός, Ζαρκαδούλας, Γκίκας, Κρεκούκιας (93’ Θοδωρή), Κοντόγιαννος (61’ Αξιώτης), Μπαϊρακτάρης, Μάλλιος, Χατζηλιόντας, Χατζηπέτρος (89’ Γιαννιού).