«Χρυσό» τρίποντο στην τελευταία φάση για τον Διαγόρα

Ένα ποδοσφαιρικό παιχνίδι δεν τελειώνει παρά μόνο στο τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Κι ο Διαγόρας το έζησε αυτό στο χθεσινό πρώτο του ματς για το πρωτάθλημα της  Γ΄ Εθνικής στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας. Αντίπαλος του «γηραιού» η Προοδευτική, μια ομάδα που με την χθεσινή της εικόνα στο β΄ ημίχρονο, έδειξε πώς θα είναι από τα φαβορί του πρωταθλήματος. Οι «κυανέρυθροι» κόντρα στην ροή του β΄ μέρους, σημείωσαν με τον Σουάνη το γκολ της νίκης στο 94΄ και πήραν τη νίκη με 1-0.

Ο Κωνσταντίνος Βασιλείου δεν πρόλαβε με προβολή να βρει την μπάλα   και ν’ απειλήσει την αντίπαλη εστία ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ
Ο Κωνσταντίνος Βασιλείου δεν πρόλαβε με προβολή να βρει την μπάλα και ν’ απειλήσει την αντίπαλη εστία ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Οι δυο ομάδες προσπάθησαν από το α΄ ημίχρονο να επιβάλουν το ρυθμό τους. Ο Νίκος Παντέλης γνωρίζοντας τη δυναμικότητα, αλλά και το στυλ του παιχνιδιού του αντιπάλου, ασφάλισε πρώτα τα νώτα του κι έδωσε εντολή στους παίκτες του να πιέζουν στη μεσαία γραμμή και να παίζουν περισσότερο από τα άκρα, σε μια προσπάθεια να εκμεταλλευτούν τις δυνατότητες του Γιόνδη και του Σκάρου.

Παράλληλα η Προοδευτική σε μια προσπάθεια να ανακόψει την ορμή του Διαγόρα στο α΄ μέρος, πίεσε ψηλά και στο χώρο του κέντρου και το ματς από το 15λεπτο και μετά πήγε στη δύναμη. Ο κ. Μπακογιάννης είχε κιτρινίσει πέντε φορές τους παίκτες της Προοδευτικής και μία του Διαγόρα, μέχρι το τέλος του α΄ σαρανταπενταλέπτου. Τρεις φάσεις όλες κι όλες με πιο σημαντική αυτή του Βελλίνη  στο 45΄.

ΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ
Στο β΄ μέρος όμως το σκηνικό άλλαξε. Η φιλοξενούμενη ομάδα έχοντας  αιχμές του.. δόρατος τους Καλαϊτζίδη, Δελαβέρη αλλά και μοιραίο τον Κανελλόπουλο, ήταν πιο επιθετική με καλή ανάπτυξη και σημαντική δημιουργικότητα. Έφτιαξε κι έχασε σημαντικές ευκαιρίες, είχε δοκάρι, ενώ δύο φορές ο Στεφανάκος πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις.

Βλέποντας από το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου την επιθετικότητα των φιλοξενουμένων ο Νίκος Παντέλης, θέλησε να μεταφέρει το παιχνίδι στην περιοχή της Προοδευτικής. Έριξε στο παιχνίδι τους «φρέσκους» Ούγκο Πιννέιρο και Σουάνη και στήριξε το παιχνίδι του στην εμπειρία τους.
Ο ένας πήρε το φάουλ στο γκολ του 94΄, ο άλλος το σημείωσε κι ο Διαγόρας πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
27΄Σουτ του Καλαϊτζίδη από καλή θέση, έφυγε μόλις άουτ.
30΄Ο Λάμπρου εκτέλεσε φάουλ, ο Βελλίνης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε αουτ.
45΄Ο Σκάρος έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Βελλίνη στην περιοχή, εκείνος άλλαξε πόδι και πλάσαρε, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

55΄Πιννέιρο-Βελλίνης άλλαξαν ωραία την  μπάλα, ο τελευταίος έβγαλε τη σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Λάμπρου έφυγε άουτ.
57΄Ο Καλαϊτζίδης έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Στεφανάκος στη φάση αυτή δεν βγήκε αλλά ο Καννελόπουλος πλάσαρε στο οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας σημαντική ευκαιρία.
59΄Ο Μπέλερης τροφοδότησε τον Κανελλόπουλο που  μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ.
62’ Ο Λάμπρου σέντραρε από αριστερά, ο Γιόνδης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μπαντίκος έπεσε κι μπλόκαρε
63΄Ο Κανελλόπουλος βρέθηκε και πάλι αφύλαχτος, έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά ο Στεφανάκος έδιωξε εκπληκτικά σε κόρνερ.

Δεν έλειψε η ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων,   ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ
Δεν έλειψε η ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

80΄Ο Χρήστου πραγματοποίησε ωραία προσπάθεια, αλλά από καλή θέση σούταρε άουτ.
84΄Από μπαλιά του Χρήστου πάλι, ο Κανελλόπουλος σούταρε πάνω από την εστία του Στεφανάκου.
87΄Ο Κανελλόπουλος έπιασε δυνατό χαμηλό σουτ, αλλά ο Στεφανάκος για μια ακόμα φορά έπεσε στην γωνία του κι έδιωξε.

94΄Ο Ούγκο Πιννέιρο έβγαλε το Διαγόρα στην αντεπίθεση, αλλά στον κύκλο της σέντρας τον σταμάτησε με φάουλ ο Μπέλερης. Ο Συλιγαρδάκης δεν θέλησε να «γεμίσει» και προτίμησε τον Ευαγγελιδάκη από δεξιά. Εκείνος έβγαλε ωραία σέντρα στην περιοχή ο Ρούνιτς πήρε την πρώτη κεφαλιά κι ο Σουάνης στο δεύτερο δοκάρι από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Από το Διαγόρα διακρίθηκαν ιδιαίτερα οι Προβατίδης, Ευαγγελιδαάκης, Συλιγαρδάκης και ο Στεφανάκος. Από την πολύ καλή Προοδευτική άρεσαν ιδιαίτερα οι Καλαϊτζίδης, Δελαβέρης και ο μοιραίος Κανελλόπουλος.
Πολύ καλή ήταν η διαιτησία των κ.κ. Μπακογάννη, Αραβίδη και Βαξαβανέλη από την Αθήνα.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Στεφανάκος, Ευαγγελιδάκης, Βασιλείου, Προβατίδης, Συλιγαρδάκης, Γεωργίου (78΄Χειμωνέττος), Γιόνδης (93΄Ρούνιτς), Σκάρος (50΄Πιννέιρο), Βελλίνης (63΄Σουάνης), Λάμπρου, Βελέτης

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Μπαντίκος, Πολιανίδης, Καλαϊτζίδης (90΄Μύρκος), Ζίζιλας, Παπανικόλας, Μάρης, Δελαβέρης (75΄Χρήστου), Μπέλερης, Κουρουϊκίδης (75΄Ζαχαράτος), Ντάλλας, Κανελλόπουλος (92΄Πέππας)

Ο Περικλής Βελλίνης (Νο 11) από   πλεονεκτική θέση στο 45’, έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ
Ο Περικλής Βελλίνης (Νο 11) από πλεονεκτική θέση στο 45’, έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ