Τους «βιαστικούς» βάλθηκε να διαψεύσει ο Ποσειδώνας Καρπάθου

Κάρπαθος
Μάλλον βιάστηκαν όσοι περίμεναν τον Ποσειδώνα Καρπάθου λιγότερο ανταγωνιστικό από πέρσι και πιο «επίφοβο» για το μέλλον του στην κατηγορία.  Μετά τον Άρη, η ομάδα του Γιάννη Καραμηνά νίκησε και το Διαγόρα Βατίου με 1-0, έφτασε στους επτά βαθμούς και έστειλε το μήνυμα πως ειδικά στην έδρα της, δεν πρόκειται να «χαριστεί» σε κανέναν.

Το πρώτο ημίχρονο του χθεσινού αγώνα ήταν από μέτριο έως κακό, καθώς οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό, δυσκολευόμενες και από το δυνατό αέρα.  Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Καμπούρη εμφανίστηκαν πιο τολμηροί, δημιούργησαν συνθήκες πίεσης κι απώλεσαν δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 70’ και στο 75’. Αρχικά, ο αμυντικός του Ποσειδώνα, Σπανός, έσωσε πάνω στη γραμμή, μετά το πλασέ του Χαρτοφύλλη από θέση τετ α τετ και το άγγιγμα της μπάλας από τον τερματοφύλακα Γαλάνη, που μείωσε την ταχύτητα της μπάλας, ενώ ακολούθησε η καθοριστική απόκρουση του τελευταίου, σε κοντινή κεφαλιά του Ζερβού.

Οι Καρπάθιοι δεν χρειάστηκαν παρά μία και μοναδική ευκαιρία για να πετύχουν το «χρυσό» γκολ. Στο 84’, όταν ο Βιλανούτσι κέρδισε την μπάλα μετά από λάθος της άμυνας και την έστειλε στα δίχτυα με καλοζυγισμένο σουτ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Πατσιόπουλος, με βοηθούς τους Κούτση και Μοσχάτο.

Ποσειδών Κ.: Γαλάνης, Σπανός, Χατζημανώλης, Κεσίδης, Κούτολο, Καουκάκης Χ., Λαδένογλου (65’ Καουκάκης Γ.), Φασουλέτος, Τσιαβέλης, Συμεών (73’ Βιτώρης), Βασιλειώτης (60’ Βιλανούτσι)
Διαγόρας Β.: Μαυρουδής, Μοσχής, Καραγιάννης (87’ Πρέτσι), Αδάμος, Έλληνας, Ζερβός, Παναγιωτόπουλος, Ζωάννου, Χαρτοφύλλης, Κατσαρής (67’ Βασιλειάδης), Καμπούρης (60’ Χότζα).