Απόλλων Καλυθιών: Ανέλαβε δράση ξανά ο Παλάζης…

Αποδίδοντας περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλων Καλυθιών βρήκε προχθές στο Βάτι ένα Διαγόρα που δεν απείλησε ουσιαστικά, κι έτσι επέστρεψε στις νίκες.

Στο 56’ ο… συνήθης ύποπτος, ο Τάσος Παλάζης άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στη συνέχεια είδαν την μπάλα σε καλές φάσεις των Γεωργιάδη και Χατζηβαλσάμη να σταματά στο δοκάρι. Τη «σφραγίδα» της νίκης έβαλε ξανά ο Παλάζης στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Φάσεις και γκολ
36’ Το πλασέ του Ζωάννου μέσα από την περιοχή, ήταν περισσότερο δυνατό απ’ ότι έπρεπε με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

38’ Ωραία μπαλιά για το Μαθιό που βγήκε απέναντι από το Μαυρουδή αλλά το πλασέ του δεν είχε στόχο, περνώντας παράλληλα με την εστία.

43’ Σέντρα του Παλάζη από δεξιά για τον Καντιμοίρη, κι αυτός μέσα από την περιοχή μόνος, αφού στόπαρε με το στήθος, έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

56’ Νέα σέντρα από αριστερά του Μαθιού για τον Παλάζη, κι αυτός στο δεύτερο δοκάρι μόνος πλάσαρε για το 0-1.

65’ Σουτ του Γεωργιάδη έξω από την περιοχή, απόκρουσε με γροθιές ο Μαυρουδής.

78’ Εκτέλεση φάουλ του Παλάζη, εξουδετέρωσε και πάλι ο Μαυρουδής.

83’ Σουτ του Γεωργιάδη, και η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι.

85’ Ο Χατζηβαλσάμης επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, σημαδεύοντας το αριστερό δοκάρι.

94’ Μετά από σέντρα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μανώλη Ζερβού μέσα στην περιοχή, με το διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι, απ’ όπου ευστόχησε ο Παλάζης για το τελικό 0-2.

Από το Διαγόρα Βατίου ξεχώρισε ο Μαυρουδής ενώ από τον Απόλλωνα οι Γεωργιάδης και Παλάζης.

Καλή η διαιτησία του Λάζαρου Δουλγέρη και των βοηθών του, Μαυρουδή και Μπέκα.

Διαγόρας: Μαυρουδής, Μοσχής, Καραγιάννης (79’ Κατσαρής), Αδάμος, Έλληνας, Παναγιωτόπουλος (60 Ζερβός Ε.), Ζερβός Β., Καμπούρης (60’ Πρέτσι), Χαρτοφύλλης, Ζωάννου Λ., Χότζα (75’ Ζωάννου Μ.).
Απόλλων: Ροδίτης, Διακουράκης, Νικολός, Φυλακούρης, Κίτσος, Γεωργιάδης, Σαββούλης, Κιόττου (75’ Γιορδαμνής), Καντιμοίρης (60’ Χατζηβαλσάμης), Μαθιός (91’ Καραμανώλης), Παλάζης.