«Τιτανομαχίες» για τον τίτλο του MVP!

Πολύ μεγάλα σκορ είχαμε στα χθεσινά παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής, με εξαίρεση το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (που όμως ήταν ματσάρα) όπου ο Άρης επικράτησε 64-62 της ΑΕΚ.

Ο Κολοσσός H Hotels πέτυχε 90 πόντους κόντρα στον Πανιώνιο, το Ρέθυμνο επιβλήθηκε 95-90 του προσεχούς αντιπάλου των «θαλασσί», Κοροίβου Αμαλιάδας, τα Τρίκαλα επικράτησαν 91-79 του Λαυρίου και ο Προμηθέας έκανε το 2Χ2 με νίκη 91-80 επί του ΓΣΛ Φάρου.

Συνήθως τα μεγάλα σκορ σημαίνουν πως κάποιοι παίκτες βρέθηκαν σε μεγάλη βραδιά κι έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι! Ο Μάλκολμ Γκρίφιν σταμάτησε στους 30 πόντους (αν έπαιζε παραπάνω από 26 λεπτά μπορεί και να είχε βάλει 40…) συγκεντρώνοντας 32 βαθμούς στο ranking, πέντε περισσότερους απ’ όσους μάζεψε ο MVP της πρεμιέρας, Μακένζι Μουρ. Ο Αμερικανός γκαρντ σαφέστατα κι έβαλε υποψηφιότητα για Πολυτιμότερος Παίκτης αυτού του Σαβ/κου, με δύο παιχνίδια σε εκκρεμότητα (σήμερα Κύμη – Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ).

Η «μάχη» για τον MVP χθες ήταν «τιτάνια» καθώς, πέραν του Γκρίφιν, άλλοι τέσσερις αθλητές είχαν ranking από 30β. και πάνω! Συγκεκριμένα:

ΣονΝτρε Τζόουνς / Τρίκαλα 30β. (32 πόντους με 10/16 σουτ εντός πεδιάς, σε 37 λεπτά, 5 ασίστ, 6 κερδισμένα φάουλ)
Σον Έβανς / Προμηθέας 31β. (20π. σε 29 λεπτά, 5 ριμπάουντ, 7 κερδισμένα φάουλ)
Χάρης Γιαννόπουλος / Ρέθυμνο 32β. (24 πόντους, με 3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 9/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 κερδισμένα φάουλ)
Ανδρέας Χριστοδούλου Ρέθυμνο 31β. (24 πόντους, με 2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 11/14 βολές, 7 κερδισμένα φάουλ).

Εν ολίγοις, αν σήμερα δεν σημειωθεί κάποιο double double, με 20π. και άλλα τόσα ριμπάουντ, ο Γκρίφιν θα μοιραστεί τον τίτλο του MVP της 2ης αγωνιστικής με τον αρχηγό του Ρεθύμνου Cretan Kings, Χάρη Γιαννόπουλο.