Η Σύμη το ντέρμπι,  η Καλλιθέα την «κατοστάρα» (φωτορεπορτάζ)

Η περσινή πρωταθλήτρια Δωδεκανήσου, Καλλιθέα, ξεκίνησε με «κατοστάρα» τις υποχρεώσεις της τη νέα σεζόν, επικρατώντας στο Βενετόκλειο του Ροδίων Άθλησις με 102-54.

Το παιχνίδι δεν αντέχει κριτικής καθώς ήταν εμφανής η διαφορά δυναμικότητας. Ήδη από τα μισά της 2ης περιόδου, το σκορ είχε γίνει 15-45 και η συνέχεια αποτέλεσε τυπική διαδικασία. Ακριβώς επειδή δεν υπήρχε κανένα άγχος, οι δύο ομάδες έβγαλαν ωραίες φάσεις ενώ αναλώθηκαν σε πολλά περιφερειακά σουτ, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν οχτώ και τους φιλοξενούμενους δώδεκα.

Είναι χαρακτηριστικό πως από την πλευρά νικητών, σκόραραν και οι δέκα παίκτες, με τον Γιάννη Σκορδάλη να πετυχαίνει 18π. καθώς και το τρίποντο με το οποίο η ομάδα του έφτασε τους εκατό πόντους, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος.

Από το Ροδίων Άθλησις, που παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες (Χατζηφούντας, Οικονόμου, Λουκής και Δεληγιάννης), πρώτος σκόρερ ήταν ο Κώστας Μητσού με 21π.

Δεκάλεπτα: 11-29, 24-49(ημιχρ.), 43-77, 54-102
Διαιτητές: Νικηφορίδης, Αντωνίου

Ροδίων Άθλησις (Φραγκεσκάκης): Διακολιός, Πλατής, Μητσού Κ. 21(1), Κατσιγιάννης 2, Μουστάκας, Ηλιού 18(4), Νεραντζάκης 4, Νικολιδάκης 3(1), Κορνηλάκης, Μητσού Γ., Γαβαλάς, Κατσαρός 6(2).

Καλλιθέα (Μπίλιας): Παπακωνσταντίνου 12(3), Κούρος Π. 10, Παρδακάς 16(2), Γυφτάκης 5(1), Μπιλλιάς 8, Παναγιωταράκος 6, Μήτσης 10(2), Σκορδάλης 18(3), Κούρος Γ. 6, Εκινέ 11(1).

Ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε στο κλειστό γυμναστήριο «Ιωάννης Καπνουλάς» της Σύμης, όπου η τοπική ομάδα μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας 64-56 τον Ιάλυσο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο ωστόσο έγινε στο 3ο δεκάλεπτο η ανατροπή, με τη Σύμη να έχει σε πολύ μεγάλη μέρα τον Μυλωνάκη που πέτυχε 26 πόντους με έξι τρίποντα!

Δεκάλεπτα: 8-15, 26-28(ημιχρ.), 43-37, 64-56
Διαιτητές: Μητσού, Λαγός

Σύμη (Σμπήλιας): Πατεράκης 4, Γεωργίου 12(1), Μυλωνάκης 26(6), Μακρόπουλος 8, Χάσκος 4(1), Χατζήπαπας 10, Χασάμπαλης, Παπακαλοδούκας.
Ιάλυσος (Παπακώστας): Βόλας 8(2), Χούλης, Μπόζιτς 5(1), Κοντάκος 6(2), Καϊζερλί 7(1), Αργυρόπουλος 7(1), Γεωργίου – Χατζηβασιλείου 6, Μπάμπος 5(1), Νουμερόπουλος, Χατζηδημητρίου 12.

Ο Διαγόρας πήρε με 20-0 άνευ αγώνα τη νίκη κόντρα στον Ήλιο που παραιτήθηκε της αναμέτρησης ενώ στο άνευ συναγωνισμού παιχνίδι του Σαββάτου, η Γαλάζια Ακαδημία επικράτησε των εφήβων του Κολοσσού.

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής έχει ως εξής: Ήλιος – Σύμη, Γαλάζια Ακαδημία – Διαγόρας, Καλλιθέα – Κολοσσός (εφ.), Ροδίων Άθλησις – Ιάλυσος.