Κολοσσός: Η παράδοση  τον θέλει νικητή κόντρα στον Κόροιβο

Πέντε νίκες στα έξι παιχνίδια που έδωσε με τον Κόροιβο μετράει ο Κολοσσός H Hotels έχοντας σημειώσει δύο από αυτές στις τρεις επισκέψεις του στην Αμαλιάδα.

Στις 9 Μαΐου 2015, ο Κόροιβος σημείωσε τη μοναδική του νίκη απέναντι στον Κολοσσό H Hotels με 81-73. Δεκαεννέα πόντους και 11 ριμπάουντ είχε ο Ρούμπιο και 15 πόντους με επτά ασίστ ο Ματζέτ. Για τους Ρόδιους, ο Τσάμης είχε 20 πόντους με 6/6 δίποντα.

Ο Κολοσσός H Hotels έφυγε με τη νίκη στις δύο επόμενες επισκέψεις του στην Αμαλιάδα. Στις 12 Μαρτίου 2016 νίκησε με 71-68, με τον Τρέβορ Ρέλεφορντ να σημειώνει ρεκόρ καριέρας στη Stoiximan.gr Basket League με 35 πόντους. Δεκαοχτώ είχε για τους γηπεδούχους ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος.

Στο παιχνίδι που έγινε στις 16 Φεβρουαρίου 2017, ο Κολοσσός H Hotels κυριάρχησε μετά το 15ο λεπτό για να φτάσει στην άνετη επικράτηση με 86-66. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι στα μισά της δεύτερης περιόδου ήταν μπροστά με 26-19 όμως το σερί 21-5 που «έτρεξαν» οι φιλοξενούμενοι ως το τέλος του ημιχρόνου τους έδωσε το πάνω χέρι και τελικά τη νίκη.

Ο Ρέλεφορντ ήταν και σ’ εκείνο το παιχνίδι ο κορυφαίος του Κολοσσού H Hotels με 13 πόντους, οχτώ ριμπάουντ, επτά ασίστ και τέσσερα κλεψίματα ενώ 21 είχε ο Τζουβόντε Ρέντικ. Για τον Κόροιβο 27 είχε ο Μαρκέλ Σταρκς.