Ο Πολύστρατος νικητής της πρεμιέρας

Ο Πολύστρατος ήταν η ομάδα που έκανε καλό ποδαρικό για τη νέα αγωνιστική σεζόν, κερδίζοντας χθες στην πρεμιέρα της Β’ κατηγορίας τον Πολυβώτη με 2-1.

Ένα αποτέλεσμα που χαρακτηρίζεται δίκαιο, αν και οι τυπικά γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν «καθαρίσει» το παιχνίδι, καθώς το προβάδισμα των δύο γκολ που είχαν από το 17’, δεν φρόντισαν να το αυξήσουν, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν στο 83’ σε 2-1 και να τους βάλουν στην… πρίζα.

Ωστόσο από το παιχνίδι δεν έλειψαν τα δυνατά μαρκαρίσματα, κάτι που ανάγκασε το διαιτητή Παπαβασιλείου να μοιράσει πολλές κίτρινες κάρτες, με φυσικό αποτέλεσμα να βγουν και τρεις κόκκινες. Μία για τον Πολύστρατο και δύο για τον Πολυβώτη.

Οι Λαερμενοί κατάφεραν να προηγηθούν πολύ νωρίς με 2-0. Στο 15’ ο Παπαστεργής επιχείρησε σέντρα και ο Πάπα στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα, την έστειλε με το κεφάλι στα δίχτυα της ομάδος του, κάνοντας το 1-0, ενώ στο 17’ από πάσα του Γεωργαλλή, ο Τριπολίτης βρέθηκε σε θέση βολής και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έγραψε το 2-0.

Στην εκπνοή (44’) του ημιχρόνου οι Νισύριοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν το σκορ, σε πέναλτι που κέρδισαν μετά από χέρι του Καλλιώρα. Ο τερματοφύλακας Κετσές ανέλαβε να το εκτελέσει, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 55’ ο Καλλιώρας δέχθηκε τη 2η κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον Πολύστρατο με 10 παίκτες.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν μήπως και ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί. Σαν να μην έφτανε αυτό στο 77’ έμειναν κι αυτοί με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Χατζηνικολάου Β.Κ..

Έξι λεπτά αργότερα (83’) τελικά το σκορ έγινε 2-1, καθώς σε σέντρα του Τρίκκα από δεξιά, ο Παπακώστας στην προσπάθεια του να διώξει, σημείωσε αυτογκόλ.

Κι εκεί που ο Πολυβώτης θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, δύο λεπτά αργότερα (85’) έμεινε με εννέα παίκτες, όταν ο Χατζηνικολάου Β.Δ. αντίκρυσε τη 2η κίτρινη για σκληρό φάουλ.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδολυχοι εφτασαν κοντά στο 3ο γκολ, αλλά στο 90’ ο Χατζημιχαήλ από θέση τετ α τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κετσέ, ενώ στο 93’ το γκολ του Τριπολίτη δεν μέτρησε, καθώς σημειώθηκε σε θέση οφσάιντ.

Καλή μπορεί να χαρακτηρισθεί η διαιτησία του Παπαβασιλείου, καθώς όλες οι κάρτες ήταν διακιολογημένες. Καλοί και οι βοηθοί του Βλάχος και Πλάτσης.

Πολύστρατος: Ερνίκιολης, Κωστίδης, Γεωργιάδης, Μπουμπουλάκης, Μπακαρής, Αναστασιάδης (57’ Παπακώστας), Παπαβεργής, Χατζημιχαήλ, Γεωργαλλής (88’ Κοιλιάς), Καλλιώρας, Τριπολίτης (94’ Λυκοπάντης).
Πολυβώτης: Κετσές, Χαρτοφύλλης (46’ Τρίκκας), Πάπα (54’ Κακιάς), Χατζηνικολάου Β.Κ., Πατρίκης, Χατζηνικολάου Β.Δ., Παπαδάκης, Φωτεινής, Χατζηνικολάου Χρ. (73’ Ορσάρης), Σφακιανός, Χαρτοφύλλης (61’ Κυπραίος).