Επίδειξη ισχύος και ποιότητας από τον Άρη Αρχαγγέλου

Το ποδοσφαιρικό πλέον λογικό σενάριο επιβεβαιώθηκε στο χθεσινό παιχνίδι του Βατίου.

Ο φετινός Άρης έχει υψηλούς στόχους και διαθέτει μπόλικη ποιότητα για να τους υποστηρίξει, ο παραδοσιακά δυσκολοκατάβλητος Διαγόρας Βατίου δύσκολα θα μπορούσε να δικαιώσει τη φήμη του, λόγω των πολλών και σημαντικών απουσιών (όλους κι όλους δεκατέσσερις παίκτες δήλωσε στο Φ.Α.), οπότε εκ των πραγμάτων, η άνετη  νίκη των «κιτρινόμαυρων» του Αρχαγγέλου με 0-3 δεν μπορεί να συνιστά είδηση.

Είναι απαραίτητο να διευκρινιστεί πως η παραπάνω διαπίστωση δεν περιγράφει έναν Διαγόρα Βατίου κομπάρσο. Η ομάδα του Γιάννη Καμπούρη έκανε ό, τι καλύτερο της επέτρεπαν οι συνθήκες να κάνει.

Στον αντίποδα, ο Άρης απλά υπενθύμισε για ποιους λόγους θεωρείται ένας από τους διεκδικητές του τίτλου.

Η ομάδα του Στάθη Φαρμακίδη πήρε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα, έψαξε με υπομονή, συνεχή κίνηση και εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας το ρήγμα στην αντίπαλη άμυνα πότε από τις δύο πτέρυγες και πότε από τον άξονα, δικαιώθηκε για την επιμονή της στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ενώ στο δεύτερο κι αφού ξεπέρασε ένα μουδιασμένο δεκάλεπτο, κατά το οποίο οι Βατενοί ανέβασαν ψηλότερα την πίεσή τους και έδειξαν επιθετικά πιο τολμηροί, βρήκε ρυθμό, έπαιξε κατά διαστήματα ελκυστικό ποδόσφαιρο με γρήγορους και ωραίους συνδυασμούς και «καθάρισε» το ματς, φτάνοντας σε άλλα δύο τέρματα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε για τον Άρη στο 31’, όταν ο Αξιώτης «σημάδεψε», με καταπληκτικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, τη ρίζα του δεξιού δοκαριού της αντίπαλης εστίας. Η ξεκάθαρη υπεροχή των «κιτρινόμαυρων» έμελλε να καρποφορήσει στο 39’.

Ο Χατζηλιόντας εκτέλεσε κόρνερ με χαμηλή σέντρα προς τον Αξιώτη, που από το πρώτο δοκάρι κοντρόλαρε, σήκωσε έξυπνα την μπάλα προς το δεύτερο και ο Μπαϊρακτάρης, που καραδοκούσε, σκόραρε από κοντά με σουτ (0-1).

Οι Αρχαγγελίτες έψαξαν για ένα δεύτερο γκολ που θα «κλείδωνε» τη νίκη τους και το βρήκαν στο 58’, μετά από έναν υπέροχο συνδυασμό. Η μπάλα άλλαξε πολλά πόδια, φτάνοντας στο ύψος της μεγάλης περιοχής ο Γκίκας την «πάτησε» για τον Αξιώτη κι εκείνος έκανε το 0-2 με ευθύβολο, άπιαστο σουτ.

Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 87’, κι αφού προηγουμένως ο Άρης έχασε καλές ευκαιρίες, ενώ και ο Διαγόρας κατέγραψε ένα εξαιρετικό, επικίνδυνο, πλην όμως για λίγα εκατοστά άστοχο, φάουλ του Έλληνα από τα πλάγια αριστερά.

Ο Αξιώτης έστειλε, με έξοχη μπαλιά από τα πλάγια δεξιά, στο κενό που είδε στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας, με τον Σακελλάρη να προλαβαίνει την έξοδο του Μαυρουδή και να σκοράρει με ωραία διαγώνια κεφαλιά, μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο παιχνίδι.

Με άνεση έβγαλαν το παιχνίδι ο διαιτητής Τάσος Γιαννουκάς και οι βοηθοί του Σπύρος Τσέτσος και Γιώργος Σαρρής.

Διαγόρας Βατίου: Μαυρουδής, Μοσχής, Καραγιάννης, Έλληνας, Ζερβός Β., Ζωάννου Μ., Παναγιωτόπουλος , Ζερβός Ε. (60’ Μερκάι) , Βασιλειάδης (50’ Παπουρδάνος), Ζωάννου Λ., Χότζα (86’ Σαββάκης).
Άρης:  Καραγιάννης, Τσελεπίδης (87’ Μπαρμπαντώνης), Πομπού, Ζαρκαδούλας, Γκίκας (73’ Θοδωρή), Αξιώτης, Κοντόγιαννος, Μπαϊρακτάρης (86’ Σακελλάρης), Μάλλιος, Χατζηλιόντας, Κρεκούκιας.