Οι πρώτες εντυπώσεις από τις νεάνιδες

Η ομάδα της Τελχινίδας με το 3-0 σετ επί των Αθλοπαιδιών Κω, είναι η ομάδα που είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μιας και τα άλλα δυο ματς Διαγόρας-Αθλοπαιδιές Κω και Φοίνικας-Ροδίων Αθλησις έληξαν με 2-3 και 3-2 αντίστοιχα.

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει τίποτα καθώς το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη.

Τι έγινε στην Τέντα
«Έσπασαν καρδιές» στην «τέντα» στο παιχνίδι του Διαγόρα με τις Αθλοπαιδιές, με την κωακή ομάδα να κερδίζει στο τάι-μπρέικ (3-2), στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος των νεανίδων, που διήρκησε… 128 λεπτά(!).

Οι Κώες προηγήθηκαν με 0-2 σετ, αλλά ο «γηραιός» δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε σε 2-2. Τελικά τα κορίτσια του Αλκιβιάδη Χατζηνικολάου, πήραν την πολύτιμη νίκη.
Τα σετ 21-25 (25), 25-27 (34’), 25-15 (22’), 25-19 (27’), 12-15 (20’)
Διαιτητές στο παιχνίδι ήταν οι Χατζησταυρίδης-Πόγκα

Γ.Σ. Διαγόρας (Χαρούλα Ελευθεριάδου): Ευσταθίου Έλενα, Μολοπόδη Ουρανία, Ρόμπα Μαρία, Μαμαλίγκα Ελιζαμπέτα, Προβατοπούλου Ασημίνα, Κυπριώτη Αγγελική, Πανιέρα Βενετσιάνα, Τάκο Αιμιλία, Αθανασίου Ιωάννα, Αμπλιανίτη Μαίρη, Καβουνίδη Βίκη, Κυπριώτη Ευανθία.

Α.Ο ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΚΩ (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Δασιάλου Βασ., Αθανασιάδη  Αγγ., Αθανασιάδη Χρ., Χατζηνικολάου Ευαγγ., Ματσούρη Κατ., Μισίρη Ηλιάνα, Γέροντα Ειρήνη, Τριτσάρη Άννα, Αϊβαλιώτη Δήμητρα, Στραβοπόδη Χρ.

Ματσάρα στην Κρεμαστή
Στην Κρεμαστή έγινε πολύ σπουδαίο παιχνίδι με παρόμοια στοιχεία του αγώνα της τέντας. Τελικά ο Φοίνικας κέρδισε την ομάδα του «Ροδίων Αθλησις» με 3-2 σετ κατακτώντας μια σημαντική νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος νεανίδων.

Αντίθετα η Τελχινίς επικράτησε εύκολα της ομάδας των Αθλοπαιδιών δείχνοντας καλύτερη ως ομάδα και φυσικά από τα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι παίκτριες του Νίκου Τσιντομηνά επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ κερδίζοντας το α΄ σετ με 25-13, το β΄ με 25-18 και το γ΄ με 25-11.