Τρομερή  ανατροπή και νίκη για τον Ιάλυσο

Τα «μωρά» του Παναγιώτη Παπακώστα «έβγαλαν δόντια» το βράδυ της Κυριακής και κατέκτησαν το πρώτο ροζ φύλλο για φέτος, γυρίζοντας διαφορά δεκαοχτώ πόντων!

Το Ροδίων Άθλησις είχε κάνει ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και είχε προηγηθεί 37-19 όμως στην επανάληψη οι νεαροί «ερυθροκίτρινοι» έκαναν την ανατροπή και στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη τους με 65-59!

Από ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες
Το Ροδίων Άθλησις έπιασε φοβερή απόδοση στο πρώτο μισό του αγώνα, επιβλήθηκε πλήρως του αντιπάλου του, έλεγξε τα ριμπάουντ, έτρεξε πολύ ενώ είχε και πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση με τους Κώστα και Γιάννη Μητσού. Όταν, μάλιστα, μπήκε στο παρκέ και ο Ηλιού, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν. Το 10-9 έγινε 22-9 με τη λήξη του δεκαλέπτου και 37-19 λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Ο Ιάλυσος ήταν νευρικός, έχανε εύκολα την μπάλα ενώ έβαζε με το ζόρι καλάθι. Όμως, δεν το έβαλε κάτω και στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε σιγά σιγά να μειώνει τη διαφορά και – κυρίως – να πιστεύει ότι μπορεί να γυρίσει το παιχνίδι.

Στο 25’ το σκορ είχε γίνει 39-33 όμως το Ροδίων Άθλησις διατηρούσε ακόμη το προβάδισμα, παρά το ότι έπαιζε και σε αυτό το ματς με απουσίες. Ο τραυματισμός, ωστόσο, του Τέλη Χατζηφούντα στην τέταρτη περίοδο ήταν καθοριστικός.

Στο 33’, ο Ιάλυσος είχε την ευκαιρία να πλησιάσει ξανά στους έξι πόντους (51-45) με 4/4 βολές του Μπόζιτς ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Χατζηδημητρίου (51-49). Από το αντιαθλητικό φάουλ του Ηλιού στο 35’, οι «ερυθροκίτρινοι» πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι (51-53) όμως ο Ηλιού έκανε αμέσως το 54-53 από τα 6.75μ.

Χατζηδημητρίου και Μπόζιτς είχαν πάρει φόρα (54-57) και οι βολές του έμπειρου Βόλα στα 55’’ «κλείδωσαν» ουσιαστικά τη νίκη του Ιάλυσου (56-61).

Δεκάλεπτα: 22-9, 37-23(ημιχρ.), 47-39, 59-65
Διαιτητές: Φάκαρος, Γαλανός

Ροδίων Άθλησις (Φραγκεσκάκης): Λουκής 6, Πλατής, Μητσού Κ. 19(3), Χατζηφούντας 8, Ηλιού 11(1), Γαβαλάς, Νεραντζάκης 3, Μουστάκας, Μητσού Γ. 11.
Ιάλυσος (Παπακώστας): Βόλας 18(1), Χούλης, Μπόζιτς 14(1), Κοντάκος 1, Καϊζερλή 5(1), Αργυρόπουλος 5, Χατζηβασιλείου 4, Μπάμπος, Χατζηδημητρίου 18, Σμαραγδιού.

*παράπονα από τη διαιτησία είχαν οι γηπεδούχοι, με τον Γιάννη Μητσού να λέει χαρακτηριστικά στους Φάκαρο και Γαλανό τις λέξεις «απογοητευτικός» και «άσχετος».