Τα νέα του μπριτζ

Κανονικά υπήρξε στον Όμιλο Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου αγωνιστική δραστηριότητα την περασμένη βδομάδα. Συγκεκριμένα, τη Δευτέρα, 16 Οκτωβρίου, πραγματοποιήθηκε η δεύτερη ημερίδα του τουρνουά ζευγών κατηγορίας όπεν με 15 συμμετοχές. 

Στις τρεις πρώτες θέσεις βρέθηκαν οι αθλητές:
1. Ράμος Β. – Τσαβαρή Ε.              60,71 %
2. Κολιάη Ε. – Κολιάης Σ.               59,13 %
3. Καβαλάκης Ι. – Ράμος Ε.           58,68 %

Η ημερίδα εντάσσεται στο ταυτόχρονο τουρνουά ζευγών όπεν, που διοργανώνει κάθε Δευτέρα ο Όμιλος Πνευματικού Αθλητισμού Φιλοθέης (Ο.Π.Α.Φ.) σε συνεργασία με την Ε.Ο.Μ.. Οι αθλητές του Ο.Α.Μ.Ρ. κατέλαβαν μεταξύ των 234 ζευγών από 20 ομίλους πανελλαδικά τις εξής θέσεις:
21. Δανελλάκης Δ. – Γιαλλούσης Μ.    61,05 %
25. Καβαλάκης Ι. – Ράμος Ε.     60,16 %
38. Ράμος Β.- Τσαβαρή Ε.     57,84 %

Την Τρίτη, 17 Οκτωβρίου, διεξήχθη η τρίτη ημερίδα του τουρνουά ζευγών κατηγορίας 1-9 με 10 συμμετοχές και τις τρεις πρώτες θέσεις κατέλαβαν οι:
1. Χαλικιάς Γ. – Διαιτητής Ε.Ο.Μ.    58,93 %
Μακέστας Σ. – Μηνέττος Α.     58,93 %
3.  Ματθαίου Σ. – Παλογιαννίδης Μ.    56,55 %

Στο αντίστοιχο ταυτόχρονο τουρνουά, στο οποίο συμμετείχαν 144 ζεύγη από 11 ομίλους από όλη την Ελλάδα, οι αθλητές του Ο.Α.Μ.Ρ. πήραν τις θέσεις:
19. Χαλικιάς Γ. – Διαιτητής Ε.Ο.Μ.     58,55 %
32. Ματθαίου Σ. – Παλογιαννίδης Μ.    55,92 %
35. Μακέστας Σ. – Μηνέττος Α.    55,68 %

Την Τετάρτη, 18 Οκτωβρίου, στην τρίτη ημερίδα του τουρνουά ζευγών όπεν, ανάμεσα στα 13 ζεύγη διακρίθηκαν οι:
1. Τσιμπιδάκη Ε. – Δουλγέρη Α.    59,09 %
2. Ζαφείρης Μ. – Σβίγγος Ι.    57,27 %
3. Παυλούς Δ. – Στεργαλλάς Ι.    55,45 %

Στο μεγαλύτερο ταυτόχρονο τουρνουά ζευγών όπεν, που διοργανώνει κάθε Τετάρτη ο Ο.Π.Α.Φ. σε συνεργασία με την Ε.Ο.Μ. και στο οποίο συμμετείχαν 29 όμιλοι από όλη την Ελλάδα με 283 ζεύγη, οι αθλητές του Ο.Α.Μ.Ρ. κατέλαβαν τις εξής θέσεις:
26.  Ζαφείρης Μ. – Σβίγγος Ι.           60,26 %
55. Τσιμπιδάκη Ε. – Δουλγέρη Α.       57,11 %
62. Παυλούς Δ.- Στεργαλλάς Ι.           55,94 %

Η αγωνιστική δραστηριότητα ολοκληρώθηκε την Πέμπτη, 19 Οκτωβρίου με την τελευταία ημερίδα του τουρνουά ομάδων και με τελική κατάταξη την ακόλουθη:
1.     Ομάδα Τυραδέλλη (Τυραδέλλη, Καρακατσάνης Β., Κλέτσας, Λεριάς, Τσάβαλος, Καρακατσάνης Η.)
2.     Ομάδα Πλίγκος (Πλίγκος Ι., Πλίγκος Ε., Ζαφείρης, Κάζας)
3.     Ομάδα Φοιτός (Φοιτός, Τσελεπής, Δανελλάκης, Διακοσταματίου, Γιαλλούσης)
4.     Ομάδα Τσαβαρή (Τσαβαρή, Ράμος Β., Τσέτσερη, Μπόνης)
5.     Ομάδα Παυλούς (Παυλούς, Κάππας, Στεργαλλάς, Τάουλας, Φυσίκα, Ανθούλας)
6.     Ομάδα Μπονιάτη (Μπονιάτη, Χατζησάββα, Σιμάτη, Σταυρή)
7.     Ομάδα Ράμος (Καβαλάκης, Σβίγγος, Βρούχος, Βεργή, Ράμος Ε.)
8.     Ομάδα Σιμάτης (Καταξενός, Σανσόγλου, Αγγελάκος, Φαφούτη, Σιμάτης, Κώστογλου)
9.     Ομάδα Κολιάη (Κολιάη, Κολιάης, Καλαβρέζος, Μαυρονικόλας, Πιρπιρής)
10.     Ομάδα Μελεούνη (Μελεούνη, Χαλικιάς, Παταβούκας, Φιλίππου, Χατζηγεωργίου)
11.     Ομάδα Γιάκλος (Γιάκλος, Ζερβός, Παπασάββας, Timo, Παληγιάννης, Παπαεμμανουήλ).
12.     Ομάδα Τσιμπιδάκη (Τσιμπιδάκη, Ματθαίου, Παλογιαννίδης, Μακέστας, Δουλγέρη)
13.     Ομάδα Αγαπητού (Αγαπητού, Κασσανής, Κουτσάκης, Βολονάκης)

Υπενθυμίζεται ότι όσοι ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν μαθήματα μπριτζ, ο Ο.Α.Μ.Ρ. έχει ξεκινήσει τμήμα αρχαρίων κάθε Παρασκευή στις 20.30. Όσοι επιθυμούν μπορούν να επικοινωνήσουν με τον κο Τσελεπή Λάζαρο στο τηλ. 6944513413 για περισσότερες πληροφορίες.