Καλπασμός ανάπτυξης στην ιππασία...

Μια σημαντική διοργάνωση ιππασίας διοργανώθηκε στο νησί μας και συγκεκριμένα στις εγκαταστάσεις του Κάδμου από τις 27 έως και τις 29 Οκτωβρίου με πολλές και δυνατές συμμετοχές. Επρόκειτο για τον 3ο αγώνα του TRM – BALATON HELLAS ως Τουρνουά Ανάπτυξης.

Μάλιστα σημείωσε επιτυχία, με τον κόσμο της Ρόδου να δίνει δυναμικό «παρών» και να χειροκροτεί παλαιούς και νέους αθλητές. Στον κτηνιατρικό έλεγχο όλα τα άλογα παρουσιάστηκαν πολύ φροντισμένα, με αποτέλεσμα να πρέπει να γίνει κλήρωση για την καλύτερη παρουσία. 

Εκτός από το σεμινάριο με τους δύο κριτές, Νίκο και Ρόζμαρι Γεωργοπούλου, υπήρξε και ανοιχτή συζήτηση με όλους τους αθλητές και τους γονείς τους, ενώ κριτής στην υπερπήδηση εμποδίων ήταν ξανά η Ειρήνη Εγγλεζάκη. 

Την πρώτη μέρα της διοργάνωσης πραγματοποιήθηκε η έκτακτη ΑΙΑ με οκτώ νέους αθλητές στην ιππική δεξιοτεχνία και πέντε στην υπερπήδηση εμποδίων από τη Ρόδο και την Κω. Με επιτυχία συμμετείχε στο αγώνισμα Ε Αρχαρίων και ένας αθλητής των Special Olympics από τη Σύμη, o Αιμίλιος Βόλας. 

 


Οι αγώνες του ντρεσάζ του Σαββάτου διεξήχθησαν κανονικά παρά την κακοκαιρία, ενώ για το λόγο αυτό οι απονομές έγιναν στο εντευκτήριο του Ομίλου. Την Κυριακή τους αγώνες των εμποδίων παρακολούθησαν και εκπρόσωποι της Περιφέρειας, ενώ στους νικητές απονομές έκαναν ο Κάλλιστος Διακογεωργίου, Περιφερειακός Σύμβουλος Πολιτισμού Βιομηχανίας Χωροταξίας & Περιβάλλοντος και ο Στέφανος Κυριαζής, πρόεδρος του ΔΟΠΑΡ.

Οι συμμετέχοντες και ο κόσμος δήλωσαν ενθουσιασμένοι από το θεσμό αυτόν πλέον, ζητώντας όχι μόνο να συνεχιστεί, αλλά να γίνεται συχνότερα. 
Ακολουθεί στις 25-26 του Νοέμβρη, ο 4ος αγώνας στη Κρήτη και τον Ιππικό Όμιλο Ρεθύμνου. 

Ο  Ι.Ο Ρόδου ο ''Κάδμος'' ευχαριστεί τους χορηγούς ο οποίοι συνέβαλαν στην καλή διοργάνωση των αγώνων ο οποίοι είναι:
PET SHOP ''PIGASOS'',
CATERING ''OMORFOS'',
ΜΕΤΑΞΟΤΥΠΙΚΗ,
ΓΕΩΠΟΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ & ΦΥΤΩΡΕΙΟ ΤΣΟΥΡΟΥΝΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ
SUPER MARKET ''ΤΣΙΣΙΜΟΙΡΗ''
SUPER MARKET ''ΠΑΤΤΑΣ-ΠΑΣΤΙΔΑ' και 
GALAXY FM 99,00

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον πρόεδρο της κοινότητας Κοσκινού, Νικόλαο Μανώλαγκα.

 


Τα αποτελέσματα:
ΙΠΠΙΚΗ ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΑ
Α3
A3 Preliminary Children "A"

Class B
1. (CHICO 541) ΛΑΟΥ ΙΩΑΝΝΑ (YR)
2. (DONNA ROSA) ΜΠΙΛΙΑΣ ΜΙΧΑΗΛ (J)
3. (MR X) ΜΟΥΣΤΑΚΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (J) ΙΟΡΟΔ
4. (NIKIPPOS) ΜΠΑΡΔΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΑ-ΤΣΑΜΠΙΚΑ (J) ΙΟΡΟΔ
5. (FAKIRA) PEIFFER NELE (S) ΙΟΡΟΔ
6. (MR X) ΜΟΥΣΤΑΚΑ ΤΣΑΜΠΙΚΑ-ΡΑΦΑΕΛΑ (YR) ΙΟΡΟΔ
7. (FANCO) ΧΑΤΗΡΗΣ ΜΙΧΑΗΛ-ΑΓΓΕΛΟΣ (J) ΙΟΡΟΔ
8. (ROMEO) ΦΑΚΚΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ (J) ΙΟΡΟΔ
9. (POP STAR) ΣΑΛΟΝΙΚΙΟΥ ΡΑΦΑΕΛΑ-ΜΠΕΤΤΙΝΑ (Ch) ΙΟΡΟΔ
10. (GEORGIA) ΚΑΡΠΑΘΑΚΗ ΜΑΡΙΛΕΝΑ (J) ΙΟΡΟΔ
11. (GASTADOR 5) ΔΙΑΚΟΥΛΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ (S) ΙΟΡΟΔ
12. (POP STAR) ΧΑΤΗΡΗ ΙΩΑΝΝΑ (Ch) ΙΟΡΟΔ
13. (DORA) ΜΠΑΡΔΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΑ-ΤΣΑΜΠΙΚΑ (J) ΙΟΡΟΔ
14. (DOLLY) ΚΕΦΑΛΑ ΑΡΧΟΝΤΟΥΛΑ-ΝΕΚΤΑΡΙΑ (J) ΙΟΡΟΔ
15. (RAPHAELA B II) ΔΙΑΚΟΜΙΧΑΛΗ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ (S) ΙΟΡΟΔ
16. (GERLE ALFARVAD Z) ΣΑΡΟΥΚΟΥ ΜΑΡΙΑ (S) ΙΟΡΟΔ
17. (MARCO) ΚΑΛΣΑΤΟΥ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ (Ch) ΙΟΡΟΔ
18. (PICASO) ΠΑΠΑΙΓΝΑΤΙΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΩ (J) ΙΟΡΟΔ
19. (PICASO) ΜΑΥΡΟΕΙΔΑΚΟΣ ΗΛΙΑΣ (Ch) ΙΟΡΟΔ

A4 Team Children
Class B
1. (CONTI F) ΠΙΛΑΤΑΚΗ ΕΛΙΝΑ (S) ΙΟΡΟΔ
2. (MARCO) ΚΑΤΣΟΥΡΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (S) ΙΟΡΟΔ
3. (CHICO 541) ΛΑΟΥ ΙΩΑΝΝΑ (YR) ΙΟΡΟΔ

ΥΠΕΡΠΗΔΗΣΗ ΕΜΠΟΔΙΩΝ
Αγώνισμα ελεύθερης συμμετοχής 0,80μ.
1. NELE PEIFFER (FAKIRA) ΙΟΡΟΔ
2. ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΔΙΑΚΟΜΙΧΑΛΗ (RAPHAELA B II) ΙΟΡΟΔ
3. ΓΕΩΡΓΙΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΜΑΡΔΑ (KARGON) ΙΟΡΟΔ
4. ΕΛΙΝΑ ΠΙΛΑΤΑΚΗ (CONTI F) ΙΟΡΟΔ
5. ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΑΚΗΣ (PICASO) ΙΟΡΟΔ
6. ΜΙΧΑΗΛ ΜΠΛΙΑΣ (DONA ROSA) ΙΟΡΟΔ
7. ΜΑΡΙΑ-ΘΕΜΙΣ ΧΑΤΖΗΒΑΣΙΛΕΙΟΥ (KARGON) ΙΟΡΟΔ
8. ΑΝΑΣΤΑΣΤΑΣΙΑ ΑΝΝΕΚΙ ΚΥΠΡΙΩΤΗ (CHICO 541) ΙΟΡΟΔ
9. ΔΙΑΜΑΝΤΩ ΠΑΠΑΪΓΝΑΤΙΟΥ (MARCO) ΙΟΡΟΔ DNS

Αγώνισμα ελεύθερης συμμετοχής
1. NELE PEIFFER (FAKIRA) ΙΟΡΟΔ
2. ΕΛΙΝΑ ΠΙΛΑΤΑΚΗ (CONTI F) ΙΟΡΟΔ
3. ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΔΙΑΚΟΜΙΧΑΛΗ (RAPHAELA B II) ΙΟΡΟΔ).