Επιστροφή… με επαγγελματική νίκη για τον Φοίβο

Ο Φοίβος ήταν τελικά ο νικητής του ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής, επικρατώντας προχθές του ΔΙ.ΑΣ.  με 2-0.

Ήταν ένα ματς που διεξήχθη υπό συνεχή βροχή. Ο Φοίβος κυνήγησε το γκολ στην αρχή και το πέτυχε πολύ νωρίς, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ.

Το σκορ άνοιξε στο 3΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι σε καμία περίπτωση δεν πτοήθηκαν. Πίεσαν ψηλά και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα των επιθετικών τους, δείχνοντας …άλλη ομάδα (πολύ καλύτερη από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος ) με τον Γιάννη Μανούσογλου στον πάγκο τους.

Με τη βροχή και με βαρύ αγωνιστικό χώρο ο αγώνας πήγε περισσότερο στη δύναμη, με τον Φοίβο να προσέχει τα νώτα του και τον ΔΙ.ΑΣ. να υστερεί στην δημιουργικότητα έναντι των αντιπάλων του.

Η είσοδος του Πη στο ημίχρονο και η οπισθοχώρηση κατά κάποιο τρόπο του Χατζηφούντα, άνοιξε χώρους, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι υστερούσαν σε δημιουργικότητα. Ο Φοίβος είχε ευκαιρίες να κάνει το δεύτερο γκολ στο διάστημα 50΄-65΄ περισσότερο αλλά, όταν το ματς «άνοιξε» και ο ΔΙ.ΑΣ. απείλησε δυο φορές για να φτάσει στην ισοφάριση  με τον Χατζηφούντα, με πιο σημαντική αυτή του 90΄, με την απόκρουση του Κεφάλα σε μια στημένη φάση Στο   διάστημα από το 68΄μέχρι το 82΄ ο Γιάννης Μανούσογλου ρίσκαρε πολύ, αλλά κι ο Φοίβος μέχρι τέλους διαχειρίσθηκε σωστά το υπέρ του σκορ.

Τελικά με τον ίδιο τρόπο (στημένη φάση),  οι του Φοίβου στις καθυστερήσεις  πέτυχαν το δεύτερο γκολ και επέστρεψαν στις επιτυχίες.

Φάσεις και γκολ
3' Ο Χατζησάββας εκτέλεσε φάουλ. Ο Δημόπουλος έδιωξε προσωρινά κι η μπάλα έφτασε στον Θεοδοσίου. Αυτός με δυνατό σουτ νίκησε το Μιχαλάκη γράφοντας το 1-0.

8' Πολύ δυνατό σουτ του Μαργαρίτη έξω από την περιοχή, έφυγε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Κεφάλα.

23' Ο Γκινής έβγαλε ωραία πάσα στο Στεφανίδη από δεξιά κι εκείνος σέντραρε αμέσως. Ο Ν. Ορφανίδης έπιασε το δυνατό σουτ αλλά ο Μιχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ.

Πολλές οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

60' Ο Χατζησάββας πραγματοποίησε ωραία προσπάθεια και πάσα στον Καλημέρη, που σούταρε δυνατά για να διώξει και πάλι ο Μιχαλάκης.

63' Ο Καλημέρης εκτέλεσε φάουλ, ο Στεφανίδης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

69' Δυνατό σουτ του Δουγέκου από καλή θέση, έφυγε και πάλι άουτ.

72' Ο Χατζησάββας πραγματοποίησε και πάλι σέντρα στην περιοχή , ο Μιχαλάκης βγήκε κι έδιωξε με γροθιές, η μπάλα ήρθε στον Τζιβίλογλου που σούταρε δυνατά από καλή θέση άουτ.

73' Από πάσα του Βλαντιμίρωφ ο Χατζηφούντας σούταρε από καλή θέση, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

90' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χατζηφούντα, έδιωξε  δύσκολα με γροθιές ο Κεφάλας.

92' Ο Μπιλιάς εκτέλεσε κόρνερ κι ο Γκινής  καλά τοποθετημένος, έστειλε  με κεφαλιά τη μπάλα στ δίχτυα γράφοντας το 2-0.

Ο Φανούρης Γκινής στο 92’ έκανε το 2-0 και  πανηγυρίζει νάλογα ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ
Ο Φανούρης Γκινής στο 92’ έκανε το 2-0 και πανηγυρίζει νάλογα ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Διακρίθηκαν από τον Φοίβο οι Τζιβίλογλου, Χατζησάββας, Παϊζάνος  και από τον ΔΙΑ οι Πανόπουλος, Χατζηφούντας και Δουγέκος.

Κράτησε το παιχνίδι στα μέτρα του ο κ. Παπαγιαννίδης που δεν έκανε το μεγάλο λάθος και είχε βοηθούς του τους Μαυρουδή και Γιακουμάκη Στ.

Ο Μανώλης Χατζηφούντας μαρκάρεται από το Σωκράτη Ορφανίδη ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Φοίβος: Κεφάλας, Ορφανίδης Σ., Χατζησάββας (89' Μπιλιάς), Παϊζάνος, Φωτεινής, Θεοδοσίου (93' Πανταζόπουλος), Τζιβίλογλου, Ορφανίδης Ν., Γκινής, Καλημέρης (72' Μόσχος), Στεφανίδης (78' Καραγεωργίου).
ΔΙΑΣ: Μιχαλάκης, Δημόπουλος, Πανόπουλος, Ζιώγας, Χατζηφούντας, Βλαντιμίρωφ, Δρόσος (68' Συνεσίου), Δουγέκος, Μπεκιρλάρι (80' Ιωαννίδης), Καράλιαμης (82' Μποϊλής), Μαργαρίτης (46' Πης).