Το καλύτερο το φύλαξαν για το τέλος...

Ένα πολύ καλό παιχνίδι με… άγρια ομορφιά στο τέλος του κυρίως, διεξήχθη προχθές στο Κορακόνερο μεταξύ της γηπεδούχου Κατταβιάς και του Ηρακλή Μαριτσών, λήγοντας ισόπαλο 1-1.

Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο, δεν δημιούργησαν τη μεγάλη φάση για να μπουν μπροστά στο σκορ, κάτι που έκανε η Κατταβιά στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 81’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πάπα. Μετά το 1-0 ανέβασαν… στροφές  οι Μαριτσενοί, οι οποίοι ισοφάρισαν σε δύο λεπτά χάρις στην κεφαλιά του Παπαδημήτρη.

Φάσεις και γκολ
18’ Σέντρα του Πάπα από αριστερά και ο Στεφανάκης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Σκυλλάς μπλόκαρε.

38’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιχάλη Λυριστή και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

42’ Νέα κεφαλιά του Στεφανάκη, με τον Σκυλλά να μπλοκάρει και πάλι.

50’ Μετά από ωραία προσπάθεια του, ο Μαντινάος σέντραρε από δεξιά και ο Μήτρου έπιασε από κοντά την κεφαλιά, αλλά ο Σκυλλάς απόκρουσε.

70’ Ο Πάπα εκτέλεσε κόρνερ και ο Κιλασίν Χ. πιο ψηλά απ’ όλους έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

78’ Από λάθος της άμυνας του Ηρακλή, ο Πάπα πήρε την μπάλα και με ψηλοκρεμαστό πλασέ την έστειλε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

81’ Κάθετη πάσα του Πάπα στο Μήτρου που μπήκε από δεξιά στην περιοχή και ανατράπηκε από το Λολάκη με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει το σημείο του πέναλτι. Από τα έντεκα βήματα ο Πάπα έκανε το 1-0.

83’ Ο Μιχάλης Λυριστής από δεξιά έβγαλε σέντρα και ο Παπακωνσταντής έπιασε την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Παπαβεργή να αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μιχάλης Λυριστής, για να πάρει στο πρώτο δοκάρι ο Παπακωσταντής την κεφαλιά και με δεύτερη ο Παπαδημήτρης στην καρδιά της άμυνας να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. 1-1

87’ Νέα προσπάθεια του Μιχάλη Λυριστή που εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια μέσα στην περιοχή χωρίς κανείς να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία.

92’ Σουτ του Μπιλλιά έξω από την περιοχή, η μπάλα ακούμπησε σε πόδια αμυντικών και κατέληξε κόρνερ.
Καλή η διαιτησία του Μανώλη Κυρίτση και των βοηθών του, Ορφανού και Καλκαβούρα.

Από την Κατταβιά διακρίθηκαν οι Μαριεττάκης, Πάπα και Χαλίλ Κιλασίν ενώ από τον Ηρακλή οι Μιχάλης Λυριστής, Μπιλλιάς και Παπακωνσταντής.

Κατταβιά: Παπαβεργής, Κούτσι, Μαριεττάκης, Σιεχ (61’ λτ. Ανανιάδης), Κιλασίν Χ., Σαλαμαστράκης, Μαντινάος, Πάπα, Στεφανάκης (77’ Κιλασίν Κ.), Νασόπουλος, Μήτρου.
Ηρακλής: Σκυλλάς, Μπάρτζος (62’ λτ. Σιαμαντούρας), Λολάκης, Μπιλλιάς, Παπακωνσταντής, Παπαδημήτρης, Φελεσάκης, Λυριστής Μ., Λερογιάννης, Λυριστής Θ. Βασιλώτος (93’ Καρίκης).