Εκπληκτικό ντέρμπι, στο 2-2 Ρόδος και Διαγόρας

Ένα από τα καλύτερα μεταξύ τους ντέρμπι των τελευταίων ετών πρόσφεραν στους περίπου 700 φιλάθλους που βρέθηκαν σήμερα αργά το απόγευμα στο Δημοτικό Στάδιο, η Ρόδος και ο Διαγόρας.

Οι δύο ομάδες συγκρούστηκαν στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, κλείνοντας το ραντεβού τους μ’ ένα από κάθε άποψη χορταστικό 2-2, το οποίο περικλείει μπόλικο σασπένς, από ένα δοκάρι για τον καθένα, εκατέρωθεν ευκαιρίες κι ένα χαμένο πέναλτι.

Το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στο Διαγόρα. Η ομάδα του Νίκου Παντέλη είχε συνοχή, ξεκάθαρο προσανατολισμό και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 15’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σουάνη από τα δεξιά και «πάγωμα» της άμυνας, ο ανενόχλητος Γιόνδης σκόραρε με σουτ από κοντά.

Στο 27’ ο «γηραίος» άγγιξε ένα δεύτερο γκολ, το οποίο θα πετύχαινε αν ο Γεωργίου ήταν πιο τυχερός και η εξαιρετική ατομική προσπάθειά του δεν σταματούσε στη ρίζα της δεξιάς δοκού.

Μία σημαντική στιγμή για την περαιτέρω εξέλιξη του ματς ήταν η είσοδος στο παιχνίδι του Μπανγκούρα, στο 28’ λεπτό. Ο μεσοεπιθετικός από τη Σιέρα Λεόνε έδωσε στη Ρόδο την ηρεμία και τη δημιουργία που της έλλειπε, το παιχνίδι ισορρόπησε και στο 41’, οι γηπεδούχοι απώλεσαν μία σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όταν ο Στεφανάκος απέκρουσε εκπληκτικά το πέναλτι που κέρδισε ο Παβίσεβιτς και εκτέλεσε ο Σερτζίνιο.

Ο Μπανγκούρα (αριστερά) με σουτ μείωσε σε 1-2 ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ για το Διαγόρα. Στο 49’ και μετά από σέντρα του Σουάνη, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στο Βελλίνη, που δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» από κοντά το 0-2, δίνοντας στην ομάδα του ένα τεράστιο προβάδισμα νίκης.

Μόνο που η Ρόδος αντέδρασε και μάλιστα εντυπωσιακά. Στο 51’ και μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Στεφανάκου, ο Μπανγκούρα μείωσε με σουτ σε 2-1, για να έρθει στο 59’ το 2-2 δια ποδός Πάλλα, ο οποίος αξιοποίησε τόσο τη σέντρα του Σερτζίνιο, όσο και την κακή αντίδραση της αντίπαλης άμυνας.

Έχοντας πλέον το μομέντουμ του ντέρμπι και την ψυχολογία στα ύψη, η Ρόδος πίεσε για την ολική ανατροπή και η αλήθεια είναι πως έφτασε κοντά. Στο 65’ ο Στεφανάκος έσωσε με εκπληκτική απόκρουση σε εξ επαφής προβολή του Παβίσεβιτς και στο 71’, ο Μπανγκούρα «σημάδεψε» από κοντά το αριστερό δοκάρι, μετά από φάουλ του Λέκκα.

Ο Γιόνδης με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ για το Διαγόρα (0-1) ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Στο τελευταίο τέταρτο τα πράγματα ισορρόπησαν ξανά και παρότι ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, λόγω της κόπωσης των παικτών, η αίσθηση πως και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να πετύχουν ένα τρίτο τέρμα παρέμεινε. Η καλύτερη στιγμή στο παραπάνω διάστημα ανήκε στο Διαγόρα και συγκεκριμένα στον Παναγιωτίδη, που σούταρε, όντας αμαρκάριστος σε καλή θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή, ελάχιστα άουτ.

Ο Σερτζίνιο δεν κατάφερε να νικήσει από τα 11 βήματα το Στεφανάκο ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Ρόδος:  Παναγόπουλος, Ιμεραλιλάι (46’ λ.τ. Τσόπελας), Κουρούπης, Μκρτσιάν, Πότσι (28’ Μπανγούρα), Σερτζίνιο (67’ Αποστόλου), Αυγενικού, Παβίσεβιτς, Πάλλας, Πινδώνης (52’ Λέκκας), Ζώνας.
Διαγόρας: Στεφανάκος, Ευαγγελιδάκης, Χειμωνέττος, Προβατίδης, Ρούνιτς, Γεωργίου (61’ Παυλίδης), Σουάνης, Γιόνδης (72’ Παναγιωτίδης), Σκάρος (43’ λ.τ. Μπουρλάκου), Βελλίνης (88’ Καρπαθάκης), Βελλέτης.