Κατάθεση ψυχής  και πρόκριση του Αστέρα Μασσάρων

Κατάθεση ψυχής χθες από τον Αστέρα στα Μάσσαρι και μεγάλη νίκη-πρόκριση στη γ’ φάση του Κυπέλλου, αν αναλογιστεί κανείς πως αντίπαλός του ήταν ο Απόλλων Καλυθιών με μια καλή πορεία φέτος στην Α’ Κατηγορία.

Το παιχνίδι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, απέκτησε μια… άγρια ομορφιά, αφήνοντας ανοικτό κάθε αποτέλεσμα, όταν πια οι δύο ομάδες παρουσίασαν εξαιρετικά στοιχεία στον αγωνιστικό χώρο.
Πάντως, οι Καλυθενοί ήταν αυτοί που στο 34’ με τον Φυλακούρη μπήκαν μπροστά στο σκορ, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 50’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αλιάι. Στην επανάληψη η μια φάση διαδεχόταν την άλλη και έφτασε πια ο αγώνας στο 85’ για να πάρει πρωτοβουλίες ο Λευτέρης Πλαγγέντης, κάνοντας με ωραίο σουτ το 2-1. Βεβαίως, ο αγώνας δεν… τελείωσε εκεί, καθώς λίγο έλειψε λάθη στην άμυνα του Αστέρα να δώσουν την ευκαιρία της ισοφάρισης στους φιλοξενούμενους.

Φάσεις και γκολ
23’ Ωραία προσπάθεια του Λευτέρη Πλαγγέντη και πάσα από το χώρο του κέντρου στον Αλιάι, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε, όμως ο Ροδίτης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
28’ Μετά από ατομική προσπάθεια, ο Παλάζης πλάσαρε το Μαρίνοβ και η μπάλα ακούμπησε το δεξί δοκάρι, προτού φύγει άουτ.
34’ Εκτέλεση φάουλ του Παλάζη, και ο Φυλακούρης εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την αδράνεια στην άμυνα του Αστέρα, κάνοντας με προβολή το 0-1.
50’ Ο Αστέρας έφερε το παιχνίδι στα ίσια, όταν ο Κυρίτσης ανέτρεψε τον Δημητριάδη στην περιοχή κι ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο Αλιάι για το 1-1.
59’ Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Παλάζη από δεξιά, ο Μαθιός σκόραρε με κεφαλιά αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
70’ Εξαιρετική φάση για τον Αστέρα με την εκτέλεση φάουλ του Κιλασίν από το κέντρο και την κεφαλιά του Γιώργου Πλαγγέντη, που απόκρουσε εντυπωσιακά ο Ροδίτης.
73’ Συνδυασμός Μαθιού- Παλάζη, με τον πρώτο να σουτάρει τελικώς από κοντά και την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.
85’ Ατομική προσπάθεια του Λευτέρη Πλαγγέντη από αριστερά και ωραίο τεχνικό σουτ που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ροδίτη, καταλήγοντας έτσι η μπάλα στο βάθος της εστίας του αφού βρήκε και στο δεξί δοκάρι. 2-1
92’ Λάθος του Πονιά στο χώρο της άμυνας, έδωσε την ευκαιρία στο Μαθιό να σουτάρει και στο Μαρίνοβ να διώξει εντυπωσιακά.
93’ Μπαλιά του Λευτέρη Πλαγγέντη στο Γιώργο Πλαγγέντη και «τακουνάκι» του δεύτερου, το οποίο απόκρουσε δύσκολα ο Ροδίτης.

Από τον Αστέρα ξεχώρισαν οι Λευτέρης Πλαγγέντης, Στογιανόφσκι και Κιλασίν, ενώ από τον Απόλλωνα οι Παλάζης, Μαθιός και Γεωργιάδης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Θωμάς Πατσιόπουλος με βοηθούς τους Ορφανό και Αλεξίου.

Αστέρας: Μαρίνοβ, Κλημαντής (60' Φωτάρας), Ζωάννου (89' Χρυσαφίνης), Πονιάς (94' Μπόσινας), Κιλασίν, Δημητριάδης (73' Χατζημανώλης), Στογιανόφσκι, Κοτσίκος. Πλαγγέντης Λ., Αλιάι, Πλαγγέντης Γ.

Απόλλων: Ροδίτης, Κάλτσης, Κυρίτσης, Φυλακούρης, Φλεβάρης (73' Γιορδαμνής), Διακουράκης (87' Κίτσος), Κιόττου, Χατζηβαλσάμης (46' Μαθιός), Σαββούλης (61' Γεωργιάδης), Παλάζης, Ταντίκης.