Έκαναν του... κεφαλιού τους στα Κοσκινού

Με διαφορετικό… πρόσωπο εμφανίστηκαν τόσο η Αθλέτικο όσο και ο Διγενής στο μεταξύ τους παιχνίδι χθες στα Κοσκινού για το Κύπελλο, όπου τυπικά γηπεδούχοι ήταν οι Αφαντενοί. Η συνάντηση έγινε στο συγκεκριμένο γήπεδο μετά και τη συναίνεση του Διγενή, μιας και ο αγωνιστικός χώρος στ’ Αφάντου δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.

Σάσα Γιόνοβιτς και Γιώργος Μπακίρης χρησιμοποίησαν παίκτες χωρίς πολύ χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα, σ’ ένα παιχνίδι ουσιαστικά δοκιμής για όσους δεν είχαν την ευκαιρία τους στις προηγούμενες επίσημες αναμετρήσεις. Οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς κεφάλι στο σκορ, και συγκεκριμένα στο 2’, όταν ο Χατζηνικόλας εκτέλεσε κόρνερ και ο Καρπαθάκης αμαρκάριστος στην περιοχή έπιασε την ωραία κεφαλιά.
Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν τον αγώνα από κείνο το σημείο και είχαν ευκαιρίες για να …καθαρίσουν νωρίτερα την υπόθεση πρόκρισης, αλλά υστέρησαν κατά διαστήματα στην τελική τους προσπάθεια. Ο Τζουανάκης στο 25’ πραγματοποίησε το πλασέ και η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έπιασε ένα καλό σουτ, για να αποκρούσει δύσκολα ο Παπαγεωργίου.
Οι Αφαντενοί προσπάθησαν να πιέσουν στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν να…  απειλήσουν στο 55’ με σουτ του Τζελάι που απόκρουσε ωραία ο Τσαβαρής, όπως έγινε και δέκα λεπτά αργότερα με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπάλλα.
Από το 70’ και μετά ο Διγενής ξεκίνησε πάλι να είναι κυρίαρχος στην κατοχή της μπάλας και τη μετέτρεψε σε γκολ, κατ’ αρχάς στο 69’ με τον Τζουανάκη και την κεφαλιά του ύστερα από  σέντρα του Χεκιμάι, ενώ με το κεφάλι σκόραρε στο 90’ και ο Παπασταμάτης, εκμεταλλευόμενος σέντρα του Χατζηνικόλα, για το τελικό 0-3.

Διαιτητής ήταν ο Κώστας Καραγιάννης με βοηθούς τους Μαυρουδή και Μπέκα.

Αθλέτικο: Παπαγεωργίου, Κώστας (83’ Καφετζής), Μπάλα, Κεπέρης (76’ Λαουδίκος), Χαμαλής, Κασιώτης, Μπακίρης, Σταμούλης, Τζαφεράι (56’ Μπακάλης), Τζελάι, Καντής (76’ Ταχραμάνης).

Διγενής: Τσαβαρής, Καματερός, Παπασταμάτης, Καρπαθάκης (80’ Αναγνώστου), Νικάνδρου (83’ Κρίκης), Χατζηνικόλας, Χουτεσιώτης, Αλαχούζος (77’ Δραμουντανής), Χεκιμάι, Τζουανάκης, Διακάκης (54’ Νίκας).