Η εμπειρία “καθάρισε”  για τον Κλεόβουλο

Καρακόνερο
Ένα ημίχρονο χρειάστηκε ο Κλεόβουλος για να «θυμηθεί», στο χθεσινό παιχνίδι κυπέλλου κόντρα στον μαχητικό Πολύστρατο,  πως οι πολλές και σοβαρές απουσίες του δεν του αφαίρεσαν το πλεόνασμα εμπειρίας και ποιότητας που διαθέτουν ορισμένοι ποδοσφαιριστές του. Αυτοί ήταν εν τέλει που τον πήραν από το χέρι και τον οδήγησαν στη  νίκη-πρόκριση με 4-1, μετατρέποντας σε άνετο ένα απόγευμα που προμηνυόταν αγχωτικό, πολύ απλά γιατί έτσι ξεκίνησε.

Η ομάδα των Λαέρμων μπήκε στο γήπεδο δείχνοντας να πιστεύει στην έκπληξη, κοίταξε τον αντίπαλό της στα μάτια και του έβαλε δύσκολα μόλις στο 8ο λεπτό, όταν και προηγήθηκε με σουτ του Μπακαρή μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μετά από κόρνερ.
Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σ’ ένα δεύτερο γκολ και πιθανώς να το πετύχαιναν, αν ο Τριπολίτης δεν βιαζόταν να τελειώσει  ένα μοναδικό τετ α τετ. Το σουτ που επιχείρησε μπαίνοντας στη μεγάλη περιοχή, κι ενώ είχε το χώρο και όλη την άνεση να προχωρήσει ανενόχλητος , εξουδετερώθηκε σε κόρνερ από το Ναούμ.

Στο 15’ ο Κλεόβουλος, που είχε αρχίσει να βρίσκει τα πατήματά του, απάντησε. Ο Κολιοκώστας συνδυάστηκε με το Γαϊτάνο, ο οποίος έφερε την μπάλα από το δεξί στο αριστερό με  έξοχη προσποίηση και στη συνέχεια την έστειλε στο δεξί «παραθυράκι» του Κοντού, με υπέροχο σουτ από τη δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής.

Το παιχνίδι ξέφυγε από τη μέχρι τότε ισορροπία του στο 31’. Ο τραυματίας Παναγιώτης Νικηταράς (υποτροπή στον προσαγωγό) έδωσε τη θέση του στον Αλέκο Κακλαμάνο, που με την κλάση του νοικοκύρεψε την ομάδα του, βοηθώντας την αποφασιστικά να «καθαρίσει» χωρίς να αγχωθεί, παρότι το γκολ της ανατροπής ήρθε δια ποδός Κολιοκώστα στην εκπνοή του ημιχρόνου. Ήταν ένα πανέμορφο τέρμα, το οποίο επιτεύχθηκε με γυριστό μακρινό διαγώνιο σουτ.
Στην επανάληψη ο Κλεόβουλος έλεγξε την κατάσταση πλήρως. Στο 53’ και μετά από ωραία οργανωμένη επίθεση, ο Χαρίτος έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και ο Αλέκος Κακλαμάνος «έγραψε» το 1-3 με δυνατή κεφαλιά-ψαράκι από το ύψος του πέναλτι, στο 64’ και μετά από κόρνερ, ο Κωστάκης είδε τον Κοντό αποκρούει ενστικτωδώς την κεφαλιά του στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 84’, μετά έξοχο συνδυασμό και ασίστ του Αλέκου Κακλαμάνου, ο Κολιοκώστας διαμόρφωσε με «λόμπα» το τελικό 4-1.
Σημειώνεται, πως τη λειψανδρία του Κλεόβουλου αποτύπωσε η κίνηση του Δημήτρη Δογιάμα να περάσει αναγκαστικά στο παιχνίδι, ως… επιθετικό, τον ανέτοιμο τερματοφύλακα Αντώνη Χρυσανθή.

Χωρίς δυσκολίες διαχειρίστηκαν το παιχνίδι ο διαιτητής Κυρίτσης και οι βοηθοί του Σαρρής και Μοσχάτος.

Πολύστρατος
 Κοντός (72’ λ.τ. Ερνικιόλης), Γεωργιάδης (65’ Αναστασιάδης), Χατζηκαλημέρης (83’ λ.τ. Κοιλιάς), Τριπολίτης, Μπακαρής, Μπουμπουλάκη, Παπαστεργής, Παπακώστας (75’ Λυκοπάντης), Χατζημιχαήλ, Γεωργαλλής
 Κλεόβουλος
 Ναούμ, Νικηταράς (31’ Κακλαμάνος Α.), Χαμιτάι (75’ Κακλαμάνος Ι.), Κολιάδης, Κακλαμάνος Λ., Πιτσουρδάκης, Μυριαλλής (61’ Κωστάκης), Γαϊτάνος, Κουκουτσέλας, Κολιοκώστας (85’ Χρυσανθής), Χαρίτος.