Είχαν… κέφια Παπακωνσταντίνου και Ατσίδης στον Ορφέα

Παίζοντας έξυπνα ο Ακουσίλαος κι έχοντας σε μεγάλα… κέφια τον Ατσίδη με τον Παπακωνσταντίνου, κατάφερε να περάσει από μια δύσκολη έδρα, όπως του Ορφέα  και μάλιστα με το ευρύ 1-4 προχθες, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής για τον α’ όμιλο της Β’ Κατηγορίας.

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών, ο Λόσε, απείλησε για τον Ορφέα, με το σουτ του να διώχνει δύσκολα ο Αξιώτης, ενώ ο ίδιος παίκτης εφτά λεπτά μετά ανάγκασε τον τερματοφύλακα των «πρασίνων» να πραγματοποιήσει δεύτερη επέμβαση ύστερα από «κεραυνό» έξω από την περιοχή.

Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ατσίδη από δεξιά στο 20’, ο Δραγατάκης πραγματοποίησε κακή έξοδο κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Παπακωνσταντίνου με κεφαλιά να κάνει το 0-1. Στη φάση αυτή ο τερματοφύλακας του Ορφέα τραυματίστηκε στο θώρακα και στα πλευρά, κι έτσι μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις, χωρίς να εμπνέει η κατάστασή του ανησυχία.

Η ασυνεννοησία της άμυνας του Ορφέα έδωσε ωστόσο το δικαίωμα σε Ατσίδη και Παπακωνσταντίνου να συνεργαστούν στο 27’ και στο δεύτερο να πλασάρει εύστοχα για το 0-2. Μάλιστα ο Παπακωνσταντίνου είχε τη μεγάλη ευκαιρία τέσσερα λεπτά μετά να σκοράρει, αλλά το σουτ του, αφού βρέθηκε μόνος απέναντι από το Γιαννόπουλο, ήταν απελπιστικά άστοχο.

Ο μοναδικός που συνέχισε ωστόσο να «πυροβολεί» για λογαριασμό του Ορφέα ήταν ο Λόσε κι έχασε άλλη μια ευκαιρία στο 35’ να σκοράρει, αφού η μπάλα μετά την εκτέλεση φάουλ του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το σουτ του πέντε λεπτά πιο μετά έδιωξαν οι αμυντικοί , για να έρθει στο 42’ο Χρυσοχός, επίσης με εκτέλεση φάουλ, να δημιουργήσει… προβλήματα στον Αξιώτη, που απόκρουσε πολύ δύσκολα.

Σε ωραία οργανωμένη επίθεσή του, ο Ακουσίλαος σκόραρε αυτή τη φορά με σουτ του Παπαγρηγορίου στο 45’ όταν και …καθάρισε πια το παιχνίδι.  Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, αφού ο Κοκκάρης στο 65’ με σέντρα-σουτ σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Γιαννόπουλου. Το γκολ για τον Ορφέα ήρθε στο 75’ από τον Μίλο και το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ στο 85’ ο Κεβάνι διαμόρφωσε το τελικό 1-4 με πανομοιότυπο τρόπο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μανώλης Μίαρης με βοηθούς τους Διακοφιλιππή και Αυγενικού.

Ορφέας: Δραγατάκης (24’ λτ. Γιαννόπουλος), Τσακίρης, Τσικούρης, Αντωνιάδης, Μαντάρ (67′ Μίλο), Τσοβαλίν, Αυγουστάκης, Καμπούρης, Μπαδιεριτάκης, Ντάγια (45+ Σαϊμίρ)

Ακουσίλαος: Αξιώτης, Κώστας, Θεοδοσίου, Κρητικός, Αρφαράς, Κοκκάρης, Γιορδαμνής (67′ Ευθυμίου), Σέντης (59′ Τσαλίκης), Παπαγρηγορίου, Ατσίδης (46′ Σάββας), Παπακωσταντίνου (75′ Κεβάνι).

Ο Κεράνι διαμόρφωσε το τελικό 1-4 ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ