Καλό το πάθος, αλλά δεν φτάνει πάντα

Κοσκινού

Σ’ ένα παθιασμένο ντέρμπι, το οποίο κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι και το σφύριγμα της λήξης, εξελίχθηκε το χθεσινό παιχνίδι του Διγενή με την Κατταβιά. Βάσει της εικόνας του ματς, το τελικό 1-1 μοιάζει να αποδίδει δικαιοσύνη, καθώς οι δύο ομάδες δεν είχαν το «κάτι παραπάνω» για να αξίζουν τη νίκη, πάλεψαν όμως σκληρά για να  δικαιούνται να μη χάσουν.

Πριν καλά καλά οι φίλαθλοι προλάβουν να βολευτούν στην εξέδρα, η Κατταβιά άνοιξε το σκορ. Το χρονόμετρο σημάδευε το 2ο λεπτό, όταν ο Νασόπουλος εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Κουμπιάδης, έχοντας «τρυπώσει» στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, έκανε το 0-1 με όμορφη κεφαλιά-ψαράκι.

Το μούδιασμα των γηπεδούχων διήρκησε ελάχιστα. Στο μόλις επόμενο λεπτό,ο Νίκας δεν μπόρεσε βρει την μπάλα για να εκμεταλλευτεί μπέρδεμα στην άμυνα της Κατταβιάς, στο 12’ ο Παπαβεργής εξουδετέρωσε με ωραία εκτίναξη το δυνατό ευθύβολο σουτ του Παπασταμάτη έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στο 14’ ο Χουτεσιώτης πλάσαρε ανενόχλητος, στην κίνηση, πάνω από τα δοκάρια, χαραμίζοντας τη σέντρα- «ξυραφιά» του Τζουανάκη από τα αριστερά. Για λογαριασμό των φιλοξενούμενων μεσολάβησε στο 8’ το αξιόλογο, πλην όμως άστοχο, μακρινό σουτ του Στεφανάκη.

Η επιμονή των παικτών του Διγενή καρποφόρησε στο 20’. Ο Τζουανάκης κέρδισε την μπάλα, στα πλάγια αριστερά, ελίχθηκε υπέροχα,  με παράλληλη κίνηση στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με καταπληκτικό διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Σημειώνεται, πως  ξεκίνημα της φάσης οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του σκόρερ πάνω στον Κουμπιάδη (φάνηκε να υπάρχει παράβαση), φώναξαν δε και στο 41’, όταν ο Σαλαμαστράκης βρέθηκε στο έδαφος μετά από φάουλ και μαρκάρισμα αμυντικού.

Μετά την ισοφάριση, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως, για να κλείσει το ημίχρονο με φάση διαρκείας στα καρέ του Παπαβεργή, κατά την εξέλιξη της οποίας τα αλλεπάλληλα σουτ των Κοσκινιατών σταμάτησαν σε σώματα.

Στην επανάληψη η Κατταβιά ισορρόπησε  και για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα διατήρησε μία ελαφρά πρωτοβουλία, απειλώντας μ’ ένα ωραίο γυριστό σουτ του Στεφανάκη στο 50’  (άουτ) και με δύο επικίνδυνα φάουλ του Μαντινάου στο 55’ και του Κεμάλ Κιλασίν στο 67’, τα οποία εξουδετέρωσε ο Μανωλάγκας.

Μετά το 75’ ο ρυθμός άρχισε να ανοίγει, με τον Παπαβεργή να αποτελεί το αντίδοτο της Κατταβιάς στους «πονοκεφάλους» που της δημιούργησε η είσοδος του Κετσέ και η αυξημένη επιθετικότητα του Διγενή. Ο έμπειρος τερματοφύλακας λειτούργησε σωτήρια στο  επικίνδυνο φάουλ του νεαρού επιθετικού στο 79’, στο σουτ με το οποίο απείλησε από το ύψος του πέναλτι, μετά από έξοχη ατομική προσπάθεια στο 82’, ενώ στο 86’ κατέγραψε την επέμβαση του ματς, όταν εξουδετέρωσε με τα ακροδάχτυλα και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού, το υπέροχο ψηλοκρεμαστό φάουλ του Τζουανάκη από πλάγια θέση.

Ο Σάββας Τζουανάκης ισοφάρισε σε 1-1 για το Διγενή ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ
Ο Γιάννης Κουμπιάδης με κεφαλιά στο 2ο λεπτό, άνοιξε το σκρ για την Κατταβιά ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Στην εκπνοή των καθυστερήσεων, η Κατταβιά είχε τη δική της σημαντική στιγμή, όταν μετά από φάουλ του Νασόπουλου από τα αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι, η κεφαλιά του Χαλίλ Κιλασίν έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ο τελευταίος βρέθηκε με τη λήξη στο στόχαστρο μερίδας οπαδών του Διγενή, που του χρέωσαν χτύπημα σε ποδοσφαιριστή της ομάδας τους, λίγες στιγμές νωρίτερα.  Κατά την είσοδο των ποδοσφαιριστών στη φυσούνα δημιουργήθηκε ένταση, με… «γαλλικά» και νερά, μία κουβέντα που φέρεται να είπε ο Σαλαμαστράκης έκανε τα πράγματα ακόμα χειρότερα, ωστόσο μετά από προσπάθεια του προέδρου των Κοσκινιατών Μιχάλη Ψύλλου, άλλων παραγόντων και ποδοσφαιριστών, η επικίνδυνη ένταση εκτονώθηκε και τα πνεύματα ηρέμησαν.

Αρκετά δύσκολο ήταν, λόγω της φύσης του παιχνιδιού,  το έργο του διαιτητή Θωμά Πατσιόπουλου, που σε αντίθεση με άλλες φορές, χθες δεν ικανοποίησε με τη συνολική του απόδοση. Οι δύο ομάδες εκνευρίστηκαν από τον τρόπο που «σφύριξε» και έμειναν με παράπονα. Βοηθοί του ήταν οι Σταμάτης Γιακουμάκης και Βασίλης Βλάχος. Ο δεύτερος ξεσήκωσε τους φιλοξενούμενους στο 54’, όταν σταμάτησε, με υπόδειξη για οφσάιντ, το Μήτρου που έβγαινε μόνος του προς την εστία του Μανωλάγκα.