Βαρβαρέσος for three…

Ο Ιάλυσος λίγο έλειψε να κάνει την έκπληξη στα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής του Ομίλου Ρόδου όμως η Γαλάζια Ακαδημία έδειξε γι’ άλλη μία φορά τα καλά της στοιχεία στο β’ ημίχρονο κι έφυγε νικήτρια από τα Τριάντα, διατηρώντας το αήττητό της.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και χάρη στα περιφερειακά σουτ των Καϊζερλή και Μπόζιτς, απέκτησαν ψυχολογία ενώ με τη συνδρομή του Χατζηδημητρίου, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 36-32. Μάλιστα, στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ξέφυγαν 39-32, με νέο τρίποντο από τον Στέφανο Μπόζιτς.

Οι ψηλοί της Γαλάζιας Ακαδημίας είχαν ν’ αντιμετωπίσουν αρκετά προβλήματα μέσα στο καλάθι ενώ ο Ξυπολιτάς ήταν φορτωμένος με τέσσερα φάουλ κι έμεινε καθηλωμένος στον πάγκο για πολλή ώρα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν γρήγορα στη διαφορά που απέκτησε ο Ιάλυσος και με επιμέρους σκορ 6-16, προηγήθηκαν 45-48 πριν τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο.

Με τον Ματσαμά να αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες, η Γαλάζια Ακαδημία ξέφυγε 49-58 στο 36’ όμως ο Ιάλυσος πλησίασε μέσα σε ένα λεπτό στους τέσσερις πόντους (54-58). Το τρίποντο του Φίλιππου Βαρβαρέσου ήταν αυτό που «κλείδωσε» επί της ουσίας τη νίκη για την ομάδα του Στάθη Βλαχοδήμου (54-62) καθώς ο Ιάλυσος δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον Χατζηδημητρίου στο β’ ημίχρονο, ούτε το 5ο φάουλ του Ξυπολιτά. Ο Μπόζιτς μείωσε σε 56-62 αλλά οι επόμενες προσπάθειες με τον Βόλα ήταν άστοχες και οι «γαλάζιοι» έφυγαν με το ροζ φύλλο ανά χείρας.

Δεκάλεπτα: 13-15, 36-32(ημιχρ.), 47-48, 57-64

Διαιτητές: Φάκαρος, Νικηφορίδης

Ιάλυσος (Παπακώστας): Βόλας 8, Χούλης, Γεωργίου – Χατζηβασιλείου 3, Μπόζιτς 13(2), Καϊζερλή 15(3), Αργυρόπουλος 3(1), Νουμερόπουλος 2, Μπάμπος, Κοντάκος, Χατζηδημητρίου 13.

Γαλάζια Ακαδημία (Βλαχοδήμος): Ξυπολιτάς 17(1), Ματσαμάς 13, Κουρμαδιάς 6(2), Βαρβαρέσος Δ., Ευφραιμίδης, Σαουλίδης 5, Βαρβαρέσος Φ. 9(1), Λιβησιανός 10, Κωσταρίδης 4, Γκοτζάι.

Πολύ νωρίτερα, το Ροδίων Άθλησις με τρομερή όρεξη για την πρώτη του νίκη επιβλήθηκε 83-47 εκτός έδρας της Σύμης, με τον Κώστα Μητσού και τον Νίκο Ηλιού να πετυχαίνουν μαζί τους 48 από τους 83 πόντους της ομάδας τους.

Στο τέλος της αναμέτρησης, οι παίκτες του Νίκου Φραγκεσκάκη αφιέρωσαν τη νίκη στον άτυχο συμπαίκτη τους, Τέλη Χατζηφούντα.

Δεκάλεπτα: 10-23, 22-44(ημιχρ.), 34-64, 47-83

Σύμη (Σμπήλιας): Πετρίδης, Πατεράκης 1, Τσαβαρής 2, Γεωργίου 7, Μυλωνάκης 8(2), Μακρόπουλος 9(1), Χάσκος, Μαστρογιαννάκης, Χατζήπαππας 16, Παπακαλοδούκας 2, Καψής 2.

Ροδίων Άθλησις (Φραγκεσκάκης): Δεληγιάννης 7(1), Μανιάς, Λουκής 5(1), Ηλιού 21(3), Μητσού Κ. 27(2), Γαβαλάς 4, Κατσαρός 8(1), Μουστάκας 11(1), Μητσού Γ.

Βαθμολογία: 1) Καλλιθέα 8β., 2) Γαλάζια Ακαδημία 8, 3) Σύμη 7, 4) Ιάλυσος 6, 5) Διαγόρας 6, 6) Ροδίων Άθλησις 5, 7) Ήλιος -.

*το εφηβικό του Κολοσσού συμμετέχει άνευ συναγωνισμού.