Κύπελλο όπως... πρωτάθλημα στους Αγίους Αποστόλους

Αγίων Αποστόλων
Χορταστικό από πλευράς γκολ αλλά και όρεξης των δύο ομάδων να μη δουν ως …αγγαρεία τις υποχρεώσεις τους στο Κύπελλο, ήταν το χθεσινό παιχνίδι στους Αγίους Αποστόλους όπου αναμετρήθηκαν η Κύπρος με το Διαγόρα Βατίου.

Με περισσότερο πάθος οι γηπεδούχοι από την αρχή της αναμέτρησης, προσπάθησαν να δημιουργήσουν προβλήματα στην άμυνα των Βατενών ανεπιτυχώς, αφού οι περισσότερες τελικές τους προσπάθειες  δεν είχαν τον επιθυμητό στόχο.

Μόνη φορά που έφτασαν κοντά στο γκολ ήταν στο 18’ μετά από συνδυασμό Ροδίτη, Σταμάτουλα και Τζεμανάκη και σουτ του τελευταίου, το οποίο μπλόκαρε δύσκολα μετά από κόντρες ο Μοχαμετάνι.
Με κάποια σουτ εκτός περιοχής από την άλλη μεριά, οι παίκτες του Γιάννη Καμπούρη έκαναν αισθητή την παρουσία τους, αλλά στο 30’ ευτύχησαν να προηγηθούν όταν ο Κονίδης ανέτρεψε τον Παπουρδάνο μέσα στην περιοχή, με το διαιτητή να δείχνει πέναλτι και τον Χαρτοφύλλη να ευστοχεί για το 0-1.

Από κει και πέρα, ο Παπουρδάνος είχε σουτ στο 33’ όταν η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Κύπρος έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Ζαχαρίας έπιασε την κεφαλιά, που έδιωξε στη γραμμή, επίσης με το κεφάλι, ο Έλληνας.

Στην επανάληψη τα πράγματα ξεκαθάρισαν και ο Διαγόρας Βατίου πήρε πια σαφές προβάδισμα, όταν το λάθος της άμυνας των αντιπάλων, εκμεταλλεύτηκε ο Παναγιωτόπουλος κι έπιασε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, κάνοντας το 0-2.
Στη συνέχεια η συνάντηση είχε… διαδικαστικό χαρακτήρα, και στο 55’ ο Χαρτοφύλλης σούταρε, ο Κεχαγιόγλου έδιωξε δύσκολα, αλλά ο α’ βοηθός Σαρρής, έδειξε σέντρα, αφού η μπάλα πέρασε ολόκληρη μέσα από τη γραμμή του τέρματος, για να γίνει έτσι το 0-3. Η Κύπρος έφτασε στο γκολ χάρις στο σουτ του Ροδίτη στο 81’, αλλά το Βάτι σκόραρε ξανά, δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90’, με πλασέ του Χότζα, κάνοντας έτσι το τελικό 1-4.

Από την Κύπρο διακρίθηκαν οι Ροδίτης, Κενενούνης και Σταμάτουλλας Μ. ενώ από τον Διαγόρα Βατίου οι Έλληνας, Παπουρδάνος και Χαρτοφύλλης.
Καλή η διαιτησία του Αλέξανδρου Σπάρταλη και των βοηθών του, Σαρρή και Μπέκα.

Κύπρος: Μάγκος, Κεχαγιόγλου, Σταμάτουλας Σ., Σταμάτουλας Μ., Κενενούνης, Κονίδης, Ζαχαρίας, Ροδίτης, Τζεμανάκης (50’ Τριανταφυλλίδης), Στεργάκης (57’ Αγγελίδης), Παπαδόπουλος (46’ Χατζηνικόλας, 72’ λτ. Γουλόπουλος).
Διαγόρας: Μοχαμετάνι, Μοσχής (51’ Πρέτσι), Θεοδώρου, Έλληνας, Ζερβός, Ζωάννου Μ., Πουλάι, Χαρτοφύλλης (60’ Βασιλειάδης), Χότζα, Παπουρδάνος (50’ Ζωάννου Λ.), Παναγιωτόπουλος.