Άνετος, προσεκτικός  κι εύστοχος ο Άρης

Από τις πρώτες στιγμές της αναμέτρησης χθες στο Στάδιο «Ιωάννης Πρώτος», ο Άρης έδειξε πως σε καμία περίπτωση δεν ήθελε να κάνει τη… ζωή του δύσκολη, σε μια διοργάνωση με παράδοση καλών εμφανίσεων όπως το Κύπελλο.

Ο Ευκλής προσπάθησε αλλά οι «κιτρινόμαυροι» είχαν καλή λειτουργία σε όλες τις γραμμές τους και κατάφεραν τελικώς να κερδίσουν 1-4, για να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Πρώτη καλή στιγμή για τους Αρχαγγελίτες σημειώθηκε στο 14’ και την ωραία απόκρουση του Μακαρούνα μετά από σουτ του Μάλλιου, με τον τερματοφύλακα των «πρασίνων» να πράττει το ίδιο και στο 28’ όταν από τη σέντρα του Σακελλάρη ο Κοντόγιαννος έπιασε ένα ωραίο σουτ.

Στο 34’ ωστόσο, ο Χατζηλιόντας εκτέλεσε φάουλ, ο Πομπός γύρισε με το κεφάλι στον Σακελλάρη κι εκείνος κατάφερε με προβολή ν’ ανοίξει το σκορ για τον Άρη. Μετά από έξι λεπτά, Χατζηλιόντας και Κοντόγιαννος συνεργάστηκαν ωραία, με τον δεύτερο να πλασάρει και να… απλοποιεί ουσιαστικά τα πράγματα.
Φανερά χωρίς άγχος με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι «κιτρινόμαυροι» πια μπορούσαν να παίξουν πιο ελεύθερα κι αυτό φάνηκε από το πρώτο κόλας λεπτό με το που βρήκε ο Χατζηλιόντας τον Μάλλιο κι εκείνος με ψύχραιμο πλασέ σημείωσε το 0-3.

Ο δείκτης του σκορ ανέβηκε περισσότερο στο 57’ αφού το πλασέ του Σκυλλαράκη απόκρουσε ο Μακαρούνας, για να έρθει ο Χατζηνικόλας και να σουτάρει σωστά από δύσκολή θέση.
Στο 79’, σωτήρια ήταν άλλη μια φορά η επέμβαση του Μακαρούνα στο σουτ του Κοντόγιαννου, με τους Σορωνιάτες να σκοράρουν πια δυο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας χάρις στη σέντρα του Χατζηκυριαζή και το ωραίο σουτ του Αγγελή.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Θωμάς Πατσιόπουλος με βοηθούς τους Τσιβίτη και Πλάτση.

Ευκλής: Μακαρούνας, Ζερβός, Χατζηκυριάκος, Κουλουμπράκης, Φλάγκος (46’ Αγγελής), Λαθούρης, Τομάζος, Κατσούλης, Χειμωνέτος, Λολάκης (68’ Χατζηκυριαζής), Ούγιανικ (46’ Σαχόλι).

Άρης: Βαρέλης, Ζαρκαδούλας (58’ Μαγιόγλου), Πομπός (65’ Γκίκας), Μπαρμπαντώνης, Θοδωρή, Κοντόγιαννος, Χατζηλιόντας (58’ Γιακουμάκης), Σακελλάρης, Σκυλλαράκης, Μάλλιος (51’ Χατζηλιόντας), Γιαννιού.