Με νιάτα και άνεση η Ρόδος

Δημοτικό Στάδιο

Σε μία καλή προπόνηση για τους νεαρούς της εξελίχθηκε για τη Ρόδο το χθεσινό παιχνίδι κυπέλλου με την Αδελφοσύνη. Τα «ελάφια» προκρίθηκαν με άνεση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης επικρατώντας με 6-1, αν και η έκταση του σκορ αδικεί την προσπάθεια των τυπικά γηπεδούχων, που μέχρι το 70’ ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί και σε ορισμένες στιγμές απειλητικοί.

Η Ρόδος άνοιξε το σκορ μόλις στο7’ με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Βολονάκη, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ο Καντιμοίρης πρόλαβε την έξοδο του Τύρελη και έκανε το 2-0 με κεφαλιά, εκμεταλλευόμενος την ωραία σέντρα του Κλαδά από τα δεξιά.

Στο 40’ η Αδελφοσύνη ξαναμπήκε στο παιχνίδι,  χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από το Συμεωνίδη (το κέρδισε ο Μπάκης από το Ζώνα),  για να ακολουθήσει στην επανάληψη  ένα εικοσιπεντάλεπτο εκατέρωθεν αξιόλογων φάσεων, με κορυφαία το δοκάρι του Ευγενικού στο 47’.

Από το 70’ και μετά ο ρυθμός άνοιξε και η Ρόδος άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς. Το 3-1 έγινε μετά από ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ του Πάλλα από τα όρια της μεγάλης περιοχής, στο 72’ ο Πόλο πήρε το «ριμπάουντ», μετά το σουτ του Βολονάκη στο οριζόντιο δοκάρι και «έγραψε» το 4-1 με καταπληκτικό βολ-πλανέ (ήταν το ωραιότερο γκολ της συνάντησης), στο 75’ ο Βολονάκης πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, τελειώνοντας με προβολή τη σέντρα του Ευγενικού από τα αριστερά, ενώ το τελικό 6-1 διαμορφώθηκε στο 83’ με πλασέ του Πάλλα,  που πήρε την ασίστ από τον Ευγενικό.

Άνετο απόγευμα πέρασαν ο διαιτητής Κυρίτσης και οι βοηθοί του Μαυρουδής και Μοσχάτος.