Το ζητούμενο επετεύχθη, έστω και δύσκολα

Μπορεί να μην έθελξε με την εμφάνισή της, όμως το βασικό ζητούμενό της το πέτυχε. Η Ρόδος ανταπεξήλθε στις δυσκολίες του χθεσινού εναρκτήριου παιχνιδιού της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας με το Κερατσίνι, έφτασε, έστω και αγχωμένα, στη νίκη με 1-0 (είναι η τρίτη φετινή) και από τη βάση των κερδισμένων έντεκα βαθμών, που την έφεραν ισόβαθμη με τους Διαγόρα και Εθνικό στη 2η θέση της βαθμολογίας, μπορεί να αρχίσει να κοιτάζει ψηλότερα, πάντα όμως με την προϋπόθεση πως θα βελτιωθεί.

Τα «ελάφια» συνάντησαν χθες μία καλά οργανωμένη και σκληροτράχηλη ομάδα, η οποία μέχρι να ανοίξει το σκορ, στο 58’, έπαιξε πρωτίστως για να μη χάσει και δευτερευόντως για να «κλέψει» τους τρεις βαθμούς μέσα από κάποια καλή αντεπίθεση.

Αμυντικά η Ρόδος δεν έδωσε δικαιώματα, πλην μίας δύο στιγμών, προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας έχοντας την μπάλα στην κατοχή της στο μεγαλύτερο διάστημα, δυσκολεύτηκε όμως ξανά στη δημιουργία, σπαταλώντας τις ελάχιστες καλές ευκαιρίες που βρήκε.

Η πρώτη ήρθε μόλις στο 3’, όταν μετά από φάουλ του Αυγενικού , ο Φρατζεσκάκης μπλόκαρε, με ωραία εκτίναξη, την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που έπιασε ο Μπανγκούρα μέσα από την καρδιά της αντίπαλης άμυνας. Έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν μία ανάσα από το γκολ, με τον Πινδώνη να ατυχεί, καθώς το πλασέ που επιχείρησε μέσα από τη μεγάλη περιοχή, έπειτα από θαυμάσια ατομική προσπάθεια και ασίστ του Μπανγκούρα, σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Κερατσινίου.

Τα σουτ του Μίνγκα στο 24’ και του Λέκκα στο 39’ (αντικατέστησε τον Μπαγκούρα, που αισθάνθηκε ένα λεπτό νωρίτερα σφίξιμο στο δικέφαλο) δεν ανησύχησαν τον Φρατζεσκάκη, ενώ στο 28’ μεσολάβησε το άστοχο σουτ του Παβίσεβιτς από πλεονεκτική θέση, σε φάση που δημιούργησε ο ίδιος κερδίζοντας, με την επιμονή του, την μπάλα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας.

Το μάλλον ανιαρό πρώτο ημίχρονο διαδέχθηκε ένα αρκετά ζωηρό και σίγουρα πιο ενδιαφέρον δεύτερο, το οποίο ξεκίνησε με σπουδαία ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

Ήταν το 48’, όταν μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Παναγόπουλου η μπάλα στρώθηκε από τον Μπερνιδάκη στον Διάκο, ο οποίος «σημάδεψε» από κοντά το αριστερό δοκάρι. Η Ρόδος γλίτωσε τα χειρότερα, στο 49’ απάντησε μ’ ένα καλό σουτ του Παβίσεβιτς (το απέκρουσε ο Φρατζεσκάκης) και στο 58’ με γκολ!

Ο Αυγενικού ανέλαβε να εκτελέσει το φάουλ που κέρδισαν τα «ελάφια» τέσσερα πέντε μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή και το έκανε ιδανικά, λυτρώνοντας τα «ελάφια» με το πανέμορφο τέρμα του.

Στα λεπτά που ακολούθησαν η  Ρόδος άρχισε να δίνει χώρο στο Κερατσίνι, προσπαθώντας να διαχειριστεί το προβάδισμά της και να «κλειδώσει» το «τρίποντο» με κόντρα επιθέσεις και σίγουρα θα απέφευγε το άγχος στο τέλος του ματς, αν ήταν πιο σκεπτόμενη, πιο  ακριβής και λιγότερο… ανασφαλής. Σε κάθε περίπτωση, οι χώροι και οι προϋποθέσεις για να τελειώσει το παιχνίδι υπήρχαν, σε αντίθεση με το καθαρό μυαλό.

Από την πλευρά τους, οι Πειραιώτες προσπάθησαν να πιέσουν, το πάλεψαν, όμως δεν είχαν εμπνεύσεις και περιορίστηκαν σε δύο ευκαιρίες, που προήλθαν από «πράσινες» απερισκεψίες.

Στο 79’ ο Ντούλιας εφόρμησε από τα πλάγια δεξιά, προσπάθησε να γυρίσει παράλληλα, η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού, πήρε ύψος και… λαχτάρισε τον Παναγόπουλο, που την είδε να καταλήγει στην πάνω πλευρά των διχτύων, ενώ στο 82’ ο τερματοφύλακας της Ρόδου πρόλαβε στο… δευτερόλεπτο την προβολή του Πασαλίδη μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας.

Το παιχνίδι, το οποίο διηύθυνε ο Παρχαρίδης από τη Δράμα (βοηθοί του ήταν οι Χρυσαΐδης και Πασσαλής από τη Χαλκιδική) τελείωσε με νεύρα και εικόνες μίνι σύρραξης, λόγω ενός υπέρμετρα σκληρού μαρκαρίσματος πάνω στον Παβίσεβιτς.