Βρήκε... τείχος ο Κλεάνθης

Το συμπαγές αμυντικό σύστημα του Ποσειδώνα στέρησε από τον Κλεάνθη τη νίκη προχθες στο Παραδείσι και χάρισε με το τελικό 1-1 στους Καρπάθιους έναν πολύτιμο πόντο σε μια δυνατή έδρα.

Στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης ο Κλεάνθης ήταν πιο κινητικός αλλά προσπαθούσε ανορθόδοξα από τα άκρα να δημιουργήσει προβλήματα στους φιλοξενούμενους και να βρει τρόπο να σκοράρει.
Πρώτη καλή φάση των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 31’, όταν ο Χατζηκοσμάς σούταρε και ο Γαλάνης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Οι Παραδεισιώτες άνοιξαν το σκορ όμως πέντε λεπτά μετά (36’) μετά από κλέψιμο του Γιαννίκου και πάσα στο Γεωργαλλή που πέρασε τρεις αντίπαλους από δεξιά, σούταρε, ο Γαλάνης απόκρουσε, και στην επαναφορά ο Πελέκης με πλασέ βρήκε δίχτυα (1-0).
Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και περάσουν δυο λεπτά (38’), ο Ποσειδώνας ισοφάρισε χάρις σε εκτέλεση κόρνερ του Λαδένογλου από αριστερά και κεφαλιά του αμαρκάριστου Χατζημανώλη.

Στο 53’ ο Γεωργαλλής, αφού έκανε την προσποίηση, σούταρε δίπλα από το δεξί δοκάρι και στο 79’ ο Χατζηκοσμάς δεν πρόλαβε την απίστευτη πάσα του Μπαούρη από αριστερά, για να μπει… μαζί με τη μπάλα στα δίχτυα.
Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 80’ ωστόσο με τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον  Κεσίδη από πλευράς φιλοξενούμενων για σκληρό μαρκάρισμα. ενώ με σουτ ο Πελέκης στο 83’ ανάγκασε το Γαλάνη να διώξει σε κόρνερ.
Τελευταία καλή φάση του αγώνα (87’) ήταν ο συνδυασμός Ατσίδη-Γεωργαλλή και το πλασέ εν συνεχεία του Πελέκη, που έδιωξε με τα πόδια σωτήρια ο Γαλάνης.
Από τον Κλεάνθη διακρίθηκαν  Ατσίδης, Πελέκης και Μπαούρης ενώ από τον Ποσειδώνα οι Γαλάνης, Γιάννης Σπανός, Χατζημανώλης και Φασουλέτος.
Καλή η διαιτησία του Τάσου Γιαννουκά και των βοηθών του Σαρρή και Αυγενικού.

Κλεάνθης: Ντιμιτρίεβιτς, Φουσατζιά (69’ Μπαούρης), Γιαννίκος, Μαΐλης (46’ Γιατσιάτσιος), Μαριάς, Κορκίδας, Ατσίδης, Αλεξανδρίδης (69’ Μπερετούλης), Χατζηκοσμάς, Πελέκης, Γεωργαλλής.
Ποσειδών: Γαλάνης, Κεσίδης, Κούτολο, Σπανός Ι., Χατζημανώλης, Φασουλέτος, Τσιαβέλης, Νασόπουλος (69’ Καουκάκης), Δράκος (93’ Σπυρίδης), Λαδένογλου (84’ Σπανός Ε.), Καραναστάσης (52’ Κοντονικόλαος).