Τέσσερις ημερίδες στο μπριτζ

Με τέσσερις αγωνιστικές ημερίδες πέρασε η προηγούμενη εβδομάδα στον Όμιλο Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου. Συγκεκριμένα, τη Δευτέρα, 13 Νοεμβρίου, διεξήχθη η πρώτη ημερίδα του πενθήμερου ταυτόχρονου τουρνουά ζευγών όπεν με 12 συμμετοχές.

Τις τρεις πρώτες θέσεις κατέλαβαν οι:
1. Ματθαίου Σ. – Κάζας Π.              62,00 %
2. Καβαλάκης Ι. – Ράμος Ε.             60,17 %
3. Πλίγκος Ε. – Πλίγκος Ι.                 57,42 %

Η ημερίδα εντάσσεται στο ταυτόχρονο τουρνουά ζευγών όπεν, που διοργανώνει κάθε Δευτέρα ο Όμιλος Πνευματικού Αθλητισμού Φιλοθέης (Ο.Π.Α.Φ.) σε συνεργασία με την Ε.Ο.Μ.. Ανάμεσα σε 268 ζεύγη αθλητών από 23 ομίλους πανελλαδικά, οι αθλητές του Ο.Α.Μ.Ρ. που κατέλαβαν τις υψηλότερες θέσεις είναι οι:
36. Ματθαίου Σ. Κάζας Π.                58,23 %
40. Σιμάτης Α. – Τσελεπής Λ.           57,62 %    
59. Πλίγκος Ε. – Πλίγκος Ι.                55,61 %

Την Τρίτη, 14 Νοεμβρίου, πραγματοποιήθηκε η δεύτερη ημερίδα του τουρνουά ζευγών κατηγορίας 1-9, στην οποία συμμετείχαν 10 ζεύγη και διακρίθηκαν οι αθλητές:
1. Τσιμπιδάκη Ε. – Δουλγέρη Α.            64,29 %    
2. Σανσόγλου Π. – Μηνέττος Α.             58,93 %
3. Χητα Ε. – Ματθαίου Σ.                        56,55 %

Σε πανελλαδικό επίπεδο ανάμεσα σε 164 ζεύγη της κατηγορίας 1-9 από 11 ομίλους, οι αθλητές του Ο.Α.Μ.Ρ. κατέλαβαν τις θέσεις:
7. Χητα Ε. – Ματθαίου Σ.                   61,88 %
17. Gutan A. – Κασσανής Μ.              58,97 %
20. Σανσόγλου Π. – Μηνέττος Α.       58,13 %  

Την  Τετάρτη, 15 Νοεμβρίου, σειρά είχε αγωνιστική ημερίδα ζευγών όπεν με18 συμμετοχές. Τις  τρεις πρώτες θέσεις κατέλαβαν οι αθλητές:
1. Κώστογλου Κ. – Δουλγέρη Α.        61,90 %
2. Μπόνης Α. – Τσέτσερη Κ.               59,52 %
3. Τσιμπιδάκη Ε. – Παυλούς Δ.          58,33 %

Και η ημερίδα αυτή εντάσσεται σε ταυτόχρονο τουρνουά ζευγών όπεν, στο οποίο συμμετείχαν 30 όμιλοι πανελλαδικά με 321 ζεύγη αθλητών.

Οι αθλητές του Ο.Α.Μ.Ρ. κατέλαβαν τις θέσεις:
19. Μπόνης Α. – Τσέτσερη Κ.             61,50 %
41. Κώστογλου Κ. – Δουλγέρη Α.       58,76 %
63. Πλίγκος Ι. – Καππάκας Γ.               56,97 %

Τέλος, την Πέμπτη, 16 Νοεμβρίου, πραγματοποιήθηκε η τρίτη ημερίδα του τουρνουά ομάδων όπεν και τα αποτελέσματα διαμορφώθηκαν ως εξής:
1. Ομάδα Τυραδέλλη (Τυραδέλλη, Τσάβαλος, Λεριάς, Καρακατσάνης Β., Καρακατσάνης Η.)
2. Ομάδα Γιαλλούσης (Γιαλλούσης, Τσελεπής, Διακοσταματίου, Δανελλάκης, Φοιτός).
3. Ομάδα Βρούχος (Βρούχος, Ράμος Ε., Καβαλάκης, Κελεπέρας, Σβίγγος, Βεργή)
4. Ομάδα Κολιάη (Κολιάη, Κολιάης, Πιρπιρής, Μαυρονικόλας, Καλαβρέζος)
5. Ομάδα Κάζας (Κάζας, Στεργαλλάς, Παυλούς, Τάουλας, Αναστάχας)
6. Ομάδα Παπαεμμανουήλ (Παπαεμμανουήλ, Παληγιάννης, Χητα, Ματθαίου)
7. Ομάδα Πλίγκος (Πλίγκος Ε., Πλίγκος Ι., Σιμάτης, Χατζηνικόλας, Σανσόγλου)
8. Ομάδα Μελεούνη (Μελεούνη, Χατζηγεωργίου, Παταβούκας, Χαλικιάς)
9. Ομάδα Καταξενός (Καταξενός, Ζαφείρης, Βολονάκης, Ανθουλας)
10. Ομάδα Μπονιάτη (Μπονιάτη, Σταυρή, Σιμάτη, Στεφανής, Χατζησάββα)
11. Ομάδα Ζερβός (Ζερβός, Γιάκλος, Κουτσάκης, Αγαπητού, Κασσανής)