Τονωτική ανάσα για τον Ευκλή

Σημαντική νίκη που του δίνει το δικαίωμα να βλέπει τη συνέχεια με περισσότερη αισιοδοξία, σημείωσε χθες στην έδρα του ο Ευκλής. Στο άνοιγμα της αυλαίας της 6ης αγωνιστικής για τον β’ όμιλο, νίκησε 3-1 τον Πολυβώτη, σ’ ένα παιχνίδι που το χαρακτήρισε η μετριότητα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και κατάφεραν να προηγηθούν στο 14’, έπειτα από κόρνερ του Σχοινάκη και σουτ του Κουντουράκη.

Λίγο αργότερα (16’) είχαν την ευκαιρία με τον Τομάζο να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αλλά ο τερματοφύλακας Χαρτοφύλλης απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του πρώτου.

Μετά το πρώτο 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην αντεπίθεση και αφού αρχικά απείλησαν στο 27’ μ΄ένα ανάποδο «ψαλίδι» του Σφακιανού, στο 38’ έφτασαν στην ισοφάριση, όταν ο Χατζηνικολάου από το χώρο του κέντρου σχεδόν εκτέλεσε φάουλ κι ο ξεχασμένος στην περιοχή, Καρακωνσταντίνος με σουτ έκανε το 1-1, σκορ με το οποίο έληξε και το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη πάλι ο Ευκλής ήταν αυτός που έδειξε περισσότερο να ψάχνει το γκολ. Πριν το πετύχει, έφτασε κοντά σ’ αυτό στο 53’, αλλά το διαγώνιο σουτ του Τομάζου μέσα από την περιοχή, πέρασε ελάχιστα άουτ. Στην επόμενη καλή φάση (56’) ο Σχοινάκης πήρε τη μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με σουτ έγραψε το 2-1. Λίγο έληψε στο 61’ να γίνει το 3-1, αλλά η κεφαλιά του Τομάζου έπειτα από σέντρα του Λολάκη, πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Άλλη μια καλ΄στιγμή για τοςυ γηπεδούχους υπήρξε στο 78’, όταν από ωραία σέντρα του Τομάζου από αριστερά, ο Σχοινάκης προσπάθηκε με μονοκόματο σουτ  να σκοράρει, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Για να έρθει τέλος στο 84’ ο Σχοινάκης, που εκμεταλλεύθηκε ωραία προσπάθεια του Λολάκη από αριστερά και με σουτ μέσα από την περιοχή να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Καλή η διαιτησία των Ατσικνούδα, Σταυρούλια, Πλάτση.

Ευκλής: Μακαρούνας, Ζερβός Α. Χατζηκυριάκος, Κουλουμπράκης, Σχοινάκης (90’ Σαχόλι), Λαθούρης, Τομάζος (81’ λ.τ. Ζερβός Β.), Κατσούλης (82’ λ.τ. Χειμωνέττος), Λαός, Λολάκης, Κουντουράκης (69’ Πουρδάνης).

Πολυβώτης: Χαρτοφύλλης, Οικονόμου (89’ Κακαζιάνης), Κάκιας, Καραγιάννης (60’ Παπαδάκης), Καρακωνσταντίνος, Σφακιανός, Πάπα, Φωτεινής, Χατζηνικολάου Χ. (88’ Καραλίγκας), Χατζηνικολάου Β., Χαρτοφύλλης Π. (90’ Κανιάρος).