Ασταμάτητος και στη Λίνδο ο ΑΕΡΑ…

Ασταμάτητος δείχνει να είναι ο ΑΕΡΑ, που χθες πέρασε με το επιβλητικό 4-1 από τη Λίνδο, επικρατώντας δίκαια του Κλεόβουλου.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Χοσάδα ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και κατάφεραν να προηγηθούν στο 20λεπτο. Ωστόσο από μια απερίσκεπτη ενέργεια του Λυμπερόπουλου, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι κι έφεραν το ματς στα ίσα.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν αποφασιστικά στον αγώνα για να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη. Έκαναν γρήγορα το 1-2 και πίεσαν για το 1-3, αλλά λίγο έληψε σε μια αντεπίθεση οι Λίνδιοι να ισοφαρίσουν εκ νέου.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι επέμειναν και κατάφεραν να κάνουν το 1-3, ενώ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό 1-4.

Φάσεις Γκολ:

8’ Διαγώνιο σουτ του Μασάδο έξω από την περιοχή, ανάγκασε το Χρυσανθή σε δύσκολη επέμβαση.

10’ Μακρινό σουτ και πάλι από το Μασάδο, ο γκολκίπερ του Κλεόβουλου έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε προσωρινά με τους αμυντικούς να απομακρύνουν στη συνέχεια.

20’ Η άμυνα των γηπεδούχων έδιωξε τη μπάλα έξω από την περιοχή της, όπου εκεί βρέθηκε ο Νικολής και με σουτ την έστειλε στη δεξιά γωνία του Χρυσανθή, κάνοντας το 1-0.

38’ Ο Παπαοικονόμου εκτέλεσε κόρνερ και ο Λυμπερόπουλος στην προσπάθειά του να απομακρύνει χρησιμοποίησε το χέρι, με συνέπεια ο διαιτητής να δείξει το σημείο του πέναλτι. Ο Αλέκος Κακλαμάνος ήταν εύστοχος ισοφαρίζοντας σε 1-1.

47’ Ο Λόης είδε το Χρυσανθή έξω από την εστία του και προσπάθηκε με ψηλοκρεμαστό σουτ να τον αιφνιδιάσει, όμως ο δεύτερος κατάφερε με τα ακροδάχτυλα να στείλει τη μπάλα κόρνερ.

48’ Ο Μασάδο μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα αποκρούσθηκε από το αριστερό δοκάρι.

56’ Ο Μασάδο και πάλι βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά ο εξερχόμενος Χρυσανθής έκοψε με τα πόδια. Η μπάλα γύρισε και πάλι στο Βραζιλιάνο επιθετικό, που αντί να δώσει δίπλα του σε συμπαίκτη, προσπάθησε να πλασάρει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, ο οποίος απέκρουσε εντυπωσιακά.

59’ Ο Παπαοικονόμου από αριστερά έβγαλε τη σέντρα προς τον Ταγκάεφ, που βρέθηκε ξεχασμένος μέσα στη μικρή περιοχή και με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα, όμως αυτός κατάφερε από τα δύο μέτρα να στείλει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

64’ Μετά από απομάκρυνση της μπάλας από τους αμυντικούς των γηπεδούχων, η μπάλα έφτασε στον Νικολή που με σουτ έξω από την περιοχή σημείωσε το 1-2.

75’ Σέντρα του Στελλά από δεξιά, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάριμ όπου εκεί ο Μασάδο ανενόχλητος με κεφαλιά έγραψε το 1-3.

83’ Στην αντεπίθεση ο Μασάδο βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

87’ Ο Τρουμπούνας από δεξιά έβγαλε τη σέντρα κι ο Μασάδο στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά, αλλά πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

93’ Ο Λόης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, έκανε το πλασέ αλλά ο Χρυσανθής απέκρουσε ασθενώς, η μπάλα πήγε στο Μασάδο που σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Καλή η διαιτησία των Δουλγέρη, Λάζου, Καραγιάννη.

Κλεόβουλος: Χρυσανθής, Κουκουτσέλας, Χαμιτάι, Κωστάκης (18’ λ.τ. Ταγκάεφ), Κακλαμάνος Εμ., Πιτσουρδάκης, Παπαοικονόμου, Γαϊτάνος (82’ Κολιάδης), Κακλαμάνος Α., Κολιοκώστας, Χαρίτος (68’ Νικηταράς).