Θριαμβευτική νίκη του Απόλλωνα Καλυθιών στο Παραδείσι

Παίζοντας έξυπνα και ακολουθώντας πιστά την τακτική του Χρυσόστομου Χάσταλη ο Απόλλων Καλυθιών πέρασε θριαμβευτικά από το Παραδείσι,  νικώντας τον Κλεάνθη με 4-2, που «φωνάζει» για τη διαιτησία του Μανώλη Κυρίτση,  όχι μόνο για την ακύρωση του γκολ στο πέναλτι όσο για την εν γένει παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο.

Ξέχωρα από τις «φωνές» του Κλεάνθη για τη διαιτησία  όμως, ο Απόλλων ήταν ο μεγάλος νικητής στο παιχνίδι. Δημιούργησε κι είχε τις σημαντικές στιγμές στο ματς από το ξεκίνημα   και κατάφερε να προηγηθεί σε μια από αυτές στο 5΄, ενώ δέχτηκε πίεση από τον Κλεάνθη μετά από  την ακύρωση του πέναλτι του Γεωργαλή στο 18’ από τον κ. Κυρίτση.

Ο γηπεδούχος όντας πίσω στο σκορ  αντέδρασε άμεσα και πήρε τα ηνία του αγώνα ισοφαρίζοντας μάλιστα σχετικά γρήγορα. Οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα και συνέχισαν και στο β΄ μέρος να δημιουργούν και να χάνουν ευκαιρίες, μπροστά στον πολύ καλό Ροδίτη. Είχαν την ατυχία να μείνουν με δέκα στο 58΄ στην αποβολή του Μπαούρη και αμέσως μετά μέσα  σε ένα πεντάλεπτο 69΄-74΄, να δεχθούν δυο γκολ «μαχαιριές» στην εξέλιξη του αγώνα.

Το εύστοχο πέναλτι του Γεωργαλλή ακυρώθηκε από το διαιτητή Κυρίτση, ως αντικανονικό προς την εκτέλεσή του

Η μείωση του σκορ παρά το γεγονός πώς ο Κλεάνθης έπαιζε με δέκα παίκτες ήρθε στο 78΄, αλλά ο γηπεδούχος έμεινε και με εννέα στο 92΄, καθώς έφυγε από το παιχνίδι ο Γιαννίκος.

Το τελικό 2-4 ήρθε στις καθυστερήσεις για τον Απόλλωνα, που πετυχαίνοντας το 1-2 και το 1-3 στο καθοριστικό πεντάλεπτο του αγώνα, διαχειρίσθηκε στην συνέχεια καλά το παιχνίδι κι έφυγε από το γήπεδο μ’ ένα σημαντικό τρίποντο.

Φάσεις και γκολ

5' Από εκτέλεση φάουλ του Παλάζη , ο Φυλακούρης με κεφαλιά νίκησε τον Καστανάκη για το 0-1.

14' Ο Χατζηβαλσάμης  βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το πλασέ του έδιωξε ο Καστανάκης.

18' Ο Γεωργαλής θα μπει στην περιοχή, αλλά θα ανατραπεί από τον Ροδίτη κι ο κ. Κυρίτσης καταλόγισε το πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Γεωργαλής στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και ο κ. Κυρίτσης ακύρωσε το γκολ, δείχνοντας κίτρινη στον Γεωργαλή, γιατί όπως ο ίδιος τόνισε χαρακτηριστικά, «σταμάτησε» πριν σουτάρει προς τα δίχτυα. Η στιγμή προκάλεσε ένταση μέσα κι έξω από τον αγωνιστικό χώρο

26' Από πάσσα του Αλεξανδρίδη ο Χατζηκοσμάς με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1

46' Ο Ατσίδης με δυνατό σουτ, σημάδεψε το κάθετο δοκάρι της εστίας  του Ροδίτη.

47' Ο Γεωργαλής βρέθηκε σε θέση βολής, πλάσαρε αλλά έδιωξε εκπληκτικά ο Ροδίτης.

54' Ο Πελέκης έβγαλε ωραία μπαλιά στον Αλεξανδρίδη, που από καλή θέση σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του καστανάκη.

Ο Χατζηκοσμάς (Νο 7) με δυνατό αριστερό σουτ ισοφάρισε σε 1-1

58' Ο Κλεάνθης έμινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μπαούρη για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Καλαϊτζίδη.

69' Ο Παλάζης εκτέλεσε φάουλ κι ο Μαθιός με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-2.

74' Ο Παλάζης εκτέλεσε κόρνερ, οι αμυντικοί δεν έδιωξαν σωστά κι ο Καντιμοίρης με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-3.

78' Από μπαλιά του Ατσίδη, ο Γεωργαλής από κοντά σημείωσε το 2-3.

92' Δέχεται κόκκινη κάρτα ο Γιαννίκος γιατί διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή.

95' Ο Ταντίκης βρήκε ωραία τον Μαθιό, ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε γράφοντας το τελικό 2-4.

Από τον Κλεάνθη ήταν καλύτεροι οι Ατσίδης, Γιατσιάτσιος και Χατζηκοσμάς. Από τον Απόλλωνα άρεσαν περισσότερο οι Καντιμοίρης, Φυλακούρης και ο Ροδίτης.

Με πολλά παράπονα έφυγαν από τον αγωνιστικό χώρο για την διαιτησία του κ. Κυρίτση οι γηπεδούχοι, διαμαρτυρόμενοι περισσότερο, όχι τόσο για την φάση του πέναλτι στο 18΄, όσο για τον πειθαρχικό έλεγχο. Ο αξιολογημένος διαιτητής δεν πήγε χθες καλά. Είχε βοηθούς του τους Μπέκα και Ορφανό.

Kλεάνθης: Kαστανάκης, Μαριάς, Πελέκης (73′ Γιαννίκος), Μπαούρης, Κορκίδας, Μαϊλης, Ατσίδης, Αλεξανδρίδης, Χατζηκοσμάς (83′ Ζάχαρης), Γιατσιάτσος, Γεωργαλλής.
Απόλλων Καλυθιών: Ροδίτης, Σαχίνης, Νικολός, Κάλτσης, Φυλακούρης, Γεωργιάδης (49′ Καλαϊτζίδης), Διακουράκης (87′ Γιορδαμνής), Καντιμοίρης, Μαθιός, Χατζηβαλσάμης, Παλάζης (89′ Ταντίκης).