Νίκησε το Φοίβο και πήρε... ύψος

Σημαντική για τη συνέχεια νίκη σημείωσε το «Ροδίων Αθλησις», το οποίο ξεπέρασε το «εμπόδιο» του Φοίβου νικώντας τον με 3-1 σετ, ανεβαίνοντας έτσι βαθμολογικά.

Στο α΄ σετ το «Ροδίων μπήκε αποφασιστικά κι έχοντας καλές άμυνες, αλλά και καλό επιθετικό οίστρο, προηγήθηκε με 10-5 και 17-9. Ο Φοίβος μπόρεσε να μειώσει σε 19-16, για να τελειώσει το σετ από κει κι ύστερα με 25-16 σε 22΄.

Στο β΄ σετ η ομάδα των Μελισσίων ήταν συνεχώς μπροστά, με αποτέλεσμα στο 9-12 να πάρει ο Νίκος Τρατσέλας το πρώτο τάιμ άουτ.

Το «Ροδίων» αντέδρασε αλλά η ομάδα των Μελισσίων ξέφυγε με 15-20. Στο β΄ τάιμ άουτ των γηπεδούχων, υπήρξε αντίδραση και το «Ροδίων» μείωσε σε 20-22, διεκδικώντας το σετ αλλά στο τέλος οι φιλοξενούμενοι  το πήραν με 25-22 σε 22΄.

Από το σημείο αυτό και μετά, το «Ροδίων» δεν άφησε περιθώρια διεκδίκησης στο Φοίβο άλλου σετ.

Στο γ΄ σετ το «Ροδίων» προηγήθηκε με 6-2 και 17-7. Με τα σερβίς του Δαλέκου και τα λάθη των παικτών της Ροδίτικης ομάδας που θεώρησαν πώς το σετ είχε τελειώσει, ο Φοίβος ξαναμπήκε στο παιχνίδι φτάνοντας το σκορ στο 22-16.

Το ματς πήγε στο 23-18 και το «Ροδίων» πήρε το καθοριστικό σετ με 25-20 σε 30΄.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου σετ, πήρε κόκκινη από τον διαιτητή κ. Μιχαήλογλου ο Δαλέκος κι όταν το σκορ ήταν 8-6 δέχθηκε παρατηρήσεις ο Αριστόπουλος.

Το Ροδίων ξέφυγε στο σκορ με 19-13 κι από κει κι ύστερα «καθάρισε» εύκολα με 25-16 σε 27΄.
Τα σετ: 25-16  σε 22’, 22-25 σε 22’, 25-20 σε 30’, 25-17 σε 27’
Διαιτητές του αγώνα ήταν ο κ.  Μιχαήλογλου, η κ.  Κρίτσα και η κ. Παπαδούλη

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Τρατσέλας): Μακρής Ν., Μαυράκης Κ., Κάλας Π., Προδρομίδης Β., Κοκολάκης Ε., Μοσχούς Χ., Γκένοφ Ντ., Αρβανίτης Ν., Παππάς Α., Χατζηγεωργίου Γ., Ποτολίδης Π.
ΦΟΙΒΟΣ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ (Στέφανος Μονδέλος): Δαλέκος Μ., Ρεμούνδος Ι., Παπαχρήστου Δ., Χατζηαργυρίου Χ., Σιημητράς Α., Ζαρίφης Ν., Νόστιμος Α., Κούλης Χ., Χαλκούσης Ι., Παπαδήμας Π., Αριστόπουλος Α., Τοπαλίδης Κ., Αγγελίδης Κ.

*Η Α.Ε.Κ. κέρδισε με 3-0 σετ τις Αθλοπαιδιές στην Κω (τα σετ ήταν 15-25, 23-25, 18-25) και συνέχισε την αήττητη πορεία της, ενώ η ομάδα του Αλκιβιάδη Χατζηνικολάου δεν έχει καταφέρει ακόμη να κερδίσει