Πιστοί στο ραντεβού τους οι βετεράνοι

Στα γραφεία της ΕΠΣΔ έγινε χθες το μεσημέρι η κλήρωση για το 4ο Τουρνουά Ιστορίας και Φιλανθρωπίας με συμμετοχή ομάδων βετεράνων της Ρόδου, που διοργανώνει το Τμήμα Αθλητισμού και Νέας Γενιάς της Διεύθυνσης Πολιτισμού κι Αθλητισμού στο Δήμο Ρόδου. 

Ο Χρυσόστομος Ψέλλας, πρόεδρος της επιτροπής πρωταθλήματος της ΕΠΣΔ, πραγματοποίησε την κλήρωση, παρουσία εκπροσώπων από Κλεάνθη (Φυκίρης), Ηρακλή Μαριτσών (Παπαδημήτρης), Ιάλυσο (Κορωναίος), Ακουσίλαο (Αρβανιτάκης), Αφάντου (Γιαννακάκης), Απόλλων Καλυθιών (Παπαστεργίου) και Άγιο Ισίδωρο (Πολυχρόνης). 

Ο πρόεδρος του ΔΟΠΑΡ, Στέφανος Κυριαζής, ήταν παρών στη διαδικασία αυτήν αλλά και ο Γιάννης Μάκρας από το Τμήμα Αθλητισμού και Νέας Γενιάς. Σε σχέση με την προηγούμενη διοργάνωση, ο Αστέρας Παστίδας δεν λαμβάνει μέρος, ενώ κλειδάριθμο πήρε με τη συναίνεση των παρόντων εκπροσώπων στη διαδικασία, η ομάδα από Λίνδο-Λάρδο-Πυλώνα ώστε να έχει ρεπό την πρώτη αγωνιστική. 

Στη διοργάνωση έχουν δικαίωμα συμμετοχής ποδοσφαιριστές που γεννήθηκαν από το 1977 και πριν με μόνη εξαίρεση την παρουσία στην ενδεκάδα δύο παικτών γεννηθέντων το 1978 και το 1982 αλλά μιας αλλαγής σ’ αυτήν την κατηγορία ώστε να συμμετέχουν κι αυτοί μεγαλύτερης ηλικίας. 

Να σημειωθεί ότι στο πρωτάθλημα θα συμμετάσχουν οι Άρης, Αφάντου, Λίνδος-Λάρδος-Πυλώνα, Ευαγόρας, Απόλλων Καλυθιών, Κλεάνθης, Ηρακλής Μαριτσών, Άγιος Ισίδωρος, Ακουσίλαος, Ρόδος-Διαγόρας και Ιάλυσος χωρίς βαθμολογία αλλά απλώς για την ικανοποίηση της παρουσίας στη διοργάνωση.

 Την πρώτη αγωνιστική μάλιστα, συμφωνήθηκε πριν την έναρξη των αγώνων να τηρηθεί ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Μανώλη Κουφάλη, που έχασε τη ζωή του στο γήπεδο.

Ο Στέφανος Κυριαζής μετά το τέλος της κλήρωσης ανέφερε πόσο σημαντικός είναι αυτός ο θεσμός από ανθρώπους, οι οποίοι μπορούν να δώσουν τα φώτα τους και στους νεότερους, έχοντας παράλληλα τη δυνατότητα να χαρίσουν κάποια σεβαστά χρηματικά ποσά σε όσους ανάγκη στο νησί μας αλλά και σε ιδρύματα. Τέλος, ευχαρίστησε όλους τους συλλόγους βετεράνων αλλά και κάθε έναν αθλητή ξεχωριστά για την πολύτιμη αυτήν συνεργασία. 

Το πρόγραμμα:
1η αγωνιστική
Άρης-Αφάντου
Ευαγόρας-Ιάλυσος
Απόλλων Κ.-Ρόδος/Διαγόρας
Κλεάνθης-Ακουσίλαος
Ηρακλής Μ-Άγιος Ισίδωρος
Ρεπό Λίνδος/Λάρδος/Πυλώνα

2η αγωνιστική
Άγιος Ισίδωρος-Ακουσίλαος
Ρόδος/Διαγόρας-Ηρακλής Μ.
Ιάλυσος-Κλεάνθης
Αφάντου-Ευαγόρας
Λίνδος/Λάρδος/Πυλώνα-Άρης
Ρεπό ο Απόλλων Κ.

3η αγωνιστική
Ακουσίλαος-Ρόδος/Διαγόρας
Άγιος Ισίδωρος-Ιάλυσος
Κλεάνθης-Αφάντου
Απόλλων Κ.-Λίνδος/Λάρδος/Πυλώνα
Άρης-Ευαγόρας
Ρεπό ο Ηρακλής Μαριτσών

4η αγωνιστική
Ρόδος/Διαγόρας-Ιάλυσος
Αφάντου-Άγιος Ισίδωρος
Λίνδος/Λάρδος/Πυλώνα-Ηρακλής Μ.
Ευαγόρας-Κλεάνθης
Απόλλων Κ.-Άρης
Ρεπό ο Ακουσίλαος

5η αγωνιστική
Ρόδος/Διαγόρας-Αφάντου
Ακουσίλαος-Λίνδος/Λάρδος/Πυλώνα
Άγιος Ισίδωρος-Ευαγόρας
Ηρακλής Μ.-Απόλλων Κ.
Άρης-Κλεάνθης
Ρεπό ο Ιάλυσος

6η αγωνιστική
Λίνδος/Λάρδος/Πυλώνα-Ιάλυσος
Ευαγόρας-Ρόδος/Διαγόρας
Απόλλων Κ.-Ακουσίλαος
Κλεάνθης-Άγιος Ισίδωρος
Ηρακλής-Άρης
Ρεπό τ’ Αφάντου

7η αγωνιστική
Αφάντου-Λάρδος/Λίνδος/Πυλώνα
Ιάλυσος-Απόλλων Κ.
Ρόδος/Διαγόρας-Κλεάνθης
Ακουσίλαος-Ηρακλής Μ.
Άρης-Άγιος Ισίδωρος
Ρεπό ο Ευαγόρας

8η αγωνιστική
Ευαγόρας-Λίνδος/Λάρδος/Πυλώνα
Απόλλων Κ.-Αφάντου
Ηρακλής Μ-Ιάλυσος
Άγιος Ισίδωρος-Ρόδος/Διαγόρας
Ακουσίλαος-Άρης
Ρεπό ο Κλεάνθης

9η αγωνιστική
Ευαγόρας-Απόλλων Κ.
Λίνδος/Λάρδος/Πυλώνα-Κλεάνθης
Αφάντου-Ηρακλής Μ.
Ιάλυσος-Ακουσίλαος
Άρης-Ρόδος/Διαγόρας
Ρεπό ο Άγιος Ισίδωρος

10η αγωνιστική
Κλεάνθης-Απόλλων Κ.
Ηρακλής Μ.-Ευαγόρας
Άγιος Ισίδωρος-Λίνδος/Λάρδος/Πυλώνα
Ακουσίλαος-Αφάντου
Ιάλυσος-Άρης
Ρεπό Ρόδος/Διαγόρας

11η αγωνιστική
Αφάντου-Ιάλυσος
Λίνδος/Λάρδος/Πυλώνα-Ρόδος/Διαγόρας
Ευαγόρας-Ακουσίλαος
Απόλλων Κ.-Άγιος Ισίδωρος
Κλεάνθης-Ηρακλής Μ.
Ρεπό ο Άρης