Τοπικό μπάσκετ: Λίγες οι επιλογές στη Ρόδο

Το ντέρμπι των κορασίδων, ανάμεσα στον Κολοσσό και τον Διαγόρα, με το οποίο θα ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος στον Όμιλο Ρόδου, είναι το μοναδικό που θα διεξαχθεί σήμερα για τα τοπικά πρωταθλήματα στο νησί ενώ για το τουρνουά μίνι είναι προγραμματισμένα τρία ματς. 

Στην Κω αναμένεται να ξεκινήσει στις 20.00’ το επίσης πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι για το πρωτάθλημα ανδρών, Αίολος Κεφάλου – Ηρακλής 2000. 

Αναλυτικά:  
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ
Όμιλος Νήσων (5η αγωνιστική)
Σήμερα 

Κλειστό Κω (20.00’) Αίολος – Ηρακλής 2000
Διαιτητές: Βλάσσης, Γιακουμής 

Αύριο 
Κλειστό Κω (19.30’) Φοίβος – ΑΕ Δικαίου
Διαιτητές: Βλάσσης, Γιακουμής 
Ρεπό: ΕΑΚΑ
Βαθμολογία: 1) ΑΕ Δικαίου 6β., 2) Ηρακλή 2000 5, 3) Φοίβος 4, 4) Αίολος 3, 5) ΕΑΚΑ 3. 
*εκκρεμεί η αναμέτρηση Αίολος – ΕΑΚΑ.
*η ΕΑΚΑ δεν έχει εκτίσει το ρεπό της. 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ
Όμιλος Νήσων (4η αγωνιστική)
Σήμερα 

Κάλυμνος (10.30’) Ακαδημία – Ιπποκράτης
Διαιτητές: Βλάσσης, Καλλιπολίτης 
Βαθμολογία: 1) ΑΕ Δικαίου 5β., 2) ΕΑΚΑ 4, 3) Ιπποκράτης 3, 4) Ακαδημία Καλύμνου 3, 5) Ξάνθος Πάτμου 3. 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ
Όμιλος Ρόδου (4η αγωνιστική)
Αύριο

Βενετόκλειο (16.00’) Γαλάζια Ακαδημία – Κολοσσός 
Διαιτητές: Θεοδοσίου, Βράκα 
Τέντα (19.00’) Διαγόρας – Ιάλυσος 
Διαιτητές: Αντωνίου, Διαμαντής 
Σύμη – Ελπίς 20-0(α.α.)
Βαθμολογία: 1) Κολοσσός 6β., 2) Διαγόρας 5, 3) Γαλάζια Ακαδημία 5, 4) Ιάλυσος 5, 5) Σύμη 3, 6) Ελπίς -.
*η Ελπίδα έχει παραιτηθεί από το πρωτάθλημα. 

Όμιλος Νήσων (3η αγωνιστική)
Σήμερα 

Κάλυμνος (13.30’) Ακαδημία – Ιπποκράτης
Διαιτητές: Βλάσσης, Καλλιπολίτης 
Κλειστό Κω (18.00’) Φοίβος – ΕΑΚΑ
Διαιτητές: Βλάσσης, Γιακουμής 
Ρεπό: ΑΕ Δικαίου
Βαθμολογία: 1) Φοίβος 4β., 2) ΕΑΚΑ 2, 3) Ιπποκράτης 2, 4) ΑΕ Δικαίου 1, 5) Ακαδημία Καλύμνου 0.
*ΕΑΚΑ και Ακαδημία έχουν εκτίσει το ρεπό τους. 
**εκκρεμεί ο αγώνας ΑΕΔ – Ακαδημία. 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Όμιλος Ρόδου (3η αγωνιστική)
Σήμερα 

Βενετόκλειο (17.00’) Κολοσσός – Διαγόρας
Διαιτητές: Φάκαρος, Διαμαντής 
Ρεπό: Ιάλυσος
Βαθμολογία: 1) Ιάλυσος 4β., 2) Κολοσσός 1, 3) Διαγόρας 1. 
*ο Ιάλυσος δεν έχει εκτίσει το ρεπό του. 

Όμιλος Νήσων (7η αγωνιστική)
Αύριο

Κλειστό Κω (10.00’) Ιπποκράτης – Ακαδημία Καλύμνου
Διαιτητής: Βλάσσης 
Ξάνθος Πάτμου – ΕΑΚΑ αναβολή 

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΙΝΙ
Α’ Όμιλος Ρόδου (5η αγωνιστική)
Σήμερα 

Τέντα (13.00’) Διαγόρας Α’ – Κολοσσός Α’
Διαιτητές: Φάκαρος, Πετρόπουλος 

Αύριο
Ιαλυσός (16.00’) Ιάλυσος – Ροδίων Άθλησις Α’
Διαιτητές: Διαμαντής, Πετρόπουλος 
Ρεπό: Ελπίς

Β’ Όμιλος Ρόδου (5η αγωνιστική)
Σήμερα 

Βενετόκλειο (15.00’) ΑΟ Σταματίου – Ροδίων Άθλησις Β’
Διαιτητές: Χατζηγεωργίου, Μελλίνη 
Κολλέγιο (17.30’) Αθλητική Ακαδημία – Κολοσσός Β’
Διαιτητές: Βράκα, Οικονομίδης 
Ρεπό: Διαγόρας Β’ 

Όμιλος Νήσων (5η αγωνιστική)
Σήμερα

Κλειστό Κω (16.00’) Ιπποκράτης Α’ – ΑΕ Δικαίου
Διαιτητής: Γιακουμής 
Κάλυμνος (12.15’) ΕΑΚΑ – Ακαδημία
Διαιτητής: Βλάσσης 
Φοίβος – Ηρακλής 2000 αναβολή 
Ρεπό: Ιπποκράτης Β’.