Νίκη και με χαμηλές... στροφές ο ΑΕΡΑ

Άλλη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο ΑΕΡΑ, συνεχίζοντας την ανοδική του πορεία, καθώς και το «κυνήγι» για την κατάκτηση του τίτλου.

Χθες στο άνοιγμα της αυλαίας της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας, νίκησε στην έδρα του τη Δόξα Ψίνθου 2-0.

Μπορεί η ομάδα του Βαγγέλη Χοσάδα να μην έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης, όμως κατάφερε να διασπάσει τη σφιχτή άμυνα των φιλοξενούμενων και να πάρει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έδειχναν να δυσκολεύονται να βρουν χώρους και να βγουν απέναντι στην εστία του Κοντογιωργάκη.

Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να βρεθούν σε θέση βολής, αρχικά  στο 3’ όταν η κεφαλιά του Γαργάλη έπειτα από σέντρα του Δανά πήγε στην αγκαλιά του γκολκίπερ της Δόξας, στο 16’ ο Μασάδο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, ενώ στο 20’, μετά από σέντρα του Μασάδο και κεφαλιά του Λόη, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το γκολ που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους ήρθε στο 25’. Μετά από προσπάθειά του, ο Γαργάλης ανατράπηκε στην περιοχή από τον Τσοπάνογλου και διαιτητής Παπαγιαννίδης έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Μασάδο, γράφοντας το 1-0. Μάλιστα ο Βραζιλιάνος επιθετικός στο 28’ είχε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, αλλά και τα δικά του, όμως σε δύο σουτ που επιχείρησε από θέση τετ α τετ, αποκρούσθηκαν ισάριθμες φορές από τον Κοντογιωργάκη.

Το τέλος του ημιχρόνου επεφύλασε άλλο ένα γκολ για τον ΑΕΡΑ. Στο 45’ ο Μασάδο από κοντά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, όμως στην επιστροφή της μπάλας, ο Λόης σε κενή εστία έγραψε το 2-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς, με αποτέλεσμα η Δόξα να αρχίσει να βγαίνει στην επίθεση και μάλιστα να φτάνει κοντά στο γκολ.

Αρχικά στο 70’ ο Καρίκης μετά από κάθετη πάσα του Στεφανή βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, χωρίς όμως να μπορέσει να νικήσει Δαρζέντα, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 73’ είχε οριζόντιο δοκάρι σε σουτ από μακρινή απόσταση.
Στο 75’ ο Παπαγιαννίδης ακύρωσε και δέυτερο γκολ του Μασάδο ως οφσάιντ, ενώ στις καθυστερήσεις (93’) ο Ποζατζίδης δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά από γύρισμα του Μασάδο.
Την αναμέτρηση διύθυνε ο Παπαγιαννίδης, έχοντας βοηθούς τους Σπάρταλη, Μπέκα.

AΕΡΑ: Δαρζέντας, Μαλλιάκας, Ροκάι, Δανάς, Στελλάς, Γαργάλης (32′ λ.τ. Ποζατζίδης), Τρουμπούνας (92’ Μίγκλης), Μασάδο, Πλύγκος (85′ Καλογήρου), Νικολής (75′ Μπαϊρακτάρης), Λόης.
Δόξα Ψίνθου: Koντογιωργάκης, Κουνελλές, Τσούλλος, Μήτρου, Τσοπάνογλου, Καζέλης (62′ Κώστας), Μπατέστας, Καρίκης, Στεφανής, Πετράς (75′ Ορφανός), Χάλαντας (88′ Μάστορας).