Ιπποκράτης: Αγώνας με κοινωνικές προεκτάσεις

Την ομάδα που προέρχεται από τη ρημαγμένη (από την πρόσφατη θεομηνία) δυτική Αττική, τον Μανδραϊκό, υποδέχεται σήμερα το απόγευμα (17.00’) ο Ιπποκράτης Casa Cook στο κλειστό γυμναστήριο της Κω, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση φαίνεται πως έχει ένα ξεκάθαρο φαβορί για τη νίκη ωστόσο οι κοινωνικές της προεκτάσεις αναμένεται να έχουν πολύ μεγαλύτερο και ουσιαστικότερο όφελος.
Η διοίκηση του κωακού συλλόγου είχε ανακοινώσει πρόσφατα ότι «όλοι στην οικογένεια του Ιπποκράτη αισθανόμαστε ότι οφείλουμε και πρέπει να συμπαρασταθούμε στους ανθρώπους της Μάνδρας, ως ομάδα αλλά και ως κοινωνία.

Άλλωστε, είμαστε ένας τόπος που δοκιμάστηκε με σκληρό τρόπο το καλοκαίρι και γνωρίζουμε πολύ καλά πόσο σημαντικό είναι να έχεις τη συμπαράσταση των συνανθρώπων σου.

Διοργανώνουμε, λοιπόν, εκστρατεία βοήθειας και συγκεκριμένα, όσοι θέλουν θα μπορούν να παραδίδουν στα γραφεία του συλλόγου μας στο κλειστό γυμναστήριο ρούχα, τρόφιμα και ήδη πρώτης ανάγκης. Μπορούν όσοι επιθυμούν να τα φέρνουν και κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Θα υπάρχει, επίσης, στην είσοδο του γηπέδου κατά τη διάρκεια του αγώνα, ξεχωριστό κουτί για την οικονομική ενίσχυση και για όσους επιθυμούν να συμβάλλουν, δίνοντας χρήματα».

Το σημερινό πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:
Κως (17.00’) Ιπποκράτης Casa Cook – Μανδραϊκός
Διαιτητές: Μαγκαφάς, Τσιμπούρης

«Δ. Βικέλας» (17.00’) Κηφισιά – Ηράκλειο
Διαιτητές: Τσάτσης, Νάστος
Κομισάριος: Παππάς

«Σ. Καλαϊτζής» (17.00’) Πανερυθραϊκός – Παγκράτι
Διαιτητές: Μαγκουνής, Πλιάκας
Κομισάριος: Ζερδεβάς

«Γ. Γεννηματάς» (17.00’) Πρωτέας Βούλας – ΚΑΟΚ
Διαιτητές: Λογοθέτης, Ρίζος
Κομισάριος: Ηπιώτης

2ο Ελευσίνας (17.00’) Πανελευσινιακός – Τρίτων
Διαιτητές: Τσαχάκης, Πόντας
Κομισάριος: Μπουρνάς

Νέα Σμύρνη (17.00’) Ίκαρος – Ζωγράφου
Διαιτητές: Στρέμπας, Αργυρούδης
Κομισάριος: Ζώης

Νίκαιας (18.00’) Ιωνικός – Διαγόρας Δρυοπιδέων
Διαιτητές: Μηλαπίδης, Παπαφωτίου
Κομισάριος: Πετράκης Μιχ.

1ο Χαϊδαρίου (17.00’) Δάφνη Δαφνίου – Κορωπί
Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Φραγκούλη
Κομισάριος: Παπαδόπουλος Κ.

Τετάρτη 6/12
«Στ. Καλαϊτζής» (17.30’) Πανερυθραϊκός – Μανδραϊκός (εξ αναβολής)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1) Ιωνικός Ν. 16β., 2) Τρίτων 14, 3) ΚΑΟΚ 13, 4) Ηράκλειο 13, 5) Ζωγράφου 12, 6) Ιπποκράτης 12, 7) Διαγόρας Δρ. 12, 8) Παγκράτι 12, 9) Δάφνη Δ. 12, 10) Μανδραϊκός 11, 11) Πρωτέας Β. 11, 12) Κηφισιά 11, 13) Πανερυθραϊκός 11, 14) Πανελευσινιακός 10, 15) Κορωπί 10, 16) Ίκαρος Ν.Σ. 9.

*Πανερυθραϊκός και Μανδραϊκός έχουν από ένα παιχνίδι λιγότερο.