Κλεάνθης: Το πήρε επάνω του ο Γεωργαλλής

Ένα απόγευμα …αφιερωμένο στον Αντώνη Γεωργαλλή ήταν το χθεσινό στο Βάτι όπου ο τοπικός Διαγόρας τέθηκε αντιμέτωπος με τον Κλεάνθη.

Οι φιλοξενούμενοι προερχόμενοι από την εντός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα Καλυθιών… ξέσπασαν στους «κυανέρυθρους» κερδίζοντάς τους 1-5.

Όλα τα γκολ του Κλεάνθη τα πέτυχε ο Αντώνης Γεωργαλλής, αποδεικνύοντας ξανά τη δεινότητά του στο σκοράρισμα κι έδωσε έτσι διαστάσεις θριάμβου στη νίκη συνδυασμένη με ψυχολογική τόνωση για τη δύσκολη συνέχεια στον Κλεάνθη.

Μόλις στο 4’ οι παίκτες του Ανδρέα Σταύρου έδειξαν τις… διαθέσεις τους, με τον Χατζηκοσμά να τροφοδοτεί τον Γεωεργαλλή κι εκείνος με πλασέ στην κίνηση να κάνει το 0-1.

Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου όμως, ο Ζωάννου με σέντρα-σουτ ισοφάρισε δίνοντας στο Βάτι ελπίδες για κάτι καλύτερο στην επανάληψη.

Ο Αντώνης Γεωργαλλής είχε όμως άλλη …γνώμη, αφού στο 46’ συνεργάστηκε ωραία με τον Χατζηκοσμά, έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας και μέσα από την περιοχή σημείωσε πλασάροντας το 1-2. Από κείνο το λεπτό και μετά ο αγώνας ανήκε στον Κλεάνθη, που στο 51’ έκανε το 1-3, πάλι με τον Γεωργαλλή, ύστερα από γύρισμα του Χαυζηκοσμά από πλάγια και γρήγορο πλασέ.

Το 1-4 έγινε πια στο 57’ με σέντρα του Γιατσιάτσιου και πλασέ στην κίνηση του Γεωργαλλή, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο έμπειρος επιθετικός του Κλεάνθη στο 76’, όταν ο Αλεξανδρίδης σούταρε, ο Μαυρουδής απόκρουσε αλλά η μπάλα έφτασε πάλι στον Αλεξανδρή, ο οποίος τροφοδότησε τον Γεωργαλλή, για να πλασάρει από κοντά.

Καλή ήταν η διαιτησία του Λάζαρου, Δουλγέρη και των βοηθών του, Μοσχάτου και Λαζού.

Διαγόρας: Μαυρουδής, Μοσχής, Χότζα, Αδάμος, Έλληνας, Παναγιωτόπουλος (74’ Μερκάι), Κατσαρής, Χαρτοφύλλης, Παπουρδάνος (63’ Καραγιάννης), Ζωάννου (60’ Πρέτσι), Βασιλειάδης (55’ Πουλάι)
Κλεάνθης: Καστανάκης, Γιατσιάτσιος (80’ Θεοδοσιάδης), Φουσατζιά, Μαριάς, Μαΐλης, Ατσίδης, Κορκίδας, Χατζηκοσμάς (63’ Ζάχαρης), Αλεξανδρίδης (77’ Αρίφι), Πελέκης (59’ Μπερετούλης), Γεωργαλλής.