Γυναικείο: Απέκτησε προβάδισμα πρωτιάς ο Ιάλυσος

Στο πρώτο του παιχνίδι για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, ο Ιάλυσος μπορεί να χρειάστηκε κάμποσα λεπτά για να βρει ρυθμό στο παρκέ του Βενετοκλείου όμως έδειξε με σαφή τρόπο ότι είχε τον έλεγχο του αγώνα με τον Κολοσσό και πήρε τη νίκη με 52-33, με την τελική διαφορά να «χτίζεται» στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Για τον Κολοσσό είχε μεσολαβήσει ένας μήνας από την πρεμιέρα κόντρα στον Διαγόρα ενώ είχε να διαχειριστεί και τις απουσίες των Κούβαλη και Ξουρή. Ακόμη κι έτσι, με τον Στάθη Βλαχοδήμο να χρησιμοποιήσει ως επί το πλείστον νεανίδες και κορασίδες, οι γηπεδούχες ήταν μέσα στο παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα αν και δυσκολεύονταν πολύ να προσπελάσουν το αμυντικό τείχος του Ιάλυσου.

Με τις Ανθή Αγγελή και Σελέν Κεντικελήν να σηκώνουν το μεγαλύτερο βάρος της ομάδας τους στο αγχωτικό πρώτο ημίχρονο, ο Ιάλυσος είχε το προβάδισμα (4-12 με τρίποντο της Δανελλάκη στο 8’) το οποίο ωστόσο εξανεμίστηκε πολύ γρήγορα όταν ο Κολοσσός αντέδρασε πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου και με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι της πολύπειρης Πόπης Παπαντωνίου μείωσε σε 11-12.

Στη β’ περίοδο ο Ιάλυσος κράτησε άποντο τον Κολοσσό για περίπου πέντε λεπτά και ξέφυγε εκ νέου με 11-18. Δια χειρός Αρετής Πετράκη, οι «θαλασσί» αρχικά μείωσαν σε 17-18 και εν συνεχεία ισοφάρισαν με σουτ τριών πόντων σε 20-20 ενώ η βολή της Παπαδοπούλου τους έδωσε προβάδισμα (21-20) για πρώτη φορά μετά το αρχικό 4-2. Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη, με τη Μαρία Λαού να ευστοχεί από τα 6.75μ. για το 21-23 και την Κλωνάρη να «απαντά» για το 24-23.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν το έβαζε κάτω όμως ο Ιάλυσος ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών (4/4 με Σουλούνη και Κυπραίου) εν αντιθέσει με τον Κολοσσό που έχασε πάρα πολλές βολές. Παρά το 4ο φάουλ της Δανελλάκη από πολύ νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παπακώστας την κρατούσε στο παρκέ ως μόνιμη «πηγή κινδύνου» για το αντίπαλο καλάθι, δίνοντας έτσι περισσότερο χώρο στις υπόλοιπες να κινηθούν και το δεκάλεπτο έκλεισε με το +7 (26-33) το οποίο ήταν η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο.

Με την Πετράκη καθισμένη στον πάγκο με πέντε φάουλ και τη Μελλίνη να μη βρίσκεται και στην καλύτερή της βραδιά επιθετικά, ο Ιάλυσος «πάτησε γκάζι» στην τελευταία περίοδο κι άνοιξε την ψαλίδα μέχρι το 29-51.

Δεκάλεπτα: 11-14, 17-20(ημιχρ.), 26-33, 33-52

Διαιτητές: Νικηφορίδης, Θεοδοσίου

Κολοσσός (Βλαχοδήμος): Σουλούνια 1, Ντίντα 3, Χατζημιχαήλ Ι. 4, Πετράκη 11(2), Παπαντωνίου 4, Χατζημιχαήλ Λ.Α., Κλωνάρη 5(1), Χατζηδάκη 2, Μελλίνη, Σκιαδά, Παπαδοπούλου 3, Κακά.

Ιάλυσος (Παπακώστας): Κυπραίου 7, Βόλα 2, Σουλούνη 5(1), Δανελλάκη 10, Λαού 8(2), Χούλη, Αγγελή 11, Κεντικελήν Σ. 8, Αμπαζάι 1, Ντέτσκα, Κεντικελήν Ντ., Πούπα.

Βαθμολογία: 1) Κολοσσός 3β., 2) Ιάλυσος 2, 3) Κολοσσός 1.

*ο Κολοσσός δεν έχει εκτίσει το ρεπό του.