Η ανασκόπηση του ποδοσφαιρικού Σαββατοκύριακου στη Ρόδο

Ανατροπές έφερε το σαββατοκύριακο στα τοπικά πρωταθλήματα της Α', Β' και Γ' κατηγορίας.

Οι εξελίξεις αναλυτικά:

Εύκολα οι ισχυροί, κορυφή για Απόλλωνα Καλυθιών
Χωρίς «λαχτάρες» πέρασε η 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries για τους ισχυρούς της. 

Ο Απόλλων Καλυθιών εκμεταλλεύτηκε την αναβολή του αγώνα ανάμεσα στο Φοίβο και τον Ποσειδώνα Καρπάθου, έκαμψε την αντίσταση της επικίνδυνης Κατταβιάς και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ με άνετες νίκες συνέχισαν οι Άρης, ΑΕΡΑ, ΔΙ.ΑΣ. και Κλεάνθης.

Στα αξιοσημείωτα της αγωνιστικής καταγράφηκε η παρθενική επιτυχία του Νικαγόρα, ο οποίος υποχρέωσε σε οδυνηρή ήττα τη Δόξα Καρδάμαινας. 

Τα αποτελέσματα:
ΑΕΡΑ-Δόξα Ψ.     2-0 
Κλεόβουλος-Άρης      0-3
Ηρακλής Μ.-Διγενής    3-1 
ΔΙ.ΑΣ.-Αστέρας Π.     3-0 
Νικαγόρας-Δόξα Κ.     4-2 
Διαγόρας Β.-Κλεάνθης    1-5 
Κατταβιά-Απόλλων Κ.     0-2 
Το παιχνίδι Φοίβος-Ποσειδών Κ. αναβλήθηκε για συγκοινωνιακούς λόγους.

Η βαθμολογία

Α/Α  Ομάδα           Βαθ.   Αγ.    Υπέρ     Κατά

  1.  Απόλλων Κ.   29       12      28            8
  2. Φοίβος            27       11      24           12       
  3. Άρης                26       12      33            7
  4. ΑΕΡΑ               24       12      25            13
  5. ΔΙ.ΑΣ.              24       12      25            14
  6. Κλεάνθης       21       12      29            12
  7. Ηρακλής Μ.   17       12      24            22
  8. Αστέρας Π.     15       12      18           18
  9. Κλεόβουλος   15       12      28           29            
  10. Ποσειδών Κ.   15       11     14            16
  11. Διγενής           13       12      13            18
  12. Διαγόρας Β.   13       12      10            17
  13. Κατταβιά        12       12      16            17
  14. Δόξα Κ.             6       12       14            35
  15. Δόξα Ψ.            4       12         2            34
  16. Νικαγόρας       4       12         7            38

Η επόμενη αγωνιστική (13η)
Άρης-Διγενής
Δόξα Ψ.-Κλεόβουλος
Αστέρας Π.-Ηρακλής Μ.
Δόξα Κ.-ΑΕΡΑ
Κλεάνθης-Νικαγόρας
Απόλλων Κ.-Φοίβος
Κατταβιά-Διαγόρας Β.
Ποσειδών Κ.-ΔΙ.ΑΣ.
*Το παιχνίδι Ποσειδών Κ.-ΔΙ.ΑΣ. θα ξεκινήσει στις 11 το πρωί της ερχόμενης Πέμπτης στο γήπεδο των Πηγαδίων Καρπάθου


Μοναξιές για τον Αστέρα, χάρη στα «αστεράκια»

Η νίκη των νεανικών Ατρόμητων στην έδρα της Αθλέτικο, που έδωσε στους ίδιους την πρώτη μεγάλη χαρά της χρονιάς και  στον Αστέρα Μασσάρων την ευκαιρία να βρεθεί χωρίς παρέα στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου, ήταν το μεγάλο  γεγονός της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας.   Στον 1ο όμιλο η Χάλκη «φρέναρε» τον Ακουσίλαο, του στέρησε τη δυνατότητα να ξεφύγει από τον Άγιο Ισίδωρο που είχε ρεπό και η ίδια απέκτησε το δικαίωμα να αρχίσει να ονειρεύεται.

Τα αποτελέσματα:  
1ος όμιλος 
Νηρέας-Απόλλων Απ.  3-2 
Δαμάγητος-Σύμη     3-1 
Ακουσίλαος-Χάλκη     0-1 
Ευαγόρας-Ορφέας     2-3 
 *Η αυλαία της αγωνιστικής θα πέσει σήμερα στην Τήλο, όπου η τοπική ομάδα υποδέχεται τον Ηρακλή Λάρδου. Το παιχνίδι θα ξεκινήσει στις 12 το μεσημέρι, με τρίο τους Μανώλη Κυρίτση, Σπύρο Τσέτσο και Χρήστο Καλκαβούρα, παρατηρητή αγώνα τον Μιχάλη Σακελλάρη και παρατηρητή διαιτησίας τον Αντώνη Ορφανό.  
Ρεπό: Άγιος Ισίδωρος 

2ος όμιλος 
Πολυβώτης-Δήμητρα 1-0 
Αδελφοσύνη-Πολύστρατος 1-2 
Άγιος Γεώργιος-Ιππότες 2-2 
Κύπρος-Αστέρας Μ. 0-1 
Αθλέτικο-Ατρόμητοι 0-2 
Ρεπό: Ευκλής 

Η βαθμολογία

1ος όμιλος

Α/Α     Ομάδα                      Βαθ.         Αγ.      Υπέρ      Κατά

1.      Άγιος Ισίδωρος           15            6          13            3
2.      Ακουσίλαος                15             7          17            8
3.      Τήλος                           12             5          14            5
4.      Χάλκη                          12             7          10            7
5.      Ορφέας                       10             5          10            8
6.      Ηρακλής Λ.                  7              5            7            7 
7.      Νηρέας                        7              7           12           20
8.      Δαμάγητος                  6              6            8            11
9.      Σύμη                             6              5            7             9
10.    Ευαγόρας                    4              6           11           19
11.    Απόλλων Απ.              3               7            8           20   
 

2ος όμιλος 

Α/Α     Ομάδα              Βαθ.       Αγ.        Υπέρ     Κατά    

1.      Αστέρας Μ.         16           6            17           1
2.      Πολύστρατος      14           6            15           5
3.     Αθλέτικο               13           7            11           11
4.     Ευκλής                  12           6            14           7
5.     Πολυβώτης          12           7            17           12
6.     Κύπρος                   9           6              7            8
7.     Δήμητρα                6            6             8            10
8.     Αδελφοσύνη         6            6             10         12
9.     Άγιος Γεώργιος     5            6             9           17
10.   Ατρόμητοι             4            6              4          15
11.   Ιππότες                  1            6              8           22 

 

Η επόμενη αγωνιστική (8η) 
1ος όμιλος 
Άγιος Ισίδωρος-Ηρακλής Λ. 
Ορφέας-Τήλος 
Σύμη-Ευαγόρας 
Χάλκη-Νηρέας 
Δαμάγητος-Ακουσίλαος 
Ρεπό: Απόλλων Απ. 

2ος όμιλος 
Ευκλής-Ιππότες 
Πολύστρατος-Άγιος Γεώργιος 
Αστέρας Μ.-Αδελφοσύνη 
Ατρόμητοι-Πολυβώτης 
Κύπρος-Αθλέτικο 
Ρεπό: Δήμητρα

 

Με θέα από τη Σάλακο!

 

Ο Ατρόμητος Διμυλιάς ήταν ο νικητής του μεγάλου και έτσι όπως εξελίχθηκε, συναρπαστικού ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ κατηγορίας, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Αναγέννησης Έμπωνα με 3-2, την έπιασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και ταυτόχρονα έδωσε στην Ασπίδα Σαλάκου, που επιβλήθηκε του Αλθαιμένη με 6-0, την ευκαιρία να «στρογγυλοκαθίσει», ολομόναχη, στην κορυφή.

Τα αποτελέσματα: 
Νίκη Ρόδου-Ροδιακός    0-5 
Ασπίδα Απ.-Δωριέας    5-1 
Ασπίδα Σ.-Αλθαιμένης              6-0 
Θύελλα-Ταξιάρχης                     2-1 
Αναγέννηση Ε.-Ατρόμητος       2-3 
Εθνικός-Ομόνοια                        1-1

Η βαθμολογία

Α/Α         Ομάδα              Βαθ.     Αγ.     Υπέρ       Κατά
1.          Ασπίδα Σ.            21         7         26             1
2.           Ατρόμητος          18         7         16             6
3.           Αναγέννηση Ε.    18        7         23             9
4.           Ροδιακός             13         7         22            12     
5.           Εθνικός                13         7         10            6
6.           Ομόνοια              12         7         10            5
7.           Ταξιάρχης             9          7         13           22
8.           Θύελλα                  5         7           6            11
9.           Ασπίδα Απ.           4         6           8            16
10.         Δωριέας                4         7           6            18
11.         Αλθαιμένης          1         6           2            16
12.         Νίκη Ρόδου          0         7           2            22            

Η επόμενη αγωνιστική (8η)
Αλθαιμένης-Δωριέας
Ταξιάρχης-Ασπίδα Απ.
Ατρόμητος-Ασπίδα Σ.
Ροδιακός-Θύελλα
Ομόνοια-Αναγέννηση Ε.
Νίκη Ρόδου-Εθνικός