Υπόθεση κυνικής  αποτελεσματικότητας για τον Ορφέα

Ως ένας εκ των διεκδικητών του τίτλου μπορεί να λογίζεται από χθες ο Ορφέας, ο οποίος νίκησε έστω και δύσκολα την Τήλο με 1-0, την έπιασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και μείωσε στους δύο τους βαθμούς της διαφοράς που χωρίζει από την κορυφή του 1ου ομίλου.

Το χθεσινό εναρκτήριο παιχνίδι της  8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος θα διαγραφεί σύντομα από τη μνήμη των φιλάθλων, καθώς ήταν μέτριο έως κακό και σίγουρα δεν ικανοποίησε.

Η Τήλος διατήρησε στο πρώτο ημίχρονο μία ελαφρά υπεροχή, στάθηκε άτυχη  στο 20’, όταν ο Θεοδοσίου «σημάδεψε» με κοντινό σουτ το δοκάρι, ενώ στην επανάληψη ο  Ορφέας αποδείχθηκε κυνικά αποτελεσματικός, σκοράροντας στο 60’ και κρατώντας το προβάδισμά του μέχρι το τέλος, παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να πιέσουν και να ισοφαρίσουν. Το ματς κρίθηκε στο 60’, όταν μετά από φάουλ του Τζοβαλίν από τα δεξιά, ο Λουκίσσας στόπαρε στην καρδιά της άμυνας της Τήλου και ευστόχησε στο πλασέ που επιχείρησε.

Το τέλος του αγώνα, που ήρθε με… οκτάλεπτη καθυστέρηση, βρήκε τους Τηλιακούς να φωνάζουν για το μη καταλογισμό πέναλτι στο 92’, σε σύγκρουση του τερματοφύλακα Δραγατάκη με τον Ηρακλή Σακελλάρη.

Μετά τη διεκδίκηση η μπάλα κύλησε στα δίχτυα, με τον διαιτητή Δημήτρη Ατσικνούδα να καταλογίζει επιθετικό φάουλ για χέρι και να ξεσηκώνει θύελλα διαμαρτυριών. Κατά τη διάρκειά τους αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα ο Κώστας Σακελλάρης. Βοηθοί διαιτητή ήταν οι Γιώργος Μαυρουδής και Γιώργος Πλάτσης.

Ορφέας: Δραγατάκης, Τσικούρης, Μαντάρ (14’ λ.τ. Μπαδιεριτάκης, 85’ Μόσχου), Τσακίρης, Αντωνιάδης, Τζοβαλίν, Αυγουστάκης (61’ Κόττορος), Ντουμισλάρ, Καμπούρης, Κόκας, Λουκίσσας (94’ Μίλο).
Τήλος: Χατζηνικόλας, Χατζηφούντας, Ρούκο, Σακελλάρης Κυρ., Οίκουτας, Χριστοφής, Καλαϊτζάκης, Σακελλάρης Η., Αγκόλλι, Θεοδοσίου (77’ Σακελλάρης Κων.), Οικονόμου.