Πάτησε το «γκάζι» και…94-74 ο Κολοσσός!

Τέταρτο παιχνίδι μακριά από τη νίκη θα ήταν εξέλιξη… βαριά και ασήκωτη για τον Κολοσσό H Hotels, που μπήκε απέναντι στο Γ.Σ. Λάρισιας-Φάρο αποφασισμένος να επιστρέψει στις επιτυχίες και τα κατάφερε, με άνετη νίκη 94-74.

Οι «θαλασσί» του Άρη Λυκογιάννη ξεκίνησαν τον αγώνα με σερί 9-0 κι ενώ τα πάντα προδίκαζαν πως ο «περίπατος» θα άρχιζε από νωρίς, κάτι η εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων και κάτι η δική του αδυναμία να «καθαρίσει» το μυαλό του και να ανταποκριθεί, η πρώτη περίοδος έληξε με 21-22. Από κοντά συνέχισαν οι δύο ομάδες και στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου, με τον Κολοσσό να βρίσκει στο τέλος ένα καλό δίλεπτο και να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενος με 42-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ποιος τον είδε και δεν τον φοβήθηκε! Με τους Γκρίφιν (πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους και 11 ασίστ), Σχίζα και Χάρις σε…ημιάγρια κατάσταση και όλους τους υπόλοιπους απολύτους θετικούς, ο Κολοσσός «έπνιξε» την αντίπαλό του ξεκινώντας στην τρίτη περίοδο με σερί 11-0, συνέχισε με το πόδι στο «γκάζι» και η κόρνα της λήξης τον βρήκε… χαλαρό και ωραίο.

Δεκάλεπτα: 21-22, 42-35(ημιχρ.), 62-48, 94-74

Διαιτητές: Ψαριανός, Τσούνας, Κάρδαρης

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Γκρίφιν12(1), Χάρις14(2), Σχίζας15(2), Μπρέι 9(2), Ράιτ16, Τζόουνς 7, Σταμάτης 7(1), Τσαλμπούρης 3(1), Παπαδάκης 5(1), Γεωργαλλής 6(2), Αγγελάκος, Μπιλλής.

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Γουάιρ 10(2), Ντρέιπερ15(1), Παπαμακάριος, Σάφτενααρ 11(1), Παπαντωνίου18(4), Μουράτος14(1), Μαραγκός, Γκάλογουεϊ, Χατζηκυριακίδης 6(2), Βαβάτσικος.