Ήταν του χεριού τους η Δραπετσώνα, αλλά...

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 55 ΦΟΡΕΣ

«Φωνάζουν» για τη διαιτησία οι του «Ροδίων Άθλησις» που αναγκάστηκαν σε ήττα με 3-2 σετ. Πήγε μια βδομάδα πίσω το ματς Κυπέλλου με τον Απόλλωνα Αθηνών που ήταν να γίνει αύριο

Δεν είναι η ήττα αλλά κι ο τρόπος που ήρθε …Το «Ροδίων» πάλεψε σκληρά για να τη πάρει από την Δραπετσώνα, αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-2 σετ, εξαιτίας ενός ανεξήγητου εκνευρισμού από το ξεκίνημα από την απουσία του Κάλα και την αναγκαία χρησιμοποίηση άλλων παικτών σε διαφορετικές θέσεις. (Ο Κοκολάκης τα πήγε περίφημα πάντως όσο έπαιξε), αλλά κι ενός διαιτητικού λάθους από τον Σωτήρη Σταματίου, στο τάϊ μπρέηκ με το οποίο το Ροδίων έχασε την ευκαιρία να πάρει το σετ αυτό και να πάρει την νίκη έστω και με δυο πόντους.

Η Δραπετσώνα που είναι από τις καλές ομάδες του Ομίλου, κέρδισε το α΄σετ με 20-25, ενώ το δεύτερο είχε συγκλονιστική εξέλιξη και το πήρε η ομάδα του Νίκου Τρατσέλα με 26-24.
Στο τρίτο οι γηπεδούχοι είχαν πολύ κακή παρουσία. Είναι αλήθεια πώς «δεν τους έβγαινε τίποτα» των παικτών του Νίκου Τρατσέλα, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Καραμαρούδη να πάρουν από νωρίς μεγάλη διαφορά στο σκόρ και να το κερδίσουν με 25-6(!!!), με τους γηπεδούχους σε πολλά σημεία του να μην κάνουν καθόλου προσπάθεια.
Στη συνέχεια μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ οι παίκτες του «Ροδίων» για να «γυρίσουν» το μάτς και κέρδισαν το δ΄σετ με 25-21, ισοφαρίζοντας σε 2-2.
Στο τελευταίο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-4, αλλά το Ροδίων Άθλησις προσπέρασε με 10-6 και 12-9, κάνοντας πολλούς να πιστέψουν ότι θα έφτανε στη νίκη. Με το σκορ στο 13-12, οι Ροδίτες φωνάζουν για μεγάλο διαιτητικό λάθος, με το οποίο θα γινόταν το 14-12 και ως εκ τούτου θα είχαν match ball. Στο σημείο αυτό ο Ρόδιος διαιτητής Σωτήρης Σταματίου, είδε την μπάλα σε επίθεση του Ροδίων να βρίσκει αντένα και μετά στο μπλόκ της Δραπετσώνας και να καταλήγει άουτ. Η πλευρά του Ροδίων το είδε ανάποδα (πρώτα στο μπλόκ και μετά στην αντένα) με αποτέλεσμα να υπάρξει ένταση και να αποβληθεί με κόκκινη και κίτρινη ο Ποτολίδης. Τελικά μέτρησε φυσικά η απόφαση του διαιτητή και το σκορ έγινε 13-13 και αφού συνεχίσθηκε το μάτς, η Δραπετσώνα κέρδισε το σετ με 16-18, παίρνοντας μαζί και την πολύτιμη νίκη, με την οποία διατηρεί το αήττητο της ενώ απομένει στην Ροδίτικη ομάδα, ο βαθμός από τα δυο σετ.
Αναλυτικά τα σετ: 20-25 σε 22’ , 26-24 σε 30’) 6-25 σε 22’ , 25-21 σε 27’ , 16-18 σε 27’
Διαιτητές του αγώνα ήσαν οι κ.κ. Χρηστίδης Χ.- Σταματίου και η κ. Παπαδούλη

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Τρατσέλας): Μακρής Ν., Μαυράκης Κ., Κάλας Π., Προδρομίδης Β., Κοκολάκης Ε., Μοσχούς Χ., Γκένοφ Ντ., Αρβανίτης Ν., Χατζηγεωργίου Γ., Παππάς Α., Ποτολίδης.
Δ.Α.Σ. ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (Παύλος Καραμαρούδης): Μαρμαρινός Ν., Μπούλγκαβι Ε., Ανδρεόπουλος Α., Μάμαλης Ι., Στρατηγός Ε., Καρανικολάου Χ., Στογιάκοβιτς Λ., Σιώπης Δ., Κογκαλίδης Κ., Παπαδέας Π., Μαργαρίτης Θ., Πολυχρονιάδης Α.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
Ροδίων Άθλησις - ΔΑΣ Δραπετσώνας 2-3 (20-25, 26-24, 6-25, 25-21, 16-18)
ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω - ΣΦΑ Φοίβος Μελισσίων 0-3 (28-30, 21-25, 24-26)
ΑΟΝ Αργυρούπολης - ΑΟ Αιγιαλέων 3-2 (16-25, 21-25, 28-26, 25-9, 15-8)
ΑΟ Μαρκοπούλου - ΕΑ Πατρών 0-3 (19-25, 23-25, 26-28)

ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΑΓΩΝΑ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ
Όπως έγινε γνωστό χθες ο αγώνας της β΄φασης του Κυπέλλου στο βόλεϊ, που έφερνε αντιμέτωπους το Ροδίων Αθλησις και τον Απόλλωνα Αθηνών στη Ρόδο, δεν θα γίνει όπως αρχικά είχε οριστεί από την ΕΟΠΕ αύριο 13 Δεκεμβρίου, αλλά στις 20 Δεκεμβρίου, καθώς η Ομοσπονδία έκανε δεκτό το αίτημα των Απολλωνιστών για συγκοινωνιακούς λόγους.

Γιορτή αναπαράστασης των Ολυμπιακών Αγώνων στο 12ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου!

Με 28 μετάλλια επέστρεψαν οι «Πιγκουίνοι» από τη Χαλκίδα!