«Φρένο» από Δαμάγητο, κορυφή για έναν

Η ήττα του Ακουσίλαου από τον Δαμάγητο, η οποία έδωσε την ευκαιρία στον Άγιο Ισίδωρο να μείνει χωρίς παρέα στην κορυφή του 1ου ομίλου, ήταν το σημαντικότερο γεγονός της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας.

 Για το 2ο όμιλο, οι Αστέρας Μασσάρων και Πολύστρατος συνέχισαν  με άνετες νίκες, με τον πρώτο να παραμένει σε θέση οδηγού και τον δεύτερο να ακολουθεί σε απόσταση δύο βαθμών. Τα αποτελέσματα:

1ος όμιλος
Ορφέας-Τήλος 1-0
Σύμη-Ευαγόρας 3-1
Άγιος Ισίδωρος-Ηρακλής Λ. 2-0
Χάλκη-Νηρέας 1-2
Δαμάγητος-Ακουσίλαος 1-0
Ρεπό: Απόλλων Απ.

2ος όμιλος
Ατρόμητοι-Πολυβώτης 2-1
Ευκλής-Ιππότες 2-0
Αστέρας Μ.-Αδελφοσύνη 5-1
Κύπρος-Αθλέτικο 3-4
Πολύστρατος-Άγιος Γεώργιος 5-1
Ρεπό: Δήμητρα

 

Η βαθμολογία
1ος όμιλος
Α/Α                Ομάδα           Βαθμοί     Αγ.          Υπέρ          Κατά
1.             Άγιος Ισίδωρος       18           7               15               3   
2.             Ακουσίλαος             15           8               17               9
3.             Ορφέας                    13           6               11               8
4.             Τήλος                        13           7               17               9
5.             Χάλκη                       12           8                11               9
6.             Νηρέας                    10           8                14               21
7.             Δαμάγητος               9            7                 9                11
8.             Σύμη                          9            6                10              10
9.             Ηρακλής  Λ.              8            7                10              12
10.          Ευαγόρας                  4            7                12              22
11.          Απόλλων Απ.            3            7                  8               20

 

2ος όμιλος

Α/Α                Ομάδα           Βαθμοί     Αγ.          Υπέρ          Κατά
1.                 Αστέρας Μ.        19            7              22                2 
2.                 Πολύστρατος     17            7              20                6
3.                 Αθλέτικο             16            8              15                14
4.                 Ευκλής                 15           7              16                 7
5.                 Πολυβώτης         12           8              18                 14
6.                 Κύπρος                  9            7              10                12
7.                 Ατρόμητοι             7           7                6                 16
8.                 Δήμητρα               6           6                 8                 10
9.                 Αδελφοσύνη        6           7                11                17
10.               Άγιος Γεώργιος    5           7                10                22
11.         Ιππότες                   1           7                 8                  24                                          

Η επόμενη αγωνιστική (9η)
1ος όμιλος
Άγιος Ισίδωρος-Ορφέας
Ηρακλής Λ.-Απόλλων Απ.
Τήλος-Σύμη
Ευαγόρας-Δαμάγητος
Ακουσίλαος-Νηρέας
Ρεπό: Χάλκη

2ος όμιλος
Ευκλής-Πολύστρατος
Ιππότες-Δήμητρα
Άγιος Γεώργιος-Αστέρας Μ.
Αδελφοσύνη-Κύπρος
Αθλέτικο-Πολυβώτης
Ρεπό: Ατρόμητοι

 

Προέλασης συνέχεια για την Ασπίδα Σαλάκου

*Πέρασε με νίκη και από την έδρα του Ατρόμητου Διμυλιάς και ξέφυγε έξι βαθμούς από τους διώκτες της

Ολοταχώς προς την κατάκτηση του τίτλου κινείται η ασταμάτητη Ασπίδα Σαλάκου. Η ομάδα του Βαγγέλη Χατζηαντωνίου νίκησε στη Διμυλιά τον Ατρόμητο στο πλαίσιο του μεγάλου ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ κατηγορίας, εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Αναγέννησης Έμπωνα στην έδρα της Ομόνοιας και αποσπάστηκε έξι βαθμούς από τους διώκτες της . Στο παιχνίδι της ανόδου μπήκαν τόσο η ομάδα του Γενναδίου, όσο και ο Ροδιακός, ενώ ο Εθνικός έχασε έδαφος, παραχωρώντας τη Νίκη Ρόδου τον πρώτο βαθμό της.

Τα αποτελέσματα: 
Ροδιακός-Θύελλα                2-0
Αλθαιμένης-Δωριέας          2-1
Ταξιάρχης-Ασπίδα Απ.       1-3
Ατρόμητος-Ασπίδα Σ.         1-2
Ομόνοια-Αναγέννηση Ε.    3-0
Νίκη Ρόδου-Εθνικός           0-0

Η βαθμολογία

Α/Α                Ομάδα           Βαθμοί     Αγ.          Υπέρ          Κατά
1.                  Ασπίδα Σ.             24           8              28               2
2.                  Ατρόμητος           18           8              17               8
3.                  Αναγέννηση Ε.    18           8              23               12
4.                  Ροδιακός              16           8              24               12
5.                  Ομόνοια               15           8              13               5
6.                  Εθνικός                 14           8              10               6
7.                  Ταξιάρχης              9            8              14               25
8.                  Ασπίδα Απ.            7            7              11               17
9.                  Θύελλα                  5            8                6                13
10.                Αλθαιμένης          4            7                4                17
11.                Δωριέας                4            8                7                20
12.                Νίκη Ρόδου          1            8                2                22            

Η επόμενη αγωνιστική (9η)
Αλθαιμένης-Ταξιάρχης
Δωριέας-Ατρόμητος
Ασπίδα Απ.-Ροδιακός
Ασπίδα Σ.-Ομόνοια
Θύελλα-Νίκη Ρόδου
Εθνικός-Αναγέννηση Ε.