Στην Κρεμαστή ως φιλοξενούμενη

Η τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος ανδρών για το 2017 ξεκινάει απόψε, στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής, με το άνευ βαθμολογικής σημασίας παιχνίδι της πρωτοπόρου Καλλιθέας με το εφηβικό τμήμα του Κολοσσού.

Η μοναδική αήττητη ομάδα του Ομίλου Ρόδου θα είναι τυπικά φιλοξενούμενη στο αποψινό ματς, το οποίο διεξάγεται εκτός συναγωνισμού, καθώς βάσει προγράμματος οι νεαροί «θαλασσί» είναι οι γηπεδούχοι, με διαιτητές τους Σταύρο Νικηφορίδη και Κώστα Βλάσση.

Τα δύο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής, που κρίνουν πολλά σε ό,τι αφορά στην τετράδα των πλέι οφ, έχουν αξιολογηθεί και θα τα διευθύνουν το μεν Ιάλυσος – Ροδίων Άθλησις οι Άρης Φάκαρος και Γιώργος Αντωνίου, το δε Διαγόρας – Γαλάζια Ακαδημία ο Αντωνίου με τον Νικηφορίδη.

Από κει και πέρα, σημειώθηκαν αλλαγές στο πρόγραμμα των αγώνων του Ομίλου Νήσων. Το παιχνίδι του Φοίβου με τον Ηρακλή 2000 είναι αρχικά προγραμματισμένο τη Δευτέρα στις 19.30’ ωστόσο επαναορίστηκε αύριο στις 18.00’, με διαιτητές τους Μητσού και Γιακουμή.

Επίσης, το κυριακάτικο ματς της ΕΑΚΑ με την ΑΕ Δικαίου θα ξεκινήσει μία ώρα αργότερα (11.30’).

Το νέο πρόγραμμα και οι διαιτητές των αγώνων:

ΟΜΙΛΟΣ ΡΟΔΟΥ (9η αγωνιστική)

Σήμερα

Κρεμαστή (21.00’) Κολοσσός (εφ.) – Καλλιθέα [Α.Σ.]

Διαιτητές: Νικηφορίδης, Βλάσσης

Αύριο

Ιαλυσός (19.00’) Ιάλυσος – Ροδίων Άθλησις

Διαιτητές: Φάκαρος, Αντωνίου

Κυριακή 17/12

Τέντα (20.00’) Διαγόρας – Γαλάζια Ακαδημία

Διαιτητές: Αντωνίου, Νικηφορίδης

Σύμη – Ήλιος 20-0(α.α.)

Βαθμολογία: 1) Καλλιθέα 14β., 2) Διαγόρας 12, 3) Ροδίων Άθλησις 10, 4) Γαλάζια Ακαδημία 10, 5) Ιάλυσος 10, 6) Σύμη 9, 7) Ήλιος -.

*το εφηβικό του Κολοσσού συμμετέχει άνευ συναγωνισμού.

*ο Ήλιος έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα.

ΟΜΙΛΟΣ ΝΗΣΩΝ (6η αγωνιστική)

Αύριο

Κλειστό Κω (18.00’) Φοίβος – Ηρακλής 2000

Διαιτητές: Μητσού, Γιακουμής

Κυριακή 17/12

Κάλυμνος (11.30’) ΕΑΚΑ – ΑΕ Δικαίου

Διαιτητές: Μητσού, Καλλιπολίτης

Ρεπό: Αίολος Κεφάλου

Βαθμολογία: 1) ΑΕ Δικαίου 8β., 2) Ηρακλής 2000 7, 3) Αίολος 6, 4) Φοίβος 5, 5) ΕΑΚΑ 4.