Μεγάλη νίκη του «Ροδίων» στην Πάτρα

Νίκη που το κρατάει ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα, πέτυχε την Κυριακή το μεσημέρι μέσα στην Πάτρα το «Ροδίων» Αθλησις». Επικράτησε με 3-1 σετ της ΕΑ Πατρών.

Η Ροδίτικη ομάδα έκανε μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις της και απέναντι σ’ ένα δυνατό αντίπαλο, έδειξε μέρος των δυνατοτήτων της. Μάλιστα η νίκη αποκτά μεγαλύτερη αξία, αν αναλογιστεί κανείς ότι στα δύο πρώτα σετ, το Ροδίων Άθλησις, ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση.

Στο 1ο σετ βρέθηκε πίσω  με 7-3, 15-9 και 17-14, όμως αντέδρασε προηγήθηκε  με 19-21 και κέρδισε με 21-25 στο τέλος.

Στο 2ο σετ, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν και πάλι δυνατά (8-4 και 14-10), ωστόσο οι παίκτες του Νίκου Τρατσέλα  ισοφάρισαν 14-14 και 17-17 και με σερί 1-8 πήραν προβάδισμα δύο σετ

Στο 3ο σετ η Ε.Α. Πατρών ξεκίνησε και πάλι καλά (7-1, 9-5, 17-10 και 21-11) και κάνοντας σαφώς λιγότερα λάθη, το πήρε με 25-15 και μείωσε σε 1-2.

Στο τελευταίο σετ το 7-4 έγινε 7-13 και 10-19, με το Ροδίων Άθλησις να φτάνει στο θρίαμβο (15-25 το σετ) με 1-3 μέσα στην Πάτρα.

Αναλυτικά τα σετ: 21-25 το α΄, 18-25 το β΄, 25-15 το γ΄, 15-25 το δ΄.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι κ.κ.  Γεράνιος- Σπυρόπουλος

Ε.Α. ΠΑΤΡΩΝ (Αρ. Αγγελόπουλος): Σύρος Γ., Σαρακίνης Α., Χατζόπουλος Α., Κανελλόπουλος Γ., Δασκαλόπουλος Ε., Δρακόπουλος Ε., Μούρζης Φ., Σουλιώτης Χ., Δασκαλόπουλος Χ., Λινάρδος Δ., Καραγιώργος Β., Πατρινός Η., Τσαρματόγλου Μ., Γιαννούτσος Φ.

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Τρατσέλας): Μακρής Ν., Μαυράκης Κ., Κάλας Π., Προδρομίδης Β., Κοκολάκης Ε., Μοσχούς Χ., Γκένοφ Ν., Αρβανίτης Ν., Παππάς Α., Ποτολίδης Π.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Στους αγώνες της 7ης αγωνιστικής για τον Β΄Υποόμιλο της Α2 σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
ΔΑΣ Δραπετσώνας - ΑΟΝ Αργυρούπολης 0-3 (18-25, 18-25, 18-25)
ΑΟ Αιγιαλέων - ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω 3-0 (25-21, 25-22, 25-22)
ΣΦΑ Φοίβος Μελισσίων - ΑΕΚ 0-3 (14-25, 17-25, 23-25)
ΕΑ Πατρών - Ροδίων Άθλησις 1-3 (21-25, 19-25, 25-15,  15-25)

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Το ερχόμενο Σάββατο θα διεξαχθούν όλοι οι αγώνες της 8ης αγωνιστικής με το Ροδίων να παίζει και πάλι εκτός έδρας αυτή τη φορά στο Μαρκόπουλο.