Πήρε το «εισιτήριο» το Ροδίων Άθλησις

Μεγάλη νίκη–πρόκριση πήρε χθες το «Ροδίων Άθλησις» και μπαίνει σήμερα στην κλήρωση  του Κυπέλλου Ελλάδος στο βόλεϊ  που θα γίνει το μεσημέρι στα γραφεία της ΕΟΠΕ. Κέρδισε με 3-2 τον Απόλλωνα Αθηνών στο τάι μπρέικ, ύστερα  από ένα αγώνα που κράτησε περίπου δυο ώρες και στον οποίο προφανώς, εξαιτίας κούρασης από τις συνεχείς υποχρεώσεις, έγιναν λάθη που ήταν εμφανή στο παρκέ.

Στο α΄ σετ το «Ροδίων» προηγήθηκε,  αλλά στο 10-9 ο νεανικός και πολύ καλός Απόλλων (μέσος όρος ηλικίας περίπου 21 ετών) γύρισε υπέρ του το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενος τα λάθη των παικτών του Νίκου Τρατσέλα στο σερβίς και στην υποδοχή με αποτέλεσμα, παρότι η Ροδίτικη ομάδα ισοφάρισε σε 22-22 στη συνέχεια έχασε το πρώτο σετ με 23-25

Στο β΄ σετ το «Ροδίων» μπήκε αποφασισμένο να «γυρίσει» το παιχνίδι προηγούμενο συνεχώς και κερδίζοντας το με 25-18,  ισοφαρίζοντας έτσι τα σετ σε 1-1

Στο γ΄ σετ ο Απόλλων πέρασε μπροστά, γνωρίζοντας πως είναι το πιο καθοριστικό  σημείο του αγώνα. Προηγήθηκε μάλιστα και με 7-13, με αποτέλεσμα ο κόουτς του «Ροδίων» να αναγκασθεί να πάρει και τα δυο τάιμ άουτ. Το «Ροδίων» πέρασε  στην αντεπίθεση ισοφάρισε σε 15-15 με ένα σερί 8-2 και μετά το 17-17, ξέφυγε στο σκορ παίρνοντας το σετ με 25-20 και φυσικά προηγούμενο με 2-1 στα σετ.

Το δ΄ σετ  ήταν μια επανάληψη του πρώτου. Χαλάρωση και λάθ8η έφεραν τον «ζεστό» Απόλλωνα μπροστά από την αρχή.  Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 9-16  και 12-20, για να το κερδίσουν με 16-25 ισοφαρίζοντας σε 2-2

Στο τάι μπρέικ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 10-10

Το 11-10 έγινε με ένα πλασέ του Ποτολίδη

Το 12-10 με ένα μπλοκ του Ποτολίδη στην επίθεση του Μπαρμπούνη και

Το 13-10 πέτυχε στην επίθεση του ο Γκένωφ.

Ο Απόλλων μείωσε σε 13-11 με μπλοκ άουτ του Γκένωφ

Και το 13-12 έγινε με μπλοκ του Κουτσομύτη

Ο Ποτολίδης όμως σημείωσε το 14-12

Κι ο Σιαμαντάς για τον Απόλλωνα το 14-13

Το «Ροδίων» κάνει λάθος στην υποδοχή, αλλά και ο Απόλλων δεν μπορεί να βγάλει άμυνα, για να γίνει έτσι το 15-13 και φυσικά το 3-2 που έδωσε την πρόκριση στο «Ροδίων»

Τα σετ 23-25 σε 25΄ το α΄, 25-18 σε 22΄το β΄, 25-20 σε 27΄το γ΄, 16-25 σε 22΄το δ΄ και 15-13 σε 22΄