(Ορφέας): Κάνει κρύο εκεί στα ψηλά!

Κοσκινού
Ως πρωτοπόρος του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας θα κάνει γιορτές ο Ορφέας, καθώς στο χθεσινό εξ αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος επικράτησε της Σύμης με 4-1 και προσπέρασε τον Άγιο Ισίδωρο.

Το πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα ανήκε στη Σύμη, η οποία ξεκίνησε με ενθουσιασμό εκμεταλλευόμενη την υπέρ της κατεύθυνση του ανέμου, μπήκε σε θέση οδηγού, χάρη στο πανέμορφο σουτ του Χότζα έξω από τη μεγάλη περιοχή, το οποίο κατέληξε στο «παραθυράκι» της εστίας του Δραγατάκη.

Ο Ορφέας άργησε να μπει στη κλίμα του αγώνα, ωστόσο όταν προσαρμόστηκε στα δεδομένα του, άρχισε να ισορροπεί και στο 35’ ισοφάρισε, βάζοντας τις βάσεις για τη μεγάλη ανατροπή. Ο Κόκα ελίχθηκε όμορφα στα πλάγια δεξιά, έβγαλε την παράλληλη σέντρα, η άμυνα των τυπικά γηπεδούχων ολιγώρησε και ο Αυγουστάκης δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 1-1 με προβολή στο δεύτερο δοκάρι.
 Στην επανάληψη ήταν η σειρά της ομάδας του Γρηγόρη Σαρρή να… «καβαλήσει» τον άνεμο και να κυριαρχήσει πλήρως, από την αρχή μέχρι το τέλος.

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν το κέντρο, έβγαλαν περισσότερο πείσμα στις προσωπικές μονομαχίες και στο 59’ έφτασαν στο 2-1, με «δράστη» τον Κόκα, που «σημάδεψε» από μακριά την αριστερή γωνία του Χατζηπέτρου. Ένα λεπτό αργότερα, ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος του Ορφέα είδε τον Χατζηπέτρο να αποκρούει με τα ακροδάχτυλα το φάουλ που εκτέλεσε από τον άξονα, όσο χρειαζόταν για να στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στο 74’ τους συμπαίκτες του να «καθαρίζουν» οριστικά. Ο Αυγουστάκης είδε την κίνηση του Λουκίσσα στην πλάτη της άμυνας, του πέρασε την μπάλα και του έδωσε την ευκαιρία να κάνει το 3-1, με ωραία προβολή.
Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με το καταπληκτικό μακρινό φάουλ του Μίλο.
Μια χαρά ήταν η διαιτησία των Παπαγιαννίδη, Στεφανάκη και Δημητριάδη.

Σύμη: Χατζηπέτρος Σ. Καραγιάννης, Χατζηπέτρος Ν., Στεφάνου (76’ Λεβεντέρης), Ζουρούδης (89’ Ράπι Α.), Τσαουσέλλης, Μπερζέστα, Ράπι Γ., Κυπριώτης (88’ Κατσιμπράκης) , Χότζα, Τσίκκης
Ορφέας: Δραγατάκης, Τσικούρης, Τσακίρης, Αντωνιάδης, Τζοβαλίν, Αυγουστάκης, Καμπούρης, Κόκας (87’ Σαϊμίρ), Λουκίσσας, Μπαδιεριτάκης (83’ Καρπάτσης), Μίλο