Ο Μακ Φάντεν πήρε την μπουκιά από το στόμα του Κολοσσού

Εκπληκτικό παιχνίδι έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της Χαλκίδας «Τάσος Καμπούρης» ανάμεσα στην Κύμη και τον Κολοσσό H Hotels το οποίο χρειάστηκε έξτρα πεντάλεπτο για να κρίνει το νικητή. Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν εν τέλει την κατάκτηση των δύο πολύτιμων βαθμών (ήταν μόλις η δεύτερη εντός έδρας νίκη τους αλλά και η τέταρτη στα τελευταία πέντε ματς!) με σκορ 93-89, χάρη στον αφηνιασμένο Θάντιους Μακ Φάντεν που σταμάτησε στους 42 πόντους και είναι φυσικά το απόλυτο φαβορί για την ανάδειξη του Πολυτιμότερου Παίκτη της 10ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Ο Κολοσσός H Hotels, παρά το αρνητικό αποτέλεσμα, έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι αφού περιόρισε πολύ τα λάθη (μόλις 11), ήταν οριακά καλύτερος στα ριμπάουντ και τα κλεψίματα ενώ εντυπωσίασε με το ομαδικό πνεύμα του αφού μοίρασε 25 ασίστ!! Ήταν καλύτερος κοντά στο καλάθι (27/42 δίποντα), με τον Μάρβιν Τζόουνς να σημειώνει 22 πόντους (10/13 σουτ), όμως είχε πολύ λιγότερες ελεύθερες βολές από την Κύμη (11/16 έναντι 19/23).

Η ομάδα της Εύβοιας προηγήθηκε 18-11 στο πρώτο δεκάλεπτο όμως οι Ροδίτες «απάντησαν» με σερί 11-0 και πήραν προβάδισμα 18-22, με τρίποντο του Τσαλμπούρη (ο οποίος έπαιξε 14 λεπτά!) ενώ με επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο 2-20, ξέφυγε 20-31 στο 15’, με όμορφο κάρφωμα του Γκρίφιν.

Μπρέι και Σταμάτης άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα (22-36) προτού η Κύμη αντιδράσει με τον Μακ Φάντεν και μειώσει 35-39 στο ημίχρονο. Αυτή ήταν η αρχή της αντεπίθεσης για τους γηπεδούχους που ανέκτησαν το προβάδισμα με τρίποντο του Μακ Φάντεν στο 27’ (53-52). Ο ίδιος έκανε και το 62-59 όμως Σταμάτης και Ράιτ διαμόρφωσαν γρήγορα το 62-64.

Το παιχνίδι κύλησε καλάθι – καλάθι έως ότου ο Μακ Φάντεν πέτυχε τρία σερί τρίποντα (από μεγάλη απόσταση!) γράφοντας το 73-66 όμως με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Τζόουνς ο Κολοσσός πλησίασε σε 73-70, λιγότερο από δύο λεπτά πριν το τέλος, ενώ η καλή άμυνα του Γκρίφιν πρόσφερε την ευκαιρία για κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό για το 73-72.

Το τρίποντο του Χάρις στα 17’’ έφερε την ισοφάριση (77-77) κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση αφού το σουτ τριών πόντων του Μανωλόπουλου ναι μεν βρήκε στόχο, ήταν δε εκπρόθεσμο και δεν μέτρησε.

Με τον Χάρις να συνεχίζει να αναλαμβάνει τις επιθέσεις του Κολοσσού και στην αρχή της παράτασης, οι «θαλασσί» προηγήθηκαν 79-81 αλλά ο Μακ Φάντεν ήταν ασταμάτητος και μετά το 80-81 (με τον Κάιζερ), πήρε πάνω του τις προσπάθειες για το 87-84. Ο Τζόουνς μείωσε ξανά στον πόντο αλλά ο Λένζελ Σμιθ πέτυχε 6/6 βολές για το 93-88, με τον Κολοσσό να χάνει επιθέσεις με τους Γουέαρ και Γκρίφιν.

Δεκάλεπτα: 18-19, 35-39(ημιχρ.), 60-59, 77-77(κ.α.), 93-89(παρ.)

Διαιτητές: Μάνος, Μπήτης, Τσούνας

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 7(1), Οκερεαφόρ 4, Τσαγκαράκης 5, Τζόουνς Κ., Μακ Γκι 9, Κάιζερ 9, Μακ Φάντεν 42(8/16τρ.), Μπάρλος, Σμιθ 17(1).

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Γουέαρ 2, Γκρίφιν 17(2τρ., 9 ασίστ), Χάρις 15(1), Τζόουνς 22, Σχίζας, Μπιλλής, Σταμάτης 10(2), Μπρέι 14(2τρ., 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τσαλμπούρης 3(1), Ράιτ 6.