Η λύση δόθηκε στην  επανάληψη για τον Άρη

Στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε χθες στον Αρχάγγελο ο Άρης να πετύχει τέσσερα τέρματα και να πάρει τελικώς τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου (4-0) επί του αξιόμαχου Αστέρα Παστίδας, χρέη προπονητή στον οποίο εκτελούσε ο Γιώργος Ισκάς μετά τη λύση της συνεργασίας με τον Κώστα Πάττα.

Οι «κιτρινόμαυροι» στο πρώτο ημίχρονο είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τις τελικές προσπάθειες να σταματούν στον πολύ καλό τερματοφύλακα του Αστέρα, τον Ραφαήλ Παπαμιχαήλ.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης και τη συμπλήρωση δύο λεπτών ο Κώστας Μάλλιος σκόραρε, λύνοντας έτσι το… γόρδιο δεσμό, για να ακολουθήσουν άλλα τρία γκολ ύστερα από καλά οργανωμένες επιθέσεις του Άρη. Ντεμπούτο με τους γηπεδούχους έκανε το νέο μεταγραφικό τους απόκτημα, ο επιθετικός Τάσος Καρράς, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στη θέση του Χατζηλιόντα στο 74’.

Φάσεις και γκολ

7’ Ο Γιαννιού σέντραρε από αριστερά και ο Θοδωρή με σουτ στην κίνηση ανάγκασε τον Παπαμιχαήλ να αποκρούσει δύσκολα στη δεξιά του γωνία.

14’ Μετά τη σέντρα του Χατζηλιόντα,  ο Μάλλιος στόπαρε στην περιοχή κι έπιασε το σουτ, που απόκρουσε δύσκολα με τα πόδια ο Παπαμιχαήλ.

25’ Το διαγώνιο σουτ του Πολυχρόνη μέσα από την περιοχή και δεξιά, μπλόκαρε ο Βαρέλης.

28’ Ο Χατζηλιόντας έπιασε τον «κεραυνό» από το ύψος της περιοχής, για να αποκρούσει και πάλι ο Παπαμιχαήλ.

32’ Νέο σουτ του Χατζηλιόντα μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Παπαμιχαήλ.

44’ Και πάλι ο Χατζηλιόντας ελευθερώθηκε και σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ο Παπαμιχαηλ δεν άφησε να παραβιαστεί η εστία του.

47’ Με σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Μάλλιος έκανε το 1-0.

55’ Μετά από λάθος της άμυνας του Άρη, ο Λιαμής σούταρε μέσα από την περιοχή και ανάγκασε τον Βαρέλη να κάνει μια σημαντική απόκρουση αφού πραγματοποίησε αρχικώς την προβολή ο Τσελεπίδης.

63’ Συνδυασμός Χατζηλιόντα-Μπαϊρακτάρη, με το δεύτερο να πλασάρει και τον Παπαμιχαήλ να αποκρούει και πάλι.

73’ Ο Χατζηπέτρος σέντραρε από αριστερά και στην προσπάθειά του να διώξει με τα πόδια, ο Αποστολάτος έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του για το 2-0.

81’ Σουτ του Χατζηπέτρου από αριστερά και ο Κρεκούκιας με προβολή σκόραρε για το 3-0.

83’ Προσπάθεια και σουτ του Κρεκούκια  είχε ως αποτέλεσμα να διώξει η άμυνα του Αστέρα, με την μπάλα να φτάνει στον Χατζηπέτρο, ο οποίος με νέο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Χατζηλιόντας, Χατζηνικόλας, Πομπός και Χατζηπέτρος ενώ από τον Αστέρα ο Ραφαήλ Παπαμιχαήλ και ο Πολυχρόνης.

Καλή η διαιτησία του Τάσου Γιαννουκά και των βοηθών του, Μαυρουδή και Λυριστή.

Άρης: Βαρέλης, Τσελεπίδης, Πομπός, Γιαννιού (85’ Μπαϊρακτάρης), Θοδωρή, Αξιώτης, Χατζηνικόλας (64’ λτ. Κρεκούκιας), Μάλλιος (75’ Μπαρμπαντώνης), Χατζηλιόντας (74’ Καρράς), Χατζηπέτρος.
Αστέρας: Παπαμιχαήλ Ρ., Γιαννακόπουλος Στ., Καρύδης, Αποστολάτος, Κατσαμάκης, Καλαγρής, Σκόρπος (67’ Παπαμιχαήλ Μ.), Λιαμής, Αμπντουλάι (50’ Λενιού), Γιαννακόπουλος Γ., Πολυχρόνης (55’ Κυρίτσης).