Ένα γκολ ήταν αρκετό για την Κατταβιά

Έκανε τα εύκολα …δύσκολα η Κατταβιά αλλά μπόρεσε τελικά να πάρει τη νίκη-πρόκριση από τον νεανικό και αξιόμαχο Ηρακλή Λάρδου με 1-0 και να περάσει  στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι «κιτρινόμαυροι» του Μανώλη Φραντζή, μπήκαν χαλαρά στο παιχνίδι και κινδύνεψαν σε δυο περιπτώσεις να δεχθούν γκολ. Από το 15λεπτο όμως και μετά κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα, δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά το γκολ που τους έδωσε τη νίκη ήρθε στο 41'.

Στο ίδιο διάστημα ο Ηρακλής με αρκετά νέα παιδιά στη σύνθεσή του, προσπάθησε να λειτουργήσει αμυντικά και να επιδιώξει στην αντεπίθεση να δημιουργήσει κάτι καλό.

Στο β' μέρος  η Κατταβιά έχασε πλήθος ευκαιριών, αλλά κι ο Ηρακλής θα μπορούσε σε μια από τις δικές του φάσεις να φτάσει στην ισοφάριση και να πάει το ματς στην παράταση.

Φάσεις και γκολ
2' Παραλίγο ψυχρολουσία στο Κορακόνερο για τους γηπεδούχους, όταν από σέντρα του Μπραχούσι, ο Καμμάς Α. μόνος στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε άουτ.

35' Το δυνατό σουτ από καλή θέση του Ποζατζίδη, έφυγε λίγο άουτ.

41' Ο Κούτσι προσπάθησε να αιφνιδιάσει από μακριά, αλλά η μπάλα θα αποκρουσθεί από το οριζόντιο και θα φύγει άουτ.

44' Ο Κιλασίν Κ. εκτέλεσε απευθείας φάουλ κι ο Καντιμοίρης έδιωξε σε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Μαριεττάκης κι οι αμυντικοί του Ηρακλή δεν έδιωξαν σωστά. Η μπάλα ήρθε στον Κούτσι λίγο έξω από την περιοχή και αριστερά που με ωραίο τεχνικό σουτ την έστειλε στα δίχτυα, για να γίνει έτσι το 1-0.

45' Ωραία σέντρα του Μαριεττάκη στον Πάπα, ο τελευταίος έπιασε την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

54' Ο Πάπα εκτέλεσε φάουλ ο Κιλασίν Κ. έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα αποκρούσθηκε από το αριστερό δοκάρι και απομακρύνθηκε.

73' Ο Κούκι του Ηρακλή έκλεψε τη μπάλα από τον Πάπα, είδε εκτός θέσης τον Καβουκλή και προσπάθησε με λόμπα να τον «κρεμάσει». Ο Καβουκλής απέκρουσε την τελευταία στιγμή, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι κι έφυγε άουτ.

79' Ο Μπραχούσι εκτέλεσε κόρνερ, ο Καμμάς Α. έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

89' Στη σέντρα από αριστερά του Μαντινάου, ο Πάπα αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε άουτ.

92' Ο Δημητριάδης έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά ο Καντιμοίρης έδιωξε.

Από τη νικήτρια πολύ καλοί ήταν οι Ποζατζίδης, Κούτσι και Νασόπουλος. Από τον Ηρακλή διακρίθηκαν περισσότερο οι Μπραχούσι, Μπενούρ και Καμμάς Α.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Σπάρταλης, Καραγιάννης, Ροδίτης

Κατταβιά: Καβουκλής, Κουμπιάδης, Αυγέρης, Μαριεττάκης (90΄Τραγάκης), Κιλασίν Χ., Κούτσι, Μαντινάος, Πάπα, Ποζατζίδης, Νασόπουλος, Κιλασίν Κ. (81΄Δημητριάδης).
Ηρακλής Λάρδου: Καντιμοίρης, Δημπαλής (46΄Παπαϊωάννου), Μπραχούσι, Συμεωνίδης (81΄Ψαρράς), Καλοπήτας, Λίτσι, Κούκι, Καμμάς Α., Καπιώτης, Χάσα (55΄Φάκκας), Μπενούρ (74΄Μπάρντχο).